Soczewki Focusa 2017: Wybraliście najlepsze polskie wynalazki! Oto nagrodzeni

Mobilne urządzenie do badania serca płodu, rower z napędem hybrydowym i aplikację pozwalającą sterować komputerem za pomocą oczu – te pomysły zostały przez was – naszych czytelników – uznane za najciekawsze!
Soczewki Focusa 2017: Wybraliście najlepsze polskie wynalazki! Oto nagrodzeni

W tym roku czytelnicy „Focusa” wybierali spośród 15 propozycji podzielonych na trzy kategorie: medyczną, techniczną i informatyczną. Wskazali trzy, które ich zdaniem są najciekawsze.

– Tegoroczni zwycięzcy otrzymali zdecydowanie więcej głosów niż pozostałe projekty nominowane w plebiscycie – podkreśla Jan Stradowski, szef działu nauki i technologii „Focusa”.

– O wyjątkowości Soczewek Focusa decyduje formuła plebiscytu. Zwycięzców w trzech kategoriach wskazują w głosowaniu sami czytelnicy – dodaje Piotr Kościelniak, redaktor naczelny „Focusa”. – A to sprawia, że wyróżnienie w konkursie często jest dla polskich innowatorów przepustką do rynkowego sukcesu. Gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie trzymamy kciuki za rozwój i powodzenie ich projektów.

Poznajcie zwycięzców! ===>

 

Wynalazek medyczny: mobilne KTG do użytku domowego 

Badanie kardiotokograficzne (KTG) jest czasami niezbędne w zaawansowanej ciąży, by sprawdzić, czy dziecku w łonie matki nic nie zagraża. Jednak by je wykonać, kobieta musi zgłosić się do szpitala. A gdyby tak KTG dało się zrobić w domu?

Dwie innowatorki z Wrocławia – dr Anna Skotny i dr Patrycja Wizińska-Socha – opracowały urządzenie Pregnabit, które to umożliwia. Dzięki czujnikom zakładanym na brzuch, aplikacji mobilnej i zdalnemu nadzorowi lekarzy specjalistów można z łatwością wykryć pierwsze niepokojące objawy.

Na tle pozostałych zwycięzców tej edycji plebiscytu Pregnabit wyróżnia się solidnymi podstawami biznesowymi.

Od ubiegłego roku firma jest notowana na rynku NewConnect, teraz przymierza się do wejście na główny parkiet  Giełdy Papierów Wartościowych.

 

Innowacja techniczna: rower z napędem hybrydowym

Student Politechniki Śląskiej Wojciech Wozowczyk pod kierownictwem prof. Damiana Gąsiorka zaprojektował jednoślad nowej generacji. Ma on napęd nożny, wspomagany w razie potrzeby silnikiem elektrycznym (bateria jest umieszczona w ramie roweru). Elektrycznie sterowane jest także skręcanie – wystarczy nacisnąć manetkę przy kierownicy.

Rower nie ma szprych. Napęd jest przenoszony bezpośrednio na „oponę„ tylnego koła za pośrednictwem zębatki. Prototyp roweru złożono z ponad 300 plastikowych części wydrukowanych na drukarkach 3D.

Docelowa konstrukcja ma być wykonana z aluminium lub włókna węglowego – projektanci roweru szukają partnera biznesowego, by uruchomić jego produkcję. 

 

Innowacja informatyczna: sterowanie komputerem za pomocą oczu 

Dla osób z poważną niepełnosprawnością ruchową nowe technologie są szansą na lepsze życie.  W przypadku całkowitego paraliżu rąk i nóg mogą skorzystać z komputera, używając jedynie swoich powiek.

Umożliwia to aplikacja BlinkMouse, stworzoną przez dr inż. Joannę Marnik z Politechniki Rzeszowskiej i stowarzyszenia Bruno. Zastępuje ona myszkę komputerową – sterujemy kursorem na ekranie i klikamy za pomocą mrugnięć.

Do skorzystania z BlinkMouse wystarczy dowolna kamera internetowa podłączona do komputera i ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.

Aplikację w wersji podstawowej można pobrać za darmo.