Rekordowe ciepło na archipelagu Svalbard. Tam ludzkość trzyma zapasy na wypadek apokalipsy

Bunkier na zapasy żywności w razie zagłady wydrążono w wiecznej zmarzlinie na wyspie Spitsbergen na norweskim archipelagu Svalbard. Problem w tym, że zrobiło się tam nienormalnie ciepło.
Rekordowe ciepło na archipelagu Svalbard. Tam ludzkość trzyma zapasy na wypadek apokalipsy

Ludzie, którzy przetrwają zagładę, niezależnie czy będzie to uderzenie asteroidy, epidemia czy plaga innej formy mieliby podnosić naszą cywilizację z gruzów z pomocą zawartości Globalnego Banku Nasion. Podziemny bunkier na wyspie Spitsbergen na norweskim archipelagu Svalbard wydrążono w wiecznej zmarzlinie, bo zimno konserwuje. Sęk w tym, że zrobiło się tam nienormalnie ciepło. 

 

Narodowy norweski Meteorologisk Institutt podał właśnie, że drugi dzień z rzędu na archipelagu temperatura powietrza sięgnęła 21,7 st. C. To więcej niż rekordowa anomalia odnotowana w 1979 roku (21,3 st. C). Badania z 2016 roku wskazały, że region Arktyki ogrzewa się na skutek procesów związanych z globalnym ociepleniem dwa razy szybciej niż inne rejony Ziemi.

Spitsbergen, największa i jedyna zamieszkała wyspa archipelagu Svalbard znajduje się 1000 km od bieguna północnego. Przechodząca tam fala upałów znacznie podniosła typową średnią lipcowych temperatur panujących na Arktyce. A to i tak najcieplejszy miesiąc na tym biegunie. 

Dawną, należy zauważyć, normą dla lipca na archipelagu było 5 do 8 st. C. Tymczasem temperatury o 5 st. wyższe niż w poprzednich latach odnotowuje się w tym roku od stycznia. Norwegia nie jest też jedynym krajem z nienormalnie wysokimi temperaturami na swoich północnych rubieżach. Na Syberii tuż za kołem podbiegunowym było w połowie lipca nawet 38 st. C.

Autorzy raportu o zmianach klimatu ”Svalbard climate in 2100”, norweskie konsorcjum naukowe NCCS (zajmujące się tematyką wyłapywania i magazynowania dwutlenku węgla) temperatura na archipelagu w kolejnych dekadach będzie tylko rosnąć. W latach 2070 – 2100 nawet 7 do 10 st. C. Wszystko przez nadmiar gazów cieplarnianych w atmosferze.

Proces trwa już od dawna. W latach 1971 – 2017 zaobserwowano wzrost o 3 do 5 st. C, z czego największy zimą. Svlabard, region świata słynący z dużej populacji białych niedźwiedzi oraz Globalnego Banku Nasion ma też olbrzymią kopalnię węgla, największe ze źródeł gazów cieplarnianych. W 2016 roku prace remontowe związane z roztopami w bunkrze, mającym pozwolić przetrwać rodzajowi ludzkiemu, pochłonęły 20 mln euro.