UPOJNY MAK

NAZWA: Mak lekarski (Papaver somniferum) Uprawia się go w takich krajach jak Afganistan i Pakistan. Ma fioletowe i białe kwiaty i jest spokrewniony z naszym makiem.

DZIAŁAJĄCE SUBSTANCJE: W maku znajdują się różne lecznicze substancje, z których najbardziej znane to morfina i kodeina. Nazwa morfina pochodzi od imienia greckiego boga snu Morfeusza. Morfinę stosuje się jako środek przeciwbólowy, lecz ma również działanie uspokajające. Także kodeina łagodzi ból, może pomóc na biegunkę i zatrzyma męczący kaszel.

NA CO POMAGA: Na ból i niepokój. Morfinę aplikuje się przede wszystkim pacjentom, którym zapewnia się opiekę paliatywną (gdy zbliża się śmierć), np. chorym w ostatnim stadium raka.

JAK DZIAŁA: Morfina naśladuje endorfiny, czyli substancje, które znajdują się w naszym układzie nerwowym i odpowiadają zarówno za senność, jak i stany euforyczne. Endorfiny działają przeciwbólowo, są też produkowane podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych, takich jak bieganie (tzw. euforia biegacza). Ponadto z morfiny produkuje się silnie uzależniającą heroinę

ODKRYWCA: Chińczycy.