Koniec ze spalaniem tworzyw sztucznych. Polacy znaleźli remedium na recykling trudnych odpadów

Materiały kompozytowe są niezwykle problematyczne pod kątem ich recyklingu. Praktycznie nie ma innego rozwiązania na ich utylizację, jak składować je na wysypisku lub spalić. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali jednak metodę, która pozwoli ujarzmić te materiały. Ich recykling jest możliwy. A na czym polega?
Koniec ze spalaniem tworzyw sztucznych. Polacy znaleźli remedium na recykling trudnych odpadów

Czym są materiały kompozytowe? Charakteryzują się one niejednorodną strukturą i składają się z dwóch lub więcej komponentów, tzw. faz, z których każda ma inne właściwości fizyczne. Kompozyt nigdy nie jest średnią składową swoich składników, ponieważ niektóre z komponentów pełnią funkcję lepiszcza, a inne – materiału konstrukcyjnego. Wobec tak złożonej budowy materiałów kompozytowych bardzo trudno o ich efektywny recykling.

Czytaj też: W ten sposób można prowadzić recykling tworzyw sztucznych bez emisji

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej pod kierownictwem prof. Sebastiana Werle prowadzą badania nad unieszkodliwianiem kompozytowych włókiem węglowych i szklanych. Opracowana przez nich metoda sprawia, że uzyskujemy po przetworzeniu kompozytów kwasy karboksylowe i lotne kwasy tłuszczowe, które można powtórnie wykorzystać w przemyśle chemicznym. O pracy badaczy donosi PAP.

Przykładowy schemat materiału kompozytowego / źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna

Recykling materiałów kompozytowych. Wszystko dzieje się w wodzie

Jak się dowiadujemy, metoda jest skuteczna niemalże w 100 proc. Ciekawym jest to, że recykling kompozytów przeprowadza się w wodzie. Dzięki temu ryzyko pożaru podczas procesu spada niemal do zera. Materiał kompozytowy jest upłynnianych w obecności utleniaczy (wodnego roztworu nadtlenku diwodoru) w temperaturze 250-300 st. C i podwyższonym ciśnieniu (100-150 bar).

Warto dodać, że nadtlenek diwodoru znamy wszyscy. W formie 3-procentowego roztworu nazywany jest wodą utlenioną, a jako 30-proc. roztwór jest on znany jako perhydrol, którym przed latami utleniano włosy na jasny blond.

Tkanina z włókna węglowego, często stosowanego jako komponent konstrukcyjny kompozytów / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

W warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia łańcuchy polimerowe kompozytów rozpadają się na mniejsze części, a następnie ulegają utlenieniu do kwasów karboksylowych i lotnych kwasów tłuszczowych – przekazał dla PAP prof. Werle.

Recykling tak problematycznych materiałów jak kompozyty jest istotny dla środowiska i człowieka. Uzyskanie surowców wtórnych do ponownego przetworzenia obniży koszty, a i zmniejszy zapotrzebowanie na ciągle nowe materiały.

Czytaj też: Paliwo lotnicze z plastiku? Jest nowy pomysł na recykling przyszłości

Polscy uczeni nadal pracują nad udoskonaleniem metody i poznaniem zmiennych wpływających na badany proces, a wszystko w ramach projektu pt. „Oksydacyjne upłynnianie odpadów z tworzyw sztucznych. Badania eksperymentalne z wielowymiarową analizą danych z wykorzystaniem metod chemometrycznych”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS. Projekt rozpoczął się w 2022 roku i ma potrwać trzy lata.

Więcej:recykling