Polskie kąpieliska w raporcie UE. Jak wypadły?

Zajrzeliśmy do szczegółowego raportu poświęconego Polsce. Wnioski? Jest dobrze, ale na jeziorach, rzekach i stawach znacznie czyściej niż nad morzem.
Polskie kąpieliska w raporcie UE. Jak wypadły?

Ocenie poddano aż 205 miejsc w całym kraju (to zaledwie 0,9% kąpielisk zarejestrowanych w Unii), z czego 108 to miejsca śródlądowe, a pozostałe 97 to nadmorskie plaże. Pobrano ponad 1100 próbek. 

Wyniki jest dobry, jednak w ciągu 7 lat monitorowania polskich kąpielisk przez Agencję widać pewien spadek. Od siedmiu lat liczba tych, gdzie jakość wody oznaczono jako kiepską (poor) jest nieduża. Tych z wodą dopuszczalną (at least sufficient) i świetną (excellent) jest z roku na rok coraz mniej. Rośnie za to liczba tych, które nie podlegały klasyfikacji (quality classification not possible). Te dane dotyczą nadmorskich plaż, bo w przypadku śródlądowych tendencja jest dokładnie odwrotna – wzrost jakości i spadek nieklasyfikowanych. 

Czystość wody na plażach. Jak wiele spełnia warunki sanitarne?

Plaże nadmorskie – 78,4% 

Kąpieliska śródlądowe – 93,5%

Urzędnicy przygotowali także mapę badanych miejsc wskazując te, gdzie wyniki były złe (czerwone – poor), dopuszczalne (zielone), dobre (jasnoniebieskie) i świetne (granatowe). 

W raporcie urzędnicy zwracają uwagę na oznaczanie flagami kąpielisk, przekazywanie informacji o zagrożeniach za pomocą lokalnych mediów oraz działanie kontroli sanitarnych i epidemiologicznych. 

Raport wskazuje jednak na pojawiające się okazyjnie zagrożenia: sinice oraz wylewanie zanieczyszczeń do zbiorników wodnych. 

Źródło: Raport