Sport to zdrowie… ale i ryzyko. Będzie mniejsze z ubezpieczeniem narciarskim

Narciarze ulegają wypadkom. W sezonie 2021/2022 tylko w Tatrach doszło do 40 zdarzeń, w których pomocy ratowników potrzebowali miłośnicy tej dyscypliny. Dane te nawet nie dotyczą całych Tatr, a w większości polskiej ich części. Urazu można doznać zarówno podczas jazdy na stoku, jak i poza nim. Dlatego ważna jest znajomość zasad poruszania się na nartach i posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Jakiego?
Sport to zdrowie… ale i ryzyko. Będzie mniejsze z ubezpieczeniem narciarskim

Wypadki na nartach – 40 zdarzeń w Tatrach w sezonie 2021/2022

Całościowe statystyki podsumowujące liczbę i okoliczności wypadków, do których dochodzi w górach czy na stokach, niestety nie są prowadzone. Informacje o zdarzeniach tego typu można jednak czerpać z pojedynczych raportów prowadzonych chociażby przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z danych TOPR wynika, że w samym sezonie zimowym 2021/2022, tj. od 1 grudnia 2021 do 31 maja 2022, TOPR przeprowadziło 40 interwencji: 37 razy ratownicy pomagali osobom uprawiającym skitour i 3 razy zostali wezwani przez uprawiających freeride. Większość akcji została przeprowadzona w samych Tatrach (38 interwencji). Do jednego zdarzenia doszło na Słowacji i do jednego poza górami.

Potrzebujący pomocy narciarze przeważnie znajdowali się na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Tam odbyły się 32 działania TOPR. Ale 6 razy ratownicy interweniowali w niższych partiach polskich Tatr.

Akcje, które odbyły się w sezonie 2021/2022 przyniosły pomoc ponad 40 osobom, z czego 39% stanowiły kobiety, a 61% – mężczyźni. Wśród osób tych znaleźli się 3 obcokrajowcy uprawiający skitouring.

Uprawianie narciarstwa poza stokiem niesie pewne ryzyko. Ale również jazda po stoku bywa niebezpieczna. Do wielu wypadków dochodzi właśnie w ośrodkach narciarskich. Natłok turystów, często niedoświadczonych zwiększa ryzyko upadku lub zderzenia z innym użytkownikiem stoku, mimo że jazda odbywa się wówczas w bezpieczniejszym terenie.

W Polsce za akcje ratownicze nie są pobierane opłaty od poszkodowanych. Jednak gdyby do wypadku na nartach doszło po słowackiej stronie lub w innym kraju za polską granicą, zarówno za interwencję ratowników, jak i udzieloną pomoc narciarz musiałby zapłacić. Dlatego tak wiele mówi się o konieczności wykupienia przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego. Na Mubi są dostępne dedykowane narciarzom polisy narciarskie, o których zakresie i cenie będzie jeszcze mowa w dalszej części artykułu.

Upadek, zejście lawiny i brak umiejętności częstymi przyczynami wypadków na nartach

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby ulec wypadkowi podczas uprawiania narciarstwa. Jak wynika z danych TOPR, w 2021 roku do wypadku na nartach dochodziło najczęściej z powodu:

 • upadku – 34 zdarzenia,
 • zejścia lawiny – 4 zdarzenia,
 • braku umiejętności jazdy na nartach lub w terenie – 4 zdarzenia,
 • zabłądzenia – 2 zdarzenia,
 • braku odpowiedniego wyposażenia – 2 zdarzenia,
 • wpływu niskiej temperatury – 1 zdarzenie.

W 10 przypadkach przyczyna wezwania ratowników była jeszcze inna niż wyszczególnione.

Jeśli weźmiemy pod uwagę także początek ubiegłego sezonu narciarskiego, a więc grudzień 2021 roku, część narciarzy ucierpiała w Tatrach również z powodu upadku z wysokości (2 zdarzenia).

Na stokach z kolei częstszymi przyczynami urazów, a nawet wypadków śmiertelnych jest upadek, zderzenie z obiektem lub z innym narciarzem, rzadziej schodząca lawina.

Poruszanie się po wyznaczonej trasie zmniejsza ryzyko upadku z wysokości czy zabłądzenia. Stwarza jednak zagrożenie związane z kolizją, co z kolei nie dotyczy narciarzy uprawiających sport poza stokiem.

Z pewnością mniej wypadków na stokach miałoby miejsce, gdyby narciarze mieli większą świadomość zasad, jakie tam panują. Znajomość dekalogu narciarza, ale też innych zdroworozsądkowych reguł poruszania się na nartach na pewno zmniejszyłaby ryzyko wypadków i urazów, a w razie ich zajścia poprawiłaby komfort poszkodowanych. Jakie to zasady?

Tymi zasadami powinien kierować się każdy narciarz – 10 reguł jazdy na nartach

W internecie można znaleźć swego rodzaju dekalog narciarza, czyli 10 zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko wypadku na stoku i podpowiedzą, jak się zachować w razie zdarzenia lub trudnych warunków.

 1. Narciarz powinien zwracać uwagę na innych użytkowników stoku i zachowywać się tak, aby nie zagrażać im.
 2. Prędkość i rodzaj manewrów należy dostosowywać do własnych umiejętności.
 3. Narciarz znajdujący się w niższych partiach stoku powinien wybrać taki tor jazdy, aby nie stwarzać zagrożenia dla narciarzy zjeżdżających z wyższych miejsc.
 4. Wyprzedzanie jest możliwe z każdej strony, ale należy zachować taką odległość od wyprzedzanego, aby umożliwić mu swobodne wykonywanie manewrów.
 5. Narciarz, który rozpoczyna jazdę lub rusza po zatrzymaniu się powinien rozejrzeć się i sprawdzić, czy nie spowoduje zagrożenia sobie i innym.
 6. W wąskich i i źle widocznych miejscach narciarz nie powinien się zatrzymywać. Taka ewentualność jest dopuszczalna tylko w razie absolutnej konieczności.
 7. Podchodzenie i schodzenie może odbywać się tylko w skrajnej części stoku, a w razie złych warunków pogodowych – poza stokiem.
 8. Narciarz powinien zwracać uwagę na znaki i stosować się do nich.
 9. W razie wypadku na stoku narciarz powinien udzielić pomocy poszkodowanym.
 10. Uczestnicy i świadkowie wypadków na stoku są zobowiązani do podania swoich danych.

Do tej listy warto dodać także punkt dotyczący wykupienia ubezpieczenia narciarskiego przez osoby zamierzające uprawiać tę dyscyplinę sportu. Polisa zabezpieczy zarówno ubezpieczonego, jak i osoby, które przez niego ucierpią. Posiadanie ubezpieczenia narciarskiego zwykle jest dobrowolne, ale w niektórych krajach narciarze są zobowiązani do wykupienia go.

OC sportowe, NNW i ubezpieczenie sprzętu sportowego – te rodzaje ochrony powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie

Polisa narciarska jest rodzajem ubezpieczenia turystycznego. Ma jednak szerszy zakres ochronny. Oprócz świadczeń przysługujących każdemu turyście, również temu, który nie uprawia sportu podczas wyjazdu, zapewnia dodatkową ochronę związaną z ryzykiem podczas jazdy na nartach.

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?

Bazą każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. W ich ramach narciarz może otrzymać pomoc medyczną po wypadku, usługi transportowe, a także organizację i opłacenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej, co podczas wyprawy w góry jest niezwykle istotne. Ze złamaną nogą trudno samodzielnie opuścić stok. Dzięki tym rodzajom ochrony to ubezpieczyciel zapłaci za udzieloną ubezpieczonemu pomoc, jeśli świadczenia są uwzględnione w wybranym wariancie polisy narciarskiej.

Pokrycie kosztów leczenia i assistance to nie wszystko. Każdy turysta, a w szczególności narciarz, powinien wybrać polisę z ubezpieczeniem NNW, które zapewni mu zadośćuczynienie za ból i cierpienie spowodowane urazem. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, inaczej OC sportowym. Dzięki niemu to ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za szkody, które ubezpieczony wyrządzi innym użytkownikom stoku i wypłaci im odszkodowanie.

CZY WIESZ, ŻE…

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC w życiu prywatnym ma każdy narciarz, który zamierza szusować po włoskich stokach. Brak tej polisy jest tam karany finansowo.

Sprzęt sportowy jest bardzo kosztowny. Jego uszkodzenie podczas upadku będzie dużą stratą. Aby móc naprawić narty lub kupić nowe po zdarzeniu objętym ubezpieczeniem, warto rozszerzyć swoją polisę o ubezpieczenie sprzętu sportowego. Osoby, które obawiają się utraty pieniędzy za niewykorzystany skipass w razie zamknięcia ośrodka narciarskiego, mogą rozważyć dołączenie ubezpieczenia działającego w takich okolicznościach.

UWAGA!

Niektórzy ubezpieczyciele obejmują ochroną amatorskie uprawianie narciarstwa już w ramach standardowego ubezpieczenia turystycznego. Tak jest na przykład w AXA Partners. Inni będą wymagali dokupienia rozszerzenia. Przed zakupem polisy warto sprawdzić zapisy OWU i zweryfikować, czy rodzaj narciarstwa, który turysta chce uprawiać, jest objęty podstawowym, czy rozszerzonym wariantem.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Ile za ubezpieczenie narciarskie zapłaciłby 28-letni mężczyzna, który zamierza spędzić tydzień na włoskich stokach?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia narciarskiego*
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł.Ochrona COVID.NNW: 50 000 zł.OC: 250 000 zł.OC sportowe: 250 000 zł.Bagaż: 3000 zł.Sprzęt sportowy: 1500 zł.59,29 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł.Ochrona COVID.NNW: 10 000 zł.OC: 50 000 zł.OC sportowe: 50 000 zł.66,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł.Ochrona COVID.NNW: 30 000 zł.OC: 50 000 zł.OC sportowe: 50 000 zł.Bagaż: 2000 zł.67,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł.Ochrona COVID.NNW: 10 000 zł.OC: 50 000 zł.OC sportowe: 50 000 zł.Klauzula alkoholowa.Ruchomości domowe: 5000 zł.94,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł.Ochrona COVID.NNW: 15 000 zł.OC: 50 000 zł.OC sportowe: 50 000 zł.Klauzula alkoholowa.Ruchomości domowe: 5000 zł.101,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [grudzień 2022].

*Podane ceny dotyczą rozbudowanych polis narciarskich.

Ceny, które podano w tabeli dotyczą pakietów zawierających przynajmniej ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC. Dostępne są też tańsze, ale jednocześnie bardziej okrojone polisy. Te z niższymi sumami ubezpieczenia mogę jednak nie wystarczyć na ewentualne leczenie czy odszkodowanie dla innych narciarzy, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Osoby, którym zależy na szerszej ochronie, mogą wybrać jeszcze bardziej rozbudowane warianty polisy narciarskiej.

Nieco droższe prawdopodobnie okażą się ubezpieczenia dla osób uprawiających bardziej ryzykowne odmiany narciarstwa. Wówczas konieczne będzie rozszerzenie polisy o sporty ekstremalne.

Lokowanie produktu