Wirus SARS odradza się w nietoperzach. Nowe szczepy niebezpieczne dla ludzi

Przyczyną wybuchu epidemii SARS w 2003 mogło być połączenie i mieszanie genów wirusów, którymi były zainfekowane azjatyckie nietoperze. Naukowcy ostrzegają, że może się to powtórzyć.

Wszystkie potrzebne składniki potrzebne do stworzenia nowego szczepu SARS zostały odnalezione w organizmach nietoperzy z gatunku podkowców – donosi raport z końca października dla PLOS Pathogens.

Wirusy, jak określa Ralph Baric z Uniwersytetu North Carolina School of Medicine w Chapel Hill “jest pewne, że mogą spowodować wybuch epidemii” oraz, że “nie możemy opuszczać gardy.”

Po pierwszym przypadku zarażenia człowieka w 2002 w chińskiej prowincji Guangdong globalny zasięg epidemii sięgnął w ciągu 2003 roku 8 tysięcy osób z czego 774 zmarło.

W tamtym czasie podejrzewano, że za przeniesienia wirusa na ludzi odpowiedzialne są łaskuny palmowe – nieduże zwierzątka sprzedawane jako domowi pupile na targach. Naukowcy podejrzewali, że to właśnie z nich wirus przeszedł na ludzi. Jednak ostatnio coraz więcej dowodów wskazuje na to, że pacjentem zero był nietoperz.

Po pięciu latach badań tych zwierząt w ich jaskiniach w chińskiej prowincji Yunnan Zhengli Shi (Instytut Wirologii Wuhan Chińskiej Akademii Nauk) wraz ze swoim zespołem odkrył i skatalogował 11 nowych odmian wirusa w organizmach podkowców.

Matthew Frieman, wirolog z Uniwersytetu Maryland w Baltimore dodaje, że nowe szczepy są bardziej podobne do ludzkiej wersji SARS niż do tej wcześniej obserwowanej o tych zwierząt.

Analizując je zespół Shi odtwarzał ścieżkę rozwoju wirusa SARS. Badania pokazują, że na jego kształt złożyła się cała ewolucja rekombinowanych i mieszających się cech.

– Istnieje szansa, że wirus istniejący w nietoperzach mógłby przeskoczyć na ludzi – mówi Frieman – Ale nie możemy stwierdzić z całą pewnością czy zrobi to czy nie.

Zarówno Baric jak i Frieman podkreślają, że pozbywanie się nietoperzy nie jest rozwiązaniem. Nie tylko ze względu na humanitaryzm – te zwierzęta są bardzo ważne dla ekosystemu. Co więcej, ich dalsze badanie może pomóc lepiej zrozumieć SARS i znaleźć skuteczną broń w walce z nim.

Źródło: Science News