Polski lotnik twarzą 100-lecia RAFu? Możecie w tym pomóc

W przyszłym roku brytyjskie Royal Air Force świętuje stulecie istnienia. Z tej okazji w jego muzeum ma stanąć nowy pomnik upamiętniający wybitnego pilota samolotu Spitfire Mk V. Postać wybierają internauci, wśród kandydatów jest Polak.

Projekt zakłada umieszczenie obok samolotu w muzeum pomnika najlepszego pilota tej maszyny. Polski lotnik Franciszek Kornicki prowadzi w zestawieniu, głosować na niego można niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzimy – wystarczy oddać głos na stronie organizującej plebiscyt gazety The Telegraph.

– Naszym celem nie było przedsatwienie najskuteczniejszych pilotów, to można znaleźć w sieci – mówi Peter Devitt z muzeum RAFu – Zamiast tego przygotwaliśmy zestawienie ciekawych postaci, nietuzinkowych biografii, zaskakujących wręcz. Dla każdego z nich RAF było ważne, co ma też pokazywać, że nasza wystawa i muzeum są otwarte dla każdego.

Franckiszek Konicki od 1943 roku dowodził Dywizjonem 308, latał na samolocie Spitfire Vbs. Mając 26 lat był najmłodszym, dowódcą w historii polskiego lotnictwa.  Po wojnie nie zdecydował się na powrót do Polski, pozostał na 20 lat w służbie RAFu. W grudniu 2016 świętował setne urodziny, żyje do dziś jako ostatni dowódca polskich dywizjonów walczących w Bitwie o Anglię.

Gorąco polecamy Wam poczytać biografie innych kandydatów – to fascynujące historie pilotów i pilotek.