Był wielkości sikorki, ale to od niego wyewoluowały pterozaury! Na prawdę czekaliśmy ponad 100 lat

Zagadka skamieniałości niewielkiego gada z epoki triasu w końcu została rozwiązana. Okazuje się, że niewielkie stworzenie wielkości sikory bogatki należało do gatunku, od którego rozpoczęły ewoluować pterozaury – najsłynniejsze w historii latające gady. Na prawdę o szczątkach gada znalezionych w Szkocji świat nauki czekał ponad 100 lat.
Był wielkości sikorki, ale to od niego wyewoluowały pterozaury! Na prawdę czekaliśmy ponad 100 lat

Scleromochlus taylori. Tak brzmi nazwa gatunku przodka pterozaurów. Skamieniałość gada znaleziono na początku XX wieku w Elgin na terenie Szkocji.

Tak naprawdę była to ichnoskamieniałość, czyli odcisk ciała w skale. Po ponad wieku od odkrycia naukowcy z Muzeum Narodowego Szkocji postanowili wykonać rekonstrukcję ciała zwierzęcia na podstawie odcisków. Ponadto do badań wykorzystali także tomografię komputerową (CT), dzięki czemu uzyskali bardzo dokładny obraz skamieniałości.

Odkryty okaz pochodzi z epoki triasu i liczy 240 do 210 mln lat. Okazało się, że ten niewielki gad o rozmiarach sięgających 15-20 cm, czyli tyle, ile dzisiejsze niektóre gatunki sikor (np. sikora bogatka lub modraszka), posiadał smukły tyłów, długie kończyny tylne, dużą głowę. Żywił się głównie owadami.

Czytaj też: Większy nawet od strusia! Wiadomo, kim był największy w historii ptak na świecie

Wielkości sikorki, ale to od niego wyewoluowały pterozaury!

Badacze zakwalifikowali Scleromochlus taylori do grupy lagerpetidów (kladu archozaurów) bliżej spokrewnionych z pterozauromorfami niż dinozauromorfami. O odkryciu piszą na łamach Nature. Uważa się, że pterozaury wyewoluowały z gatunków niewielkich gadów o tego typu budowie ciała.

Czytaj też: Oto najstarszy na świecie skamieniały mózg. Liczy 500 mln i należy do robaka o przedziwnym kształcie

Jednakże nadal nie wiadomo, w jaki sposób malutki Scleromochlus taylori mógł zamienić się w ogromne latający gady, które znane są z zapisu kopalnego 10-15 mln lat później. Sprawę skomentował pierwszy autor artykułu Davide Foffa:

Kiedy pterozaury po raz pierwszy pojawiają się w zapisie kopalnym, są już całkowicie przystosowane do latania. Nie znany nadal zwierzęcia, które żyło pomiędzy lagerpetidami a pterozaurami, co jest frustrujące. Mam jednak nadzieję, że nasze badania przynajmniej dostarczyły dodatkowych informacji na temat tego, jak te zwierzęta mogły wyglądać.