Płaszczaki na scenie

Gwiazdy Teatru Robotycznego przygotowują nową premierę. Na kopernikańskiej scenie trwają ostatnie przygotowania i próby sztuki pt.. „Tajemnica pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru”

Mechaniczni aktorzy zagrają w spektaklu, którego scenariusz jest oparty na XIX-wiecznej powieści Edwina A. Abbotta „Flatlandia, czyli kraina płaszczaków”, opowiadającej o możliwości istnienia wielowymiarowych światów. Zawiłości geometrii wyjaśniać będą filmy animowane, stworzone przez Wojciecha Kliczkę i Krzysztofa Kokoryna – absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zobaczymy klasyczne obrazy filmowane poklatkowo (wycinanki i rysunki), idealnie odpowiadające klimatowi fantastycznego świata. Tomek i Zosia otwierają szafę i odkrywają… nie, nie baśniową Narnię, ale brak kapelusza. To pozornie banalne zdarzenie staje się początkiem podróży do różnych wymiarów. Dwójce nastolatków towarzyszy w niej przyjaciel i powiernik – charyzmatyczny stryj Edwin (głosu użyczył mu Artur Dziurman, jeden z etatowych czarnych charakterów polskiego filmu). We Flatlandii bohaterowie poznają płaszczaka Kwadrata i wraz z nim przenoszą się w trzeci wymiar.

Abbott powołał do życia płaszczaki w 1884 r. „Flatlandia” szybko zdobyła wielbicieli, a temat zamieszkujących ją istot zaczął żyć własnym życiem. Kolejni pisarze zastanawiali się, jak wygląda życie codzienne płaszczaków i czy potrafiłyby one np. korzystać z noża i widelca. Prześcigano się w pomysłach, gdzie powinny znajdować się ich oczy: z przodu, na grzbiecie, a może każde z nich powinno być w innym miejscu? Jedno jest pewne – płaszczaki są figurami geometrycznymi: kwadratami, prostokątami, trójkątami. Widzą tylko dwa wymiary: długość oraz szerokość. Nie dostrzegają wysokości, będącej trzecim wymiarem, dlatego np. stożek wygląda dla nich jak linia.

W spektaklu wystąpią robothespiany – zaawansowane technologicznie „człekokształtne” roboty, napędzane sprężonym powietrzem. Potrafią przesuwać się, obracać, kiwać głową, gestykulować, a także wyażać uczucia dzięki „oczom” z ekranów LCD). Grają na dostowanej do ich porzeb scenie. Widownia mieści 45 osób, a spektakle powtarzane są co godzina. Wejście do teatru odbywa się w ramach zwiedzania Centrum Nauki Kopernik.                                                                                  

Kosmiczna edukacja

Niebo Kopernika też ma w planach premierę. „Słoneczna podróż” to prawie godzinny pokaz nieba, który pozwoli przeanalizować ruch obrotowy Ziemi – zarówno ten wokół własnej osi, jak i jej obieg wokół Słońca. Projekcja prowadzona będzie na żywo przy użyciu najnowszego projektora gwiazdowego Megastar II. Pokaz powstał w oparciu o szkolne podstawy programowe z przyrody, geografi i i fizyki, a więc może uzupełniać klasyczne lekcje. Kolejne nowości w planetarium już wkrótce!