Recycling 2.0. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowoczesnej gospodarce obiegu odpadów

Roboty sortujące odpady zmieszane i wielowarstwowe czy technologia usuwania zanieczyszczeń wykorzystująca pole magnetyczne – zakłady obróbki surowców wtórnych nie przypominają dziś wysypisk śmieci, a raczej wysoce wyspecjalizowane laboratoria. Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania technologiczne, które ułatwiają recykling tworzyw sztucznych.

Co to jest recykling?

Recykling odpadów oznacza wielokrotne wykorzystanie surowca, co przekłada się na wymierne korzyści dla środowiska: pozwala zmniejszyć produkcję śmieci, zużycie zasobów naturalnych oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Obecnie dysponujemy zaawansowaną technologią pozyskiwania materiałów z recyklingu i metody te są cały czas dopracowywane. Większość materiałów, takich jak metale, szkło, a nawet plastik stanowi dziś wartościowe surowce wtórne, zdatne do wielokrotnej obróbki bez znaczącej utraty jakości. Dlatego szukając produktów codziennego użytku, warto wziąć pod uwagę rzeczy z recyklingu sygnowane trzema strzałkami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara (symbol recyklingu). Nie odstają one bowiem od pierwowzorów, a my zyskujemy pewność, że taki wybór to wspieranie obiegu zamkniętego i zmniejszenie ilości odpadów, które dostają się do środowiska.

 

Recykling przykłady – co można zrobić z odpadów wtórnych?

Innowatorzy prześcigają się w pomysłach. Co można zrobić z butelki plastikowej? Do wyprodukowania T-shirtu wystarczy już 5 zużytych 1,5-litrowych butelek PET, 14 da wypełnienie ciepłej kurtki narciarskiej, a z ok. 25 sztuk można stworzyć geowłókninę pod kawałek chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m. Kapsle potrafimy dziś przerabiać na grabie ogrodowe, miotły, pojemniki, torby na zakupy wielokrotnego użytku czy kolejne kapsle. Recykling opon umożliwia natomiast wyprodukowanie podłoża boiska albo placu zabaw, falochronów lub ścian wygłuszających.

Aby to wszystko było możliwe potrzebne są coraz nowocześniejsze rozwiązania. Naukowcy opracowują łatwiej przetwarzalne materiały, ustawodawcy wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia, takie jak opłata recyklingowa za reklamówki, zakaz używania jednorazowych naczyń czy stosowania plastikowych mikrogranulek w kosmetykach, a w procesach obróbki pojawiają się coraz bardziej zaawansowane maszyny i technologie.

 

Inteligentne rozwiązania w recyklingu 2.0

1. Karton po mleku to nie problem, czyli oddzielanie materiałów składowych

Dzięki nowym technologiom odpady wielowarstwowe, wykonane z więcej niż jednego rodzaju materiału też mogą zostać poddane recyklingowi. Karton na mleko, pojemnik na sok czy zabawki kiedyś wydawały jest ekologicznym horrorem. Dziś coraz więcej przedsiębiorstw sortujących śmieci używa maszyn dokonujących selekcji materiałów składowych. Są one wyposażone w systemy grzewcze, które topią kleje lub magnesy, które usuwają kawałki metalu. Np. niemiecka firma Saperatec, by rozwiązać problem związany z recyklingiem tworzyw mieszanych opracowała wysoce wyspecjalizowaną mikroemulsję na bazie środków czynnych, które zmniejszają napięcie powierzchniowe. Brzmi enigmatycznie? Substancja jest w stanie oddzielić poszczególne materiały, nawet gdy mamy do czynienia ze ściśle laminowanymi warstwami.

 

2. Jak jednorazowy kubek został kaskiem – recykling polistyrenu

Najbardziej znaną formą polistyrenu jest styropian – również ten, z którego wykonane są jednorazowe miski na zupę czy kubki na kawę, które mają nie parzyć dłoni. Firma Agilyx opracowała technologię pełnego recyklingu polistyrenu, a Ineos Styrolution wyprodukowała w tym roku polistyren z recyklowanego styrenu. Wszystko opiera się na recyklingu termiczno-katalitycznym. Zastosowanie nowych technologii zamienia polistyrenowe odpady w płynny produkt, który następnie może posłużyć jako surowiec w procesie produkcji. Dzięki temu zużyta styropianowa miska po pomidorówce służy dziś jako dziecięcy kask rowerowy.

Agilyx wprowadził również na rynek technologię, która przekształca mieszane tworzywa sztuczne w wysokiej jakości paliwo. Jednak, jak zauważa The Guardian, technologia ta jest na razie zbyt kosztowna, by mogła stanowić realną konkurencję dla ropy naftowej.

 

3. Kolejne życie plastikowej butelki

Przykładów udanego recyklingu tworzywa PET możemy szukać na własnym podwórku. Żywiec Zdrój wprowadził niedawno na rynek butelkę w 100% wykonaną z plastiku z recyklingu. Aby powstała taka 5-litrowa butelka z rPET potrzebne są 4 zużyte, typowe 1,5-litrowe butelki. Jak zapewnia producent, nowa butelka nie odstaje w żaden sposób od typowej butelki PET i może być poddana ponownemu recyklingowi nawet 6-8 razy. Danone wspólnie z Loop Industries, pracują także nad recyklingiem nowej generacji, który pozwoli na przetwarzanie plastiku PET niemal w nieskończoność.

“Wprowadzenie na rynek butelek wykonanych z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu to dowód na to, że PET jest wartościowym surowcem: z jednej butelki po napoju można tworzyć kolejną, znacząco ograniczając przy tym wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Zastosowanie w 100% przetworzonego surowca PET w naszej nowej butelce, pozwoliło na zredukowanie zużycia ropy naftowej do zera oraz na ograniczenie emisji CO2 aż o 45%” – mówi Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Żywiec Zdrój, Edyta Krysiuk-Kowalczyk.

To kolejny krok ku realizacji środowiskowego zobowiązania marki, zgodnie z którym już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką Żywiec Zdrój wprowadzi na rynek, zostanie z niego zebrana i poddana recyklingowi.

 

4. Co z tą biodegradowalnością

Temat biodegradowalności wzbudza wiele kontrowersji. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo, ile rozkłada się plastik (szacuje się, że ok. 1000 lat). Trwają jednak badania nad takimi szczepami bakterii, które byłyby w stanie przekształcić plastik w bardziej ekologiczną formę. Liderem w tej dziedzinie jest Bioplastech. Firma wykorzystuje kilka różnych gatunków bakterii do przekształcenia nieulegającego degradacji tworzywa sztucznego w biodegradowalne polimery zwane polihydroksyalkanianami (PHA) – wytwarzane przez bakterie w procesie fermentacji cukrów lub lipidów. Jeden z gatunków mikroorganizmów produkujących PHA odkryto w zanieczyszczonej glebie nieopodal tradycyjnego zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Bioplastech pracuje obecnie nad biodegradowalnym klejem z naturalnych materiałów.

 

5. Olej z… plastiku

Naukowcy znaleźli sposób, by przetworzyć plastik na olej o niskiej zawartości siarki. Firma Recycling Technologies opatentowała maszynę, która poddaje obróbce termicznej wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych i produktów ropopochodnych i przemienia je w produkt zwany Plaxx. To właściwie wiele produktów: Plaxx-8, czyli surowiec do produkcji nowych tworzyw sztucznych, czy Plaxx-30 – używany jako ciężki olej opałowy. To cudotwórcze urządzenie – RT700 jest w stanie przetwarzać 7000 ton tworzyw sztucznych rocznie i – co stanowi jego ogromną zaletę – jest mobilne. Sieć Tesco w Wielkiej Brytanii zobowiązała się, że będzie zbierać tworzywa sztuczne od klientów i przetestuje to nowatorskie rozwiązanie

 

Źródła:
recycleandrecoverplastics.org
tworzywa.pl
analyze.com/2018/02/7-startups-recycling-plastic-technology

 

Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z marką Żywiec Zdrój©