Rodzicie dzieci z autyzmem rzadziej je szczepią. Nowe badanie

Szczepionki powodują autyzm? Wygląda na to, że w wielu przypadkach stwierdzenie spektrum autyzmu u dzieci… szczepi rodziców przeciwko szczepieniom.

– Badanie pokazuje, że dzieci z autyzmem oraz ich rodzeństwo są znacznie bardziej narażone na choroby, którym możemy zapobiegać szczepieniami – mówi Ousseny Zerbo, autor badań pracujący w Kaiser Permanente Northern California Division of Research. Podsumowanie pracy naukowej opublikowano w branżowym JAMA Pediatrics.

Wbrew powielanym w internecie i niektórych mediach mitom nie ma udowodnionych związków szczepień z wywoływaniem spektrum autyzmu. Jednak wzrost diagnozowania jego przypadków w ostatnich latach powoduje umocnienie się takiego przekonania u wielu rodziców.

Badania zespołu Zerbo polegały na przeanalizowaniu danych około 3700 dzieci, u których zdiagnozowano spektrum przed ukończeniem 5 roku życia i które urodziły się między 1995 a 2010 rokiem w Północnej Karolinie, w USA. Porównano to także z danymi pół miliona zdrowych dzieci w odpowiednim wieku.

Skoncentrowano się na szczepieniach zalecanych przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

– Znaleźliśmy znaczne dysproporcje między dziećmi z oraz bez spektrum autyzmu – opowiada Zerbo. Stosunek wygląda mniej więcej 80% do 94% zaszczepionych. Sprawdzono także rodzeństwo badanych dzieci, urodzone między 1997 a 2014 rokiem. Tutaj wynik był podobny, zauważono prawidłowość, że rodzice dzieci ze spektrum autyzmu nie chcieli szczepić ich rodzeństwa, tu stosunek u młodszych wynosił 73% do 85% zrealizowanych obowiązkowych szczepień. Raport pokazuje też to, jak punkt widzenia wpływa na zachowanie. Wcześniejsze badania nie opisywały dokładnie tego czy rodzice zdecydowali się na rezygnację ze szczepień po diagnozie pierwszego dziecka, czy też już wcześniej byli przeciwnikami takiej formy zabezpieczania przed chorobami. Tutaj wyniki pokazały, że i owszem, po diagnozie u pierwszego dziecka rodzice obawiali się dalszych szczepień. 

Podobne badania w Kanadzie oraz Kalifornii Południowej przyniosły zbliżone wyniki.

Autorzy badań podkreślają, że wniosek jaki powinno się z nich wyciągnąć można podsumować jednym słowem: edukacja. Społeczeństwo najwyraźniej nie ma dostarczającej ilości wiarygodnych informacji o realnych korzyściach i zagrożeniach związanych ze szczepieniami, dlatego chętnie bazuje na chwytliwych mitach przenoszonych internetowymi flimikami, memami, obrazkami… równie zaraźliwymi jak same choroby. 

Źródło: CNN

Redakcja Focus.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter