Potwory i spółka, czyli najdziwniejsze zwierzęta mórz i oceanów

Nasz świat pełen jest stworzeń rodem ze snów autorów horrorów. Są na ogół małe i najczęściej zamieszkują morza i oceany (choć i na lądzie cudaków nie brakuje). Oto najdziwniejsze stwory, jakie można spotkać na Ziemi!

​fot. Wikimedia Commons

Morskie jaszczurki

Ślimaki morskie z grupy nagoskrzelnych, takie jak ten niebieski smok, określamy czasem mianem morskich jaszczurek. Charakteryzują się przedziwnymi kształtami i niezwykle jaskrawym ubarwieniem. Wszyscy przedstawiciele tego rzędu są drapieżnikami, każdy (i każda!) jest tez hermafrodyta, czyli w ich ciele znajdują się organy płciowe zarówno męskie, jak i żeńskie. Po kopulacji oba stworzenia znoszą jaja. Co ciekawe, ślimaki są niemal ślepe, wiec nie potrafią dostrzec swych bajkowych barw. Te w niektórych przypadkach służą do kamuflażu, ale częściej stanowią ostrzeżenie dla potencjalnych drapieżników, ze nie warto próbować tych niesmacznych czy wręcz trujących stworzeń. Pozostaje tylko się nimi zachwycać.

 

fot. East News

Świnka na dnie

Strzykwy z rodzaju Scotoplanes wyróżniają się obecnością odnóży, za pomocą których przemierzają oceaniczne dno na głębokości ponad 1000 m w poszukiwaniu martwej materii organicznej. Tam gdzie są duże ilości pokarmu, można natknąć się na ich skupiska liczące wiele setek osobników.

 

fot. Forum

Minóg morski

To nasz daleki krewny, dorastający do ponad metra długości, przedstawiciel prymitywnych kręgowców zwanych bezżuchwowcami. Jego gęba zaopatrzona jest w najeżona zębami przyssawkę, którą wgryza się w ciało martwych lub rannych mieszkańców mórz. Minogi morskie występują również w Bałtyku, są tu jednak bardzo rzadkie i podlegają ścisłej ochronie.

 

fot. Corbis

Rawka błazen

Prawdziwy Bruce Lee zwierzęcego świata, zdolny do zadawania ciosów masywnymi odnóżami z prędkością przekraczającą 100 km/ /godz.! W ten sposób rawki ogłuszają ofiary i skutecznie bronią się przed drapieżnikami. Oglądanie tych skorupiaków w hodowli też jest trudne, bo bez trudu tłuką swoje szklane więzienia. Oczy rawek uznawane są za najlepsze w królestwie zwierząt. Poruszają się niezależnie, pole widzenia obejmuje 360˚, a skorupiaki potrafią dostrzec nie tylko wszystkie znane nam barwy światła widzialnego, ale również podczerwień i ultrafiolet.

 

fot. Bulls

Mrówka panda

Ten owad przypominający skrzyżowanie mrówki z pandą to tak naprawdę nielotna osa z gatunku Euspinolia militaris, żyjąca w Ameryce Południowej. Nie można dać się zwieść jej pluszowej prezencji – takie osy mają żądła z bardzo silnym i niebezpiecznym jadem.

Więcej:zwierzęta