Kryzys opioidowy w USA: producent środków przeciwbólowych zapłaci 8 mld dolarów kary i zamknie firmę

Zgodnie z ugodą podpisaną między rządem federalnym USA a przedstawicielami Purdue Pharma, producenta środka przeciwbólowego OxyContin, koncern przyznaje się do winy i potwierdza prawdziwość zarzutów kryminalnych wskazujących na udział tej firmy w wywołaniu w Stanach Zjednoczonych kryzysu opioidowego.
Kryzys opioidowy w USA: producent środków przeciwbólowych zapłaci 8 mld dolarów kary i zamknie firmę

Firma, która wniosła o bankructwo w 2019 roku, potwierdziła, że zachęcała lekarzy do nadmiernego przepisywania pacjentom uzależniających środków przeciwbólowych. Masowe nadużywanie opiatów, jak choćby wspomnianej wyżej pochodnej kodeiny, zostało wskazane przez amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) jako przyczyna śmierci przynajmniej 450 tys. osób. Licząc od 1999 roku, tylu właśnie obywateli USA przedawkowało leki opioidowe, zapisane im na receptę lub pozyskane nielegalnie.

Według najnowszych, pochodzących z 2018 roku danych, aż jedna trzecia przypadków śmiertelnego przedawkowania leków opioidowych dotyczy leków przepisywanych przez lekarzy. Purdue Pharma przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zachęcanie lekarzy do wypisywania tych recept. Godzi się zapłacić 8 mld dolarów i zakończyć działalność na rynku amerykańskim.

Za te pieniądze stworzone mają być m.in. programy wychodzenia z uzależnień. Znajdująca się w prywatnych rękach firma zapłacić ma 3,5 mld w karach, oddać 2 mld dolarów dawnych dochodów a także wypłacić 2,8 mld dolarów w odszkodowaniach (odpowiedzialność cywilna). Problem w tym, że Purdue Pharma jest niemal bez grosza.

Według CNN, dotychczasowi właściciele koncernu, rodzina Sacklerów, wycofali z kont firmy ponad 10 mld dolarów które umieścili potem w rodzinnych funduszach. Choć osiągnęli oni z Departamentem Sprawiedliwości USA osobną, wartą 225 mln dolarów ugodę, to zarówno im, jak i innym obecnym i dawnym właścicielom koncernu mogą zostać postawione zarzuty kryminalne.

Tymczasem Purdue Pharma zniknie a jej aktywa posłużą to stworzenia ”przedsiębiorstwa pożytku publicznego” które dalej ma sprzedawać OxyContin, ale też zająć się produkcją leków służących w walce z kryzysem opioidowym. Mają one trafiać do stanowych ośrodków odwykowych oraz być sprzedawane najuboższym potrzebującym z dużą zniżką. Wszelkie zyski mają iść na poczet zasądzonych kar.

Choć 8 mld do duża suma, to zdaniem władz federalnych, stanowych i lokalnych, to kropla w morzu potrzeb i kosztów powstałych w trakcie walki z kryzysem opioidowym. Według CNN, skarżący Purdue Pharma przedstawiciele rządów stanowych chcą w sumie od firmy ponad 2 biliony dolarów.

Ponad to, 25 stanowych prokuratorów generalnych w liście otwartym do swojego szefa, prokuratora generalnego USA Williama Barra wyraziło sprzeciw wobec przejmowaniu przez państwo aktywów koncernu i de facto braniu na siebie handlu środkami przeciwbólowymi.

– Obywatele powinni móc wierzyć, że urzędnicy nie będą w żaden sposób powiązani z branżą odpowiedzialną za krajowy kryzys opioidowy – napisali prokuratorzy.