Samica o imieniu Wisdom to najstarszy ptak świata. Właśnie doczekała się kolejnego potomstwa

Wisdom jest samicą albatrosa i właśnie skończyła 70 lat. Ojcem pisklęcia jest długoletni partner Wisdom, Akeakamai, z którym stanowią parę od 2010 roku. Albatrosy znajdują swoich życiowych partnerów poprzez kolektywne “imprezy taneczne”.
Samica o imieniu Wisdom to najstarszy ptak świata. Właśnie doczekała się kolejnego potomstwa

Siedemdziesiąt lat i trzydzieścioro dzieci później

Samica albatrosa o imieniu Wisdom ma 70 lat i przeżyła już swoich godowych partnerów, a nawet biologa, który w 1956 roku jako pierwszy ją “zaobrączkował”. Właśnie doczekała się kolejnego potomstwa.

Pisklę uważanej za “najstarszego znanego dzikiego ptaka w historii” Wisdom wykluło się na początku lutego w Midway Atoll – narodowym rezerwacie przyrody na północnym Pacyfiku, gdzie co roku ponad milion albatrosów wraca do swoich gniazd.

Ojcem pisklęcia jest długoletni partner Wisdom, Akeakamai, z którym według opiekującej się ptakami agencji US Fish & Wildlife Service (USFWS) samica stanowi parę od 2010 roku. Przy okazji USFWS stwierdził również, że albatrosy znajdują swoich życiowych partnerów poprzez kolektywne “imprezy taneczne”.

“Wierzymy, że Wisdom miała innych partnerów” – napisała na profilu agencji na platformie Medium dr Beth Flint, biolożka zatrudniona w US Fish and Wildlife Service – “Chociaż albatrosy łączą się w pary na całe życie,  w razie potrzeby mogą znaleźć nowych partnerów – na przykład jeśli przeżyją swojego pierwszego partnera”. Agencja USFWS oszacowała również, że w ciągu swojego życia Wisdom powołała na świat ponad 30 piskląt.

Albatrosy nie mają lekko

Pojawienie się na świecie kolejnego potomka najstarszego ptaka na świecie wywołało ekscytację również w organizacji BirdLife Australia, która zajmuje się poprawianiem dobrostanu australijskiego ptactwa.

“Ponieważ gniazduje ona tylko co dwa lata, międzynarodowa społeczność obserwatorów ptaków z niecierpliwością czeka, by zobaczyć, czy uda jej się wrócić i założyć gniazdo” – powiedział Sean Dooley, manager do spraw publicznych w organizacji – “Szanse są marne, więc ilekroć ma to miejsce, jest to dla wielu powód do świętowania”.

Dlaczego szanse albatrosa są marne? W obecnych czasach Albatrosy nie mają łatwego życia – są bardzo powolnymi łowcami, więc rybołówstwo i inne gałęzie przemysłu rybnego zabierają im pokarm, zbierając wśród wielu ptaków morskich śmiertelne żniwo.

Ptakom nie sprzyjają również zmiany klimatyczne. Zmiany temperatury wody i zmiany w prądach wodnych i wiatrach oznaczają, że zakres, w jakim muszą latać, by znaleźć pożywienie stale się kurczy, ponieważ ich ofiary poszukują zimniejszej wody – jest to duże zagrożenie, z którym borykają się wszystkie ptaki morskie, ale w szczególności powolne albatrosy.

Ptaki w słusznym wieku

“Każdego roku, w którym Wisdom powraca, dowiadujemy się więcej o tym, jak długo ptaki morskie mogą żyć i wychowywać pisklęta” – powiedziała dr Flint w wywiadzie dla czasopisma “Honolulu Star Advertiser”, wskazując, iż samica albatrosa jest częścią jednego z najstarszych badań dotyczących obrączkowanych ptaków.

Albatrosy to nie jedyne długowieczne ptaki w królestwie zwierząt – również papugi, zwłaszcza kakadu, często dożywają słusznego wieku i są rozrodczo aktywne do samego końca. Naukowcy twierdzą, że w niewoli są w stanie przeżyć nawet około 90 lat, podczas gdy w środowisku naturalnym żyją około 40 lat. 

Więcej:ptaki