Polacy i sport. Badania pokazują, że coraz mniej chce nam się ćwiczyć

Pandemia i związane z nią siedzenie w domu mocno nas rozleniwiło. Wiele osób nie wróciło do swoich nawyków sprzed lockdownów, uprawiając coraz mniej sportu. Pokazują to najnowsze badania. Firma Waterdrop zwróciła w nich również uwagę na to, że nie dbamy też o odpowiednie nawodnienie.
Bieganie jest dobre dla ciała i dla ducha

Bieganie jest dobre dla ciała i dla ducha

Wyniki badań pokazują, że Polacy uprawiają coraz mniej sportu

Chociaż w teorii zapewne wszyscy wiedzą, jak ważne jest uprawianie sportu w kontekście długiego i zdrowego życia, to w praktyce bywa z tym bardzo różnie. Zwłaszcza po pandemii, która zmusiła nas do drastycznej zmiany naszych przyzwyczajeń. Gdy się skończyła, wiele osób nie wróciło już do swoich poprzednich, zdrowych nawyków. Jak pokazują badania, od trzech lat jest z nami w tej kwestii coraz gorzej – nie dość, że ćwiczymy mniej, to na dodatek nieregularnie. Mniej niż 25 proc. Polaków regularnie uprawia aktywność fizyczną, natomiast jedynie co dziesiąta osoba dba o swoją kondycję codziennie.

Od trzech lat obserwujemy regres, jeżeli chodzi o uprawianie sportu przez Polaków. Bez wątpienia należy to wiązać z pandemią i jej odroczonymi skutkami. Po pierwsze, w okresie pandemii określone regulacje prawne ograniczały możliwość udziału w regularnych zajęciach sportowych, które przez część osób były preferowane i motywowały do aktywności. Ponadto, przez pewien czas nie odbywały się masowe imprezy sportowe, które wcześniej również popularyzowały aktywność fizyczną. Wygląda na to, że pandemia w pewien sposób wybiła Polaków ze sportowego rytmu. Dodatkowo w ostatnim czasie wzrosły koszty zajęć grupowych. Wydaje się, że Polacy w większym stopniu koncentrują się obecnie na kwestiach bezpośrednio związanych ze stanem ich zdrowia niż z profilaktyką zdrowotną, jaką jest ruch  – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.  

Firma Waterdrop postanowiła sprawdzić, jak wyglądają nasze nawyki związane z tymi zagadnieniami. Przeprowadzona przez nich ankieta daje nieco lepsze wyniki, bo wygląda na to, że aż 32,9 proc. badanych Polaków regularnie uprawia sport, jest to więc więcej, niż z wyżej wynikało z wyżej wspomnianego badania. Niestety, nadal jest to nieco ponad jedna trzecia badanych. Warto też wspomnieć, że aż 24,9 proc. deklaruje, że nie uprawia sportu wcale. Ankieta Waterdrop została przeprowadzona także w innych krajach, a jej wyniki nie są optymistyczne. Najmniej aktywni z państw, w których przeprowadzono badanie, są mieszkańcy Rumunii, w której 36 proc. ankietowanych deklaruje brak regularnej aktywności fizycznej. Na drugim biegunie znajdują się natomiast Czesi, gdzie jedynie 20 proc. osób nie uprawia sportu.

Według WHO, osobom dorosłym zaleca się około 150-300 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu lub 75-150 minut intensywnych ćwiczeń. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia oraz cukrzycy.

Dla naszego zdrowia równie istotne jest odpowiednie nawodnienie. Większość osób (74,8%) pamięta o piciu wody podczas treningu, jednak czy poza nim dbamy o to, by wypijać przynajmniej te zalecane 2 litry dziennie?  Z wcześniejszej ankiety Waterdrop dowiedzieliśmy się, że Polacy piją prawie dwa razy mniej wody niż Europejczycy. Okazało się, że 8,5 proc. obywateli naszego kraju spożywa mniej niż dwie szklanki wody dziennie. Tym razem Waterdrop przeprowadził ankietę na temat tego, co pijemy podczas podejmowania fizycznej aktywności. Wynika z niej, że 74,8 proc. respondentów sięga po czystą wodę.

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego trybu życia, ale także ma wpływ na nasze środowisko. Niestety, badania wskazują na spadek aktywności fizycznej w Polsce. To niepokojący trend, ale jednocześnie szansa na promowanie bardziej ekologicznych nawyków, takich jak rower czy komunikacja publiczna. Warto zachęcać Polaków do uprawiania sportu, jednocześnie zachęcając do dobrych nawyków związanych z transportem i nawadnianiem. Dla zdrowia naszego oraz planety musimy działać w sposób zrównoważony   – komentuje Eko edukatorka Daria Rogowska.

Firmie Waterdrop przyświecają dwie idee – picie większej ilości wody oraz wyeliminowanie plastiku w formie jednorazowych butelek. Dlatego w ofercie ma smakowe, rozpuszczalne w wodzie kapsułki wzbogacone o witaminy i ekstrakty roślinne oraz akcesoria, takie jak butelki, termokubki i dzbanki filtrujące wodę. Dlatego w przeprowadzanej ankiecie nie mogło zabraknąć pytań dotyczących preferowanych rozmiarów opakowania na napój i ulubionych smaków.  Okazuje się, że najpopularniejszym rozmiarem butelki w Polsce jest pojemność 600 ml, wybierana przez 58,9 proc. ankietowanych, 22,4 proc. respondentów decyduje się na butelki o pojemności 1 l. Natomiast 13,7 proc. respondentów korzysta z mniejszych opakowań, czyli 400 ml. Jedynie 5,1 proc. badanych sięga po butelki większe niż 1 l. Jeśli zaś chodzi o preferowane słodziki, tutaj zdecydowanie króluje stevia, używana przez 60,8 proc. respondentów, wymieniona została też sukraloza (15,9 proc.), natomiast 29,3 proc badanych odpowiedziało, że słodzi wodę w inny sposób.