Psy są zazdrosne o inne czworonogi nawet, gdy nie widzą „rywala”

Grupa naukowców z Nowej Zelandii przyjrzała się reakcjom grupy psów, których właściciele zaczynali głaskać wypchanego psa.
Psy są zazdrosne o inne czworonogi nawet, gdy nie widzą „rywala”

Doktoranci z Animal Minds Lab na Uniwersytecie Auckland regularnie badają zachowania poznawcze u różnych zwierzęta, od papug, przez kruki po psy. Na początku kwietnia opublikowano w czasopiśmie „Psychological Science” wyniki doświadczeń pokazujących ciekawą społeczną interakcję stada 18 czworonogów.

 
Okazuje się, że nasz najbardziej ukochany od tysięcy lat zwierzęcy towarzysz nie tylko mieszka pod naszym dachem i odwzajemnia uczucie miłości. Związek emocjonalny psa z człowiekiem rozszerza się bowiem także o poczucie zazdrości. W badaniach sondażowych wśród właścicieli psów średnio 8 na 10 twierdzi , że zaobserwowało u swoich pupili jakąś formę zazdrości. Czasem chodziło o przeciągłe wycie czy inną wokalizację, a czasem po prostu silnym ciągnięciem smyczy w przypadku, gdy „pan” zwraca uwagę na inne psy.

Badacze z Auckland pokazali doświadczalnie, że właściciele doskonale rozumieją swoje zwierzęta. Zazdrość psów w doświadczeniu, jak pokazano, przejawiała się silnym pragnieniem przerwania pieszczenia rywala (ciągnięciem smyczy w stronę opiekuna). To samo działo się także wtedy, gdy psu tylko wydawało się, że jego „pan” dotyka innego zwierzęcia. Choć widok na „konkurenta” został zasłonięty barierą, jego wyobraźnia pracowała. Co ciekawe, gdy opiekun zwierzęcia czule głaskał cylinder w polarowym worku, a nie wielką przytulankę w kształcie psa, to jego własny czworonóg nie zdradzał żadnych emocji. Ciężko być zazdrosnym o worek.

– Wyniki naszego doświadczenia wspierają przekonanie, że psy potrafią być zazdrosne. Są też pierwszym dowodem, że psy zdolne sobie wyobrazić wywołujące zazdrość zachowanie. We wcześniejszych badaniach mylono zazdrość z chęcią zabawy, zainteresowaniem czy agresją, bo nie testowano reakcji psa wobec właściciela – autorzy tłumaczą w informacji prasowej.

Nigdy też (jak zrobiono to w Auckland – red.), nie umieszczano w tym samym pomieszczeniu sztucznego „rywala” w sytuacji, gdy opiekun psa nie poświęcał temu rywalowi uwagi. Psy jako jeden z nielicznych gatunków przejawia zazdrość w sposób podobny do zachowania ludzkiego dziecka, gdy jego mama poświęca uwagę innemu malcowi. Wśród ludzi zazdrość jest emocją ściśle powiązaną z samoświadomością. I to jeden z powodów, dla których naukowcy zajmujący się zwierzęcą kognitywistyką badają zazdrość i jej podobne zachowania u innych gatunków.