Przewodnik po praniu: jak prać różne tkaniny. Czy dżins trzeba czyścić?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się spojrzeć na metki na ubraniach i zastanawiać się, czym dokładnie jest wiskoza, len, czy lycra? Prawda jest taka, że wiele osób nosi te tkaniny codziennie, nie mając pojęcia, jak się nimi opiekować. A często wystarczy po prostu spojrzeć na metkę.
Przewodnik po praniu: jak prać różne tkaniny. Czy dżins trzeba czyścić?

W jakiej temperaturze prać? Czy suszarka z pompą ciepła będzie bezpieczna dla wszystkich ubrań? Są to kluczowe sprawy, których nie można ignorować, bo w innym wypadku nawet najlepsze tkaniny szybko staną się bezwartościowe, czego negatywne skutki odczują Wasze portfele, ale i środowisko naturalne – wszak przy odpowiedniej pielęgnacji ubrania służą nam o wiele dłużej. Zobaczcie, jak skutecznie dbać o poszczególne tkaniny.

Jak prać różne tkaniny?

Akryl 

Akryl? Przecież z tego robi się sztuczne paznokcie! Poniekąd – akryl, który występuje w naszych ubraniach, powstaje na tej samej bazie, co tipsy – jest to kwas akrylowy. Tkanina ta jest znana od lat 40. XX wieku i często można ją znaleźć w swetrach – niekiedy w połączeniu z wełną.

Sam akryl można prać w bardzo ciepłej wodzie, ale jako że często występuje połączeniu z innymi włóknami, należy dokładnie sprawdzić instrukcje na metce przed wrzuceniem danego elementu odzieży do prania. Niestety tkanina ta bardzo lubi się mechacić w praniu, więc warto mieć w domu specjalną golarkę do ubrań.

Kaszmir

Ubrania i akcesoria z kaszmiru to synonim miękkości idealnej, ale i symbol prestiżu – jako że bazą kaszmiru jest włosie kozy kaszmirskiej, a do wyprodukowania jednego swetra trzeba wyczesać aż czworo zwierząt, produkty z tej tkaniny nie należą do najtańszych.

Ze względu na ich cenę i delikatność, właściciele produktów z kaszmiru często wysyłają je do pralni chemicznej w obawie, że sami nie podołają czyszczeniu tej tkaniny, podczas gdy wcale nie jest to aż tak skomplikowane i ryzykowne, jak mogłoby się wydawać. W sklepach istnieją specjalne produkty do prania kaszmirowych ubrań – zarówno w pralce (eksperci zalecają tu pranie kaszmiru w woreczkach jak na bieliznę), jak i ręcznie – w tym wypadku zawsze powinno się używać zimnej wody. 

Kluczem do zachowania piękna kaszmiru jest jednak suszenie – najważniejsze to pamiętać, że ubrań z tej tkaniny nie wolno wykręcać i najlepiej suszyć ją na płasko, gdyż pozycja wisząca może spowodować utratę kształtu odzieży.

Bawełna i dżins

Niedroga, trwała i łatwa w produkcji – bawełna nie bez powodu jest najpopularniejszą tkaniną na świecie. Jest też stosunkowo trwała, więc z powodzeniem można ją prać w wysokiej temperaturze, suszyć w suszarce i prasować. By jak najdłużej zachować jej formę i kolor należy jedynie pamiętać, by dostosować temperaturę wody do zaleceń na metce.

Dżins jest zazwyczaj wykonany z bawełny lub jej mieszanki z innym włóknem. Jego splot sprawia, że jest dość twardą tkaniną, a eksperci twierdzą, że nie trzeba prać go zbyt często, a jak już prać, to najlepiej w zimnej wodzie. Najlepszą metodą na odświeżenie pary dżinsów jest za to schowanie ich na kilka godzin do zamrażarki – ujemna temperatura wyeliminuje zanieczyszczenia i przykre zapachy.

Skóra i zamsz

Skóra i zamsz wydają się nie do zdarcia, ale prawda jest taka, że oba materiały są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a najbardziej na uszkodzenia chemiczne spowodowane przez związki znajdujące się w powietrzu, kontakt z wodą, utlenianie, otarcia i ścieranie. Z uwagi na to wiele osób oddaje swoje skórzane i zamszowe rzeczy do profesjonalnych pralni, ale prawda jest taka, że nie jest to konieczne. Fakt, iż nie można prać ich w pralce, ale w sklepach można dostać wiele substancji do czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji delikatnych skórzanych produktów.

Len

Chociaż niektóre metki sugerują, że len należy czyścić jedynie na sucho, wiele lnianych rzeczy można spokojnie prać w domu – ważne tylko, by pamiętać, iż tkanina ta wchłania znacznie więcej wody niż inne włókna, więc należy zostawić jej w pralce nieco więcej miejsca. Len powinno się również prać w zimnej wodzie, a do jego prasowania najlepiej używać żelazka z funkcją pary wodnej.

Nylon

Nylon powstał w pierwszej połowie XX wieku jako włókno do produkcji szczoteczek do zębów oraz pończoch, a teraz można go znaleźć praktycznie we wszystkim – od spadochronów po bieliznę. 

Jak w przypadku wielu materiałów syntetycznych, dbanie o nylon jest całkiem proste. Jest wytrzymały, można go prać w ciepłej lub zimnej wodzie (zimna zalecana jest w przypadku białych tkanin), nie zniszczy go także suszarka z czujnikiem Flexysense, który pozwala na idealne dobranie warunków suszenia do potrzeb konkretnych elementów odzieży.

Wiskoza

Wiskoza jest rodzajem syntetycznego jedwabiu, który otrzymuje się z masy celulozowej, czyli składnika używanego również do produkcji papieru i jest bardzo trudna do czyszczenia, jako że łatwo się kurczy i szybko traci wyrazistość kolorów. Zalecane jest więc czyszczenie jej albo na sucho, albo ręcznie w zimnej wodzie. Kluczem jest to, by po praniu wygładzać mokre ubrania, bo później naprawdę trudno pozbyć się z nich zagnieceń.

Jedwab

Jedwab jest jedną z najbardziej luksusowych i delikatnych tkanin i jeśli na metce jest napisane, że należy ją czyścić tylko na sucho, prawdopodobnie należy tak postąpić. 

Głównym problemem w przypadku prania jedwabiu jest to, że ma on tendencję do blaknięcia, jednak nowoczesne pralki są w stanie przeskoczyć ten problem. Ważne, by po praniu zawinąć jedwabną odzież w suchy ręcznik, by usunąć trochę wilgoci, a następnie wysuszyć na powietrzu. 

Lycra

Czym byłby współczesny sport bez tej super rozciągliwej i szybkoschnącej tkaniny? Kluczem w zachowaniu świeżości tej tkaniny jest pranie po każdym użyciu, bowiem ma ona tendencję do zatrzymywania zapachów. Warto również osobno prać jasne i ciemne rzeczy, ponieważ lycra ma niekiedy tendencję do farbowania.

Wełna

Wełna nie wymaga prania po każdym użyciu, ale pod warunkiem, że nosimy coś pod spodem i regularnie ją wietrzymy. Wiele wełnianych tkanin można z powodzeniem czyścić w pralce, ale w bardzo delikatnym trybie i z użyciem delikatnego detergentu, najlepiej takiego z przeznaczeniem do tej tkaniny, ponieważ tradycyjne środki do prania mogą sprawić, że wełna zrobi się twarda i nieprzyjemna w dotyku.

A co z suszeniem?

Teoretycznie niektóre tkaniny nie powinny być suszone w automatycznej suszarce, więc zanim cokolwiek z nimi zrobimy, należy dokładnie wczytać się w metki na ubraniach, jednak wiele nowoczesnych modeli ma odpowiednie programy do suszenia nawet najdelikatniejszych materiałów. Co ciekawe, okazuje się, że suszarka z pompą ciepła jest w stanie lepiej zabezpieczyć ubrania przed zniszczeniem, niż w przypadku suszenia ich na świeżym (tylko w teorii) powietrzu, gdzie są narażone na zanieczyszczenia oraz światło słoneczne, które powoduje blaknięcie kolorów. Suszenie w suszarce dodatkowo chroni nas przed już obecnymi na tkaninach patogenami oraz innymi mikroorganizmami, skutecznie je eliminując.

Dużą zaletą nowoczesnych suszarek automatycznych jest również to, że nie są one drogie w użytkowaniu i nie potrzebują odpływu wody. Przykładem takiego sprzętu są suszarki marki Beko, która, dzięki pompie ciepła, gwarantują niskie zużycie energii przy maksymalnej wydolności, dbając o nienaganny wygląd nawet najdelikatniejszych tkanin, nie zajmując przy tym dużo miejsca w łazience – ich głębokość to zaledwie 46 centymetrów przy całkiem pokaźnej pojemności bębna o maksymalnej wadze 7 kilogramów. 

Wyposażeni w tę wiedzę możecie śmiało brać się za pranie i suszenie nawet najbardziej nietypowych tkanin, jednak pamiętajcie – najważniejsze są zawsze zalecenia na metkach! Przestrzegajcie ich, a wszystko będzie wyprane jak należy, podczas gdy Wy będziecie mogli cieszyć się ulubionymi ubraniami dłużej.

Materiał powstał we współpracy z Beko.