Poznaj nominowanych do 10. edycji konkursu TRAVELERY

Redakcja National Geographic Traveler ogłasza nominowanych do dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu Travelery. W tym roku nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach: Wyczyn roku, Podróżnicza książka roku, Społeczna inicjatywa roku, Naukowe osiągnięcie roku, Podróżnik online oraz Podróż roku. Przyznany zostanie także tytuł Człowieka roku.

Prestiżowe nagrody podróżnicze Travelery obchodzą w tym roku 10 lat! Przez ten czas wyróżniliśmy wielu wyjątkowych ludzi, którzy dokonali niesamowitych rzeczy w dziedzinie bardzo mi bliskiej – podróży, eksploracji i w nauce. W tym roku nie może być inaczej. Z grona nominowanych w 5 kategoriach, laureatów wybierze nasze jury. Przyznamy nagrody za Wyczyn Roku, Społeczną Inicjatywę Roku, Naukowe Osiągnięcie Roku, Podróżniczą Książkę Roku i za Podróżnika online. Kategorię – Podróż Roku, zostawiamy do rozstrzygnięcia Czytelnikom. Dla każdego, kto weźmie udział w głosowaniu, przewidzieliśmy cenne nagrody, dlatego gorąco zachęcam do oddawania głosów, a już 19 maja poznamy zwycięzców – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wejść na naszą stronę internetową www.travelery.national-geographic.pl, oddać głos w aplikacji, wybrać nagrodę oraz odpowiedzieć krótko na pytanie „Dlaczego ta podróż powinna wygrać?”. Głosowanie trwa od 19 lutego do 19 kwietnia 2016 roku. Do wygrania są:

– 1 x Jeep Renegade zatankowany na tydzień,

– 8 x voucher na bilet lotniczy LOT o wartości 1000 PLN na bilety lotnicze na trasy w ramach siatki połączeń PLL LOT,

– 10 x roczna prenumerata National Geographic Traveler,

– 20% zniżki na krótkoterminowe i roczne ubezpieczenia podróży ERV dla każdego głosującego.

 

Travelery w pozostałych kategoriach wskaże Kapituła konkursu, w której zasiadają: – Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna Travelera,

Agnieszka Franus – zastępczyni redaktor naczelnej Travelera,

oraz laureaci nagrody Grand Prix w poprzednich latach:

Elżbieta Dzikowska – podróżniczka,

Krzysztof Wielicki – himalaista,

Marek Kamiński – polarnik,

Janina Ochojska – szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej,

Aleksander Wolszczan – astronom,

Tomasz Tomaszewski – fotograf,

Aleksander Doba – kajakarz.

Będzie również przyznana nagroda specjalna. To grant w wysokości 10 tys. zł, który firma Orange ufunduje jednemu z nominowanych. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w czerwcowym numerze Travelera, który ukaże się na rynku 20 maja 2016 roku.

PARTNERZY:

Orange od lat dba o komunikacyjne potrzeby turystów, oferując korzystne plany taryfowe z wbudowanymi pakietami minut na rozmowy w Unii Europejskiej i pakietami danych do łączenia się z internetem. Teraz, wyjeżdżając za granicę, możemy mieć pewność, że najlepszą ofertę wybieramy od Orange. W abonamencie za 89,99 zł z telefonem lub za 59,99 zł bez telefonu otrzymujemy co miesiąc aż 400 minut na rozmowy przychodzące i wychodzące na terenie Unii Europejskiej, do tego pakiet 100 MB również w Unii oraz pakiet 100 minut na połączenia międzynarodowe. Dzięki temu każdy podróżnik szybko odkryje, że koszty roamingu praktycznie go nie dotyczą. Czy pisze bloga z wyprawy, czy sprawdza daną trasę, już nie musi się obawiać, że po powrocie przyjdzie mu się zmierzyć z wysokim rachunkiem za swoją pasję podróżowania.

Marka Jeep wyznacza  trendy w segmencie aut terenowych. W swoim portfolio ma doskonałe modele: Jeep Grand Cherokee, Jeep Cherokee, Jeep Renegade, Jeep Compass oraz Jeep Wrangler.

Europäische Reiseversicherung AG (ERV AG) jest wiodącym ubezpieczycielem, specjalizującym się w ubezpieczeniach podróży. Firma o ponad 100-letniej tradycji, reprezentowana jest w przeszło 21 krajach na całym świecie. Na polskim rynku działa od ponad 11 lat i współpracuje z czołowymi polskimi touroperatorami i biurami podróży. Co roku ubezpieczamy podróże 2 milionów Polaków!

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, która od 60 lat działa nieprzerwanie na rynku gier liczbowych i loterii pieniężnych. Jesteśmy firmą innowacyjną, kreatywną, ale także odpowiedzialną społecznie, która stale się rozwija, by wyprzedzać potrzeby rynku i klientów, dbając jednocześnie o pełne bezpieczeństwo oferowanych produktów. Cieszy nas to, że dzięki Totalizatorowi Sportowemu rzesze Polaków mogły i nadal mogą cieszyć się z wygranych, setki, jeśli nie tysiące, mogły zrealizować nawet najśmielsze marzenia, a miliony uczestniczyły w wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych, które mogły zostać zrealizowane dzięki funduszom przekazywanym przez spółkę.

Wszystkie kategorie wraz z opisami nominowanych znajdują się na kolejnych stronach.

 

KATEGORIA: WYCZYN ROKU

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych

1) Tomek Klimczak, Maciej Janczar, Maciej Jędrzejczyk, Marcin Wernik – TAGAS EXPEDITION 2015

Tagas to nazwa szczytów o wysokości około 6 tys. m wznoszących się nad doliną Lachit
w Karakorum w Pakistanie. Polscy wspinacze byli pierwszą ekipą w historii, która otrzymała pozwolenie na działalność w tym rejonie. Na północno-wschodniej ścianie bezimiennego szczytu wytyczyli nową drogę, którą nazwali Polish Couloir. facebook.com/tagas2015

2) Michał Kollbek – PRZEJAZD NA ROWERZE WHITE LINE W ARIZONIE

Michał Kollbek w marcu 2015 r. pokonał rowerem White Line na klifie w pobliżu miasteczka Sedona w stanie Arizona. Nagranie z jego wyczynem, zarejestrowane przez drona, obiegło cały świat, a Polak został zaproszony do słynnej telewizji śniadaniowej Good Morning America.  youtube.com/riding the white line

3) Małgorzata Jurewicz – PIERWSZA POLKA NA KLASYCZNEJ DRODZE NA PŁN. ŚCIANIE EIGERU

Północna ściana Eigeru w Szwajcarii jest wspinaczkową legendą. Zyskała nawet ponure miano ściany mordercy. Pierwsze wejście miało miejsce w 1938 r. I właśnie śladami pierwszych zdobywców wspięła się w listopadzie 2015 r. Małgorzata Jurewicz w zespole z Józefem Soszyńskim.

4) Ryszard Kałaczyński – 366 MARATONÓW W 366 DNI

Rolnik z Wituni pod Więcborkiem codziennie przez cały rok przebiegał jeden maraton
– ostatni 15 sierpnia 2015 r. Tym samym ustanowił rekord Guinnessa, osiągając imponujący wynik: 366 maratonów w 366 dni.

5) Łukasz Dudek, Jacek Matuszek – POWTÓRZENIE DROGI BRENTO CENTRO 8C WE WŁOSZECH

Tę niezwykle trudną drogę wielowyciągową na Monte Brento w dolinie Sarca wytyczyli znani wspinacze David Lama i Jorg Verhoeven. Poświęcili na to prawie trzy lata, co tylko pokazuje skalę trudności. W czerwcu 2015 r. Brento Centro została pokonana przez Polaków.

 

KATEGORIA: PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU

Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

1) Michał Książek „DROGA 816” – Wyd. Fundacja Sąsiedzi

Tytułowa droga nr 816 biegnie wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Asfaltowa, miejscami nieznośnie dziurawa i wąska. Michał Książek, przewodnik syberyjski, odnajduje się w tej trudnej podróży jak mało kto. Idzie pieszo. Z nieodłączną lornetką. Jego obserwacje są wnikliwe, a opowieść wręcz hipnotyzująca.

2) Anna Laudańska „CHALEPIANKA. ZAPISKI Z KRET” – Wyd. Burda

11 lat temu opuściła Warszawę i zamieszkała w Chanii, w zachodniej części Krety.
To miasto i jego okolice są tematem tej książki. Autorka, uzależniona od wyspiarskiego trybu życia, z córką i mężem żyje na chalepiańskim wzgórzu, skąd podziwia panoramę starego miasta. Gotuje wyłącznie na oliwie i marzy o domu schowanym w oliwnym gaju.

3) Piotr Milewski „DZIENNIKI JAPOŃSKIE” – Wyd. Znak Literanova

Kiedy przyjechał do Japonii, w kieszeni miał niewiele, a w plecaku zapas sucharów beskidzkich i notes z paroma adresami przyjaciół. Jeździł stopem, spał pod gołym niebem. Ta książka jest o podróżowaniu, jego filozofii i głębokim sensie, o ważnych miejscach.
Ale przede wszystkim o spotkaniach z ludźmi.

4) Ziemowit Szczerek „TATUAŻ Z TRYZUBEM” – Wyd. Czarne

To książka, która jak wytrych otwiera różne ukraińskie furtki. Zarówno tę prozachodnią, jak i zwróconą ku wschodowi. Prowincję, po której drogach ledwie da się przejechać, pachnące niewyschniętą jeszcze niebieską i żółtą farbą miasta. Lwów, Kijów, Donbas.
I ludzi, którzy próbują odnaleźć swoją tożsamość w tworzącym się na nowo państwie.

5) Małgorzata Szejnert „USYPAĆ GÓRY” – Wyd. Znak

Pasjonujące poszukiwania esencji polskich Kresów. Małgorzata Szejnert nie zawodzi. Zabiera nas w podróż w czasie, często odkrywając w opowieściach ludzi to, co już materialnie nieistniejące: dwory, zamki, cerkwie, kościoły. Słuchając wielu głosów: podróżników z początku ubiegłego stulecia, panów i chłopów, niespiesznie lepi fascynujący obraz Polesia.

 

KATEGORIA: SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU

Dla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa

1) Anna, Thomas, Hania, Mila Albothowie GOŚĆ – INNOŚĆ

Albothowie pokazali światu polską empatię i ruszyli z akcją „Gość – inność”. Postanowili pomóc przybywającym do Europy uchodźcom. Zorganizowali ogólnopolską zbiórkę śpiworów dla uchodźców czekających na lepsze życie w Niemczech. Dlaczego śpiwory? „Bo to nie tylko podróżniczy gadżet. Można go łatwo przetransportować, jest ciepły i jest namiastką domu”. thefamilywithoutborders.com

2) Ruch społeczny – KRAKOWSKI ALARM SMOGOWY

Krakowianie wzięli zdrowie w swoje ręce! Mając dość życia w zanieczyszczonym mieście, powołali Krakowski Alarm Smogowy. Grupa zapaleńców postanowiła uświadamiać nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim urzędników, jak mogą polepszyć jakość powietrza w Krakowie. krakowskialarmsmogowy.pl

3) Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” – PROJEKT BRAVE KIDS

Projekt Brave Kids wspiera dzieci żyjące w trudnych warunkach. Co roku do Polski przyjeżdżają maluchy z całego świata, które mogą rozwijać u nas swoje talenty. – Sztuka daje im nowe możliwości, otwiera na świat. Młodzi artyści poznają odmienne tradycje
i kultury – mówi Justyna Warecka, producentka Brave Kids. bravekids.eu

4) Sujan Pandey, Magdalena Pietruszka-Pandey – MAŁA POLSKA W NEPALU

Mała Polska w Nepalu to fundacja pomagająca ofiarom trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten kraj w ubiegłym roku. Sujan Pandey i Magdalena Pietruszka-Pandey w trakcie udzielania pomocy mieszkańcom wsi wokół Kathmandu wpadli na pomysł zbudowania
w Nepalu Małej Polski. Powstaje we wsi Dumre, która została całkowicie zniszczona. Teraz odbudowywane są m.in. domy i szkoła. malapolskawnepalu.org

5) Paweł Cywiński, Mateusz Luft, Jan Mencwel, Jarosław Ziółkowski, Szczepan Żurek
– ZDOBYCIE KORONY WARSZAWY

Pierwsza polska zimowa ekspedycja zdobyła Koronę Warszawy. Ale w tym wydarzeniu nie chodziło tylko o zdobycie przez pięciu śmiałków sześciu najwyższych szczytów stolicy Polski, ale przede wszystkim o pomoc na rzecz fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie. Przekazane jej zostały  środki zebrane w czasie ekspedycji. koronawarszawy.pl

 

KATEGORIA: NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU

Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

1) Zespół naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
– NAJMOCNIEJSZE TAŚMY SAMOPRZYLEPNE NA ŚWIECIE

Taśmy wynalezione przez zespół naukowców z ZUT, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Czecha, są cienkie, przezroczyste i superwytrzymałe. Do tego stopnia, że kleją wszelkie powierzchnie szklane bez widocznych ubytków. Najprawdopodobniej znajdą też zastosowanie w przemyśle kosmicznym.

2) Marcin Gędek, Michał Kusiak, Rafał Reszelewski i Michał Żołnowski – ODKRYCIE KOMETY POLONII

C/2015 F2 Polonia – tak nazywa się kometa odkryta przez czterech Polaków. Choć nie są profesjonalnymi naukowcami, to Układem Słonecznym interesują się od lat. Zauważyli Polonię ze zdalnie sterowanego obserwatorium znajdującego się na pustyni Atakama
w Chile. Wiemy, że oddalona jest 137 mln km od Ziemi. To czwarta kometa odkryta przez Polaków po wojnie.

3) Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – GEN ODPOWIEDZIALNY ZA RAKA PIERSI

Odkrycie genu, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko raka piersi, to kolejny krok
w walce z nowotworami. Udało się to zespołowi naukowców z Polski i Kanady pod kierownictwem prof. Cezarego Cybulskiego. Dowiedli, że u kobiet, u których znaleziono mutację genu RECQL, ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi ponad 50 proc., jeżeli
w rodzinie były takie przypadki zachorowania na ten nowotwór.

4) Tomasz Wołkowicz – SZYBKI TEST NA EBOLĘ

Podczas epidemii eboli w Afryce Zachodniej w ciągu dwóch lat zmarło ponad 11 tys. osób, a 27 tys. się zaraziło. Tomasz Wołkowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
– Państwowego Zakładu Higieny opracował szybki, tani i prosty test na obecność wirusa. To rewolucja w jego wykrywaniu, które dotychczas polegało na wykorzystywaniu drogich i czasochłonnych badań w laboratoriach.

5) Dr Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Bajdek z zespołem – NAJSTARSZE WŁOSY

Pochodzą sprzed ponad 260 mln lat, czyli z czasów, w których nie istniały jeszcze ssaki. Są o prawie 100 mln lat starsze od tych, które dotychczas uważano za najstarsze. Znaleziono je w odchodach drapieżnych dinozaurów terapsydów. To odkrycie może pozwolić na wytłumaczenie, skąd w ogóle wzięły się włosy i zjawisko termoregulacji.

 

KATEGORIA: PODRÓŻNIK ONLINE – Patron kategorii ORANGE™

Za atrakcyjne przeniesienie podróży do świata wirtualnego i twórcze wykorzystanie mediów społecznościowych

1) tasteaway.pl – NATALIA SITARSKA, ŁUKASZ SMOLIŃSKI

Podróżniczo-kulinarny blog, na którym opisano już pół świata i dziesiątki restauracji. „Smakowanie życia to kwintesencja naszego podejścia do świata – podejścia głoszącego łapanie ulotnych chwil i radość z życia czerpana garściami” – piszą o sobie Natalia
i Łukasz, na co dzień para z kilkuletnim dzieckiem. Tą ich życiową filozofią i entuzjazmem naprawdę warto się zarazić.

2) podrozniccy.com – ANIA I JAKUB GÓRNICCY

Zasłynęli spektakularnymi akcjami: „Szukając Witkacego”, „Tango story”, „Telefon dookoła świata”. Jako jedni z pierwszych zaczęli zamieszczać w polskiej blogosferze filmy wykonane z użyciem drona. Teraz są już instytucją. Po blogu można podróżować na kilka sposobów, poruszając się szlakami: rowerzysty, pieszego, rodzica, kierowcy
i „W mieście”. Podróżniccy imponują nowoczesnością i luzem.

3) fizyk-w-podrozy.blogspot.com – FIZYK W PODRÓŻY

„O podróżach, czyli o zachwycaniu się światem” – tak pisze o swojej stronie autor. Rozpiętość jego zainteresowań i podróży jest ogromna. Idzie pieszo, jedzie rowerem, żegluje, wspina się. Autostopem przemierza Zakarpacie i Maramuresz, Górski Karabach
i Iran. Pedałuje po Ameryce Łacińskiej. Wdrapuje się na Kazbek i Tien-szan. A przy okazji zajmująco o tym wszystkim pisze.

4) katarzynatolwinska.com – KASIA JALAN, JALAN

Katarzyna Tołwińska w świat ruszyła w listopadzie 2009 r. Na pierwszy ogień poszły Azja i Australia. Z kolejnych wypraw powstał fascynujący dziennik pełen refleksji
i błyskotliwych spostrzeżeń. Skąd nazwa bloga? „Słowa, które idealnie wyrażają swoje znaczenie. Dla mnie rytmiczny dźwięk indonezyjskiego „jalan, jalan” to najpiękniejsze słowo na podróż, jakie w mojej tułaczce poznałam.”

5) krzysztofgonciarz.com – KRZYSZTOF GONCIARZ

Prowadzi bloga, kręci filmy, pisze książki. Wykłada na kilku uczelniach, prowadzi „programy komediowe i niekomediowe”, w mediach społecznościowych mógłby się doktoryzować. Jak sam twierdzi, siedzi w internecie 24 godziny na dobę. I jest przykładem wyjątkowego sieciowego sukcesu. Sam wylicza, że zebrał tam 300 tys. lajków, jego filmy wyświetlano 100 mln razy, jego kanały mają ponad 250 tys. subskrybentów.

 

KATEGORIA: PODRÓŻ ROKU

Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych

1) Aleksandra Pająk-Gałęza, Zbyszek Gałęza, Ruta i Kajtek – Z PRZYCZEPKĄ PRZEZ AFRYKĘ

Pojechać do Afryki na rowerze i to z dwójką dzieci to szczyt podróżniczego zaawansowania. Z namiotem, przyczepką rowerową i sakwami wyruszyli odkrywać bezdroża Maroka. Znaleźli piękne miejsca, spotkali niezwykłych ludzi. I jeszcze bardziej pokochali wspólne podróżowanie. kajtostany.pl

2) Joanna Lipowczan, Bartosz Malinowski – WIELKI SZLAK HIMALAJSKI

Bez wsparcia przewodników, tragarzy i kucharzy, po 120 dniach wyczerpującej akcji górskiej dotarli na metę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, który uważany jest za jeden
z najtrudniejszych szlaków górskich na świecie. Pokonali liczącą 1700 km trasę ze wschodu na zachód Himalajów Nepalu. Jest to pierwsze polskie przejście tej trasy. wielkiszlakhimalajski.pl

3) Dorota Chojnowska – NA BAMBUSOWYM ROWERZE PRZEZ IRAN

Plan był prosty: zbudować własnymi siłami rower z bambusową ramą i wybrać się z nim do Iranu. Dziennikarka, blogerka i włóczykij, uwielbia samotne podróże, bo tylko wtedy można przeżyć prawdziwą przygodę. Wyjazd do Iranu był jej pierwszą w życiu eskapadą rowerową, ale od razu połknęła bakcyla. alepieknyswiat.pl

4) Kamila Kielar – JUKON, ZIMA, KOBIETA I ROWER

Kiedyś lubiła ciepło. Teraz wybiera się do coraz bardziej odległych i nieprzyjaznych miejsc na ziemi. Do takich należą Alaska i Jukon w zimie. Zdecydowała się tam pojechać sama
na rowerze. Nie odstraszyły jej 40-stopniowe mrozy, częste spotkania z niedźwiedziami czy pustkowie, gdzie mogła liczyć tylko na siebie. kamilakielar.pl

5) Maciej Słomiński, Paweł Majchrzakowski – LAPOŃSKA ODYSEJA 2015

Podróżnicy z Pomorza postawili sobie za cel przejechanie najdalszych krańców północnej Europy psim zaprzęgiem. Biwakowali na tafli jeziora, zdobywali górę Halti (1328 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Finlandii, tropili rosomaki. Dojechali na styk granic Norwegii, Finlandii i Szwecji. Przy tym wszystkim musieli zmagać się z niskimi temperaturami i silnymi wiatrem. facebook.com/dog sledding expedition 2015