Sisi: biografia

Księżniczka bawarska Elżbieta przyszła na świat 24 grudnia 1837 roku w Monachium. Należała do niekoronowanej linii Wittelsbachów z Palatynatu. Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach nazywana była przez swoich bliskich Sisi - skrót ten funkcjonuje do dziś. Ojcem przyszłej cesarzowej Austrii był Maksymilian Bawarski, a jej matką Ludwika Wilhelmina Wittelsbach, księżniczka i księżna bawarska, siostra arcyksiężnej austriackiej Zofii. Swoją urodę Sisi z pewnością odziedziczyła po matce, która w młodości była ponoć niezwykle piękna. Elżbieta Bawarska rodzeństwo posiadała liczne - w sumie 9 osób, z czego dzieciństwo przeżyły 4 siostry i 3 braci. 

Mała Elżbieta nie była przygotowywana do roli cesarzowej - taki los miał spotkać jej starszą siostrę, Helenę. Rodzina przyszłej cesarzowej wiodła raczej sielskie, nieco wiejskie życie - jej rodzice nie lubili przestrzegać zasad etykiety, więc Sisi nie była przygotowana do życia na dworze wiedeńskim, gdzie wszystko było z góry ustalone i szczegółowo zaplanowane. Los chciał, że Franciszek Józef zakochał się właśnie w niej i postanowił ją poślubić wbrew woli i ustaleniom swojej matki.

Sisi musiała w błyskawicznym tempie nadrobić braki w edukacji, a także nauczyć się zasad etykiety, jakie obowiązywały na dworze wiedeńskim. Jej nauczycielem był Johann Mailath - z pochodzenia Węgier - który ucząc ją o historii Austrii, wpoił jej również miłość do Węgier. Elżbieta Bawarska poślubiła cesarza Franciszka Józefa I 24 kwietnia 1854 roku. Para doczekała się 4 dzieci: Zofii Habsburg, Gizeli Habsburg, Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego oraz Marii Walerii Habsburg. Arcyksiężniczka Zofia zmarła w trakcie podróży z rodzicami na Węgry w wieku zaledwie 2 lat. 

Samobójcza śmierć arcyksięcia Rudolfa w pałacu myśliwskim w Mayerling, w roku 1889, bardzo wstrząsnęła cesarzową. Od tego czasu przestała w ogóle bywać w Wiedniu, z którego wcześniej regularnie uciekała, udając się w dalekie podróże - jednak zawsze do niego wracała. W roku 1898, dnia 10 września, czekając na molo w szwajcarskiej Genewie, została raniona w serce przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheni. Zadana pilnikiem rana okazała się śmiertelna - cesarzowa Austrii i królowa Węgier zmarła po kilkunastu minutach.