Stabilny iOS 17 już dostępny. Twój iPhone dostanie sporo nowości

Po miesiącach testów, wprowadzania poprawek i ulepszeń, Apple w końcu udostępnił stabilną wersję iOS 17. Najnowsza wersja systemu dla iPhone’ów jest już dostępna dla wszystkich kwalifikujących się urządzeń i pytanie tylko, czy warto było tyle czekać na aktualizację?
Stabilny iOS 17 już dostępny. Twój iPhone dostanie sporo nowości

iOS w wersji 17 został po raz pierwszy zaprezentowany w czerwcu, podczas dorocznej konferencji WWDC. Apple zapowiedział wówczas kilka z nadchodzących funkcji, ale nie wszystkie. W kolejnych miesiącach system poddawany był rygorystycznym testom wszystkich przygotowywanych nowości. Apple gruntownie sprawdzał wydajność, poprawiał błędy i usterki, po to, by móc w końcu – po 8 wersjach beta – zaoferować stabilną wersję systemu operacyjnego. iOS 17 został już udostępniony i co najważniejsze (i czego Androidowcy zazdroszczą właścicielom iPhone’ów), uprawnione do aktualizacji urządzenia dostają system niemalże od razu, bez wielomiesięcznego czekania.

Zanim przejdziemy do tych najważniejszych funkcji, warto przypomnieć, które iPhone’y otrzymają aktualizację:

  • Seria iPhone 15
  • Seria iPhone 14
  • Seria iPhone 13,
  • Seria iPhone 12,
  • Seria iPhone 11,
  • iPhone XS,
  • iPhone XS Max,
  • iPhone XR,
  • iPhone SE 2020,
  • iPhone SE 2022.

Co nowego w iOS 17?

Plakaty kontaktów w aplikacji Telefon – to nowy sposób na jeszcze większą personalizację. Użytkownicy mogą decydować,  jak będzie wyglądać ich wizerunek wyświetlany na urządzeniu odbierającym połączenie przychodzące. Wybrane zdjęcia lub Memoji można upiększyć, a do wyboru czekają też atrakcyjne kroje i kolory pisma. Plakaty kontaktów będą też dostępne w aplikacjach do dzwonienia innych firm.

Live Voicemail  – funkcja, która pozwala sprawdzać generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości, którą w danej chwili ktoś pozostawia na poczcie głosowej, i zdecydować, czy odebrać to połączenie. Dzięki systemowi Neural Engine transkrypcja Live Voicemail jest generowana bezpośrednio na urządzeniu, a jej treść pozostaje od początku do końca poufna.

Obsługa wiadomości audio i wideo w aplikacji FaceTime – dzwoniąc do osoby, która jest w danej chwili niedostępna, można udostępnić jej wiadomość do późniejszego odebrania. Dodatkowo do aplikacji trafiają też Reakcje (serca, balony, fajerwerki, światła lasera czy deszcz), które można dodawać, by lepiej wyrażać swoje emocje. Nowe efekty aktywuje się prostymi gestami, a dostępne są one także w aplikacjach do wideorozmów innych firm.

Udoskonalona aplikacja Wiadomości – iOS 17 wprowadza sporo zmian w aplikacji do wysyłania wiadomości. Apple ulepszył korzystanie z Naklejek, dając też możliwość tworzenia naklejek Live Sticker poprzez wyodrębnianie obiektów ze zdjęć. Pojawia się też nowa szuflada, która jest dostępna z poziomu klawiatury – można przechowywać w niej wszystkie naklejki, przez co mamy do nich wygodny dostęp w całym systemie iOS. Apple dodał nowe filtry wyszukiwania, które umożliwiają rozpoczęcie wyszukiwania, a następnie stosowanie kolejnych filtrów w celu zawężenia wyników i znalezienia dokładnie tego, co jest potrzebne. Nowa strzałka wskazuje ostatnie miejsce w konwersacji, a żeby wysłać bezpośrednią odpowiedź, wystarczy najechać na dymek z tekstem. Jeśli użytkownik udostępnia swoją lokalizację, będzie ona aktualizowana na żywo w konwersacji. Przesyłane wiadomości audio są automatycznie transkrybowane, co pozwala je szybko przeczytać lub odsłuchać nieco później. Do aplikacji trafiła również funkcja  Sesja kontaktu, czyli rozwiązanie dla osób, które chcą poinformować bliskich lub znajomych, że bezpiecznie dotarły do celu.

Prostsze udostępnianie dzięki NameDrop – ta nowość pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać informacje kontaktowe, wystarczy, że zbliżą do siebie telefony iPhone lub iPhone’a i Apple Watch. W ten sam sposób można dzielić się treściami i uruchamiać SharePlay w celu posłuchania muzyki, obejrzenia filmu czy wspólnej rozgrywki, gdy urządzenia iPhone znajdują się blisko siebie.

Udoskonalona korekta i dyktowanie – Autokorektę znacząco unowocześniono dzięki zastosowaniu transformacyjnego modelu przetwarzania języka, który służy do przewidywania wyrazów, zwiększając wygodę i precyzję pisania. Z kolei funkcja Dyktowanie wykorzystuje nowy model rozpoznawania mowy, żeby działać z jeszcze większą dokładnością.

Funkcja Stan gotowości – ta nowość sprawia, że podczas ładowania iPhone nie będzie bezczynny. Cały ekran będzie można w jakiś sposób wykorzystać, np. zmieniając go w zegarek, inteligentną ramkę ze zdjęciami czy ustawiając na ekranie widżety. To oczywiście nie wszystko, bo można też korzystać z Wydarzeń na żywo, Siri, połączeń przychodzących i powiadomień, a to wszystko w większym rozmiarze, więc bez przeszkód zobaczymy wszystko nawet z daleka. Podczas ładowania z wykorzystaniem technologii MagSafe funkcja Stan gotowości zapamiętuje preferowany przez użytkownika widok. 

Zupełnie nowa aplikacja Dziennik – nowe miejsce w systemie, w którym możemy zapisywać najważniejsze chwile z naszego życia. Można w niej prowadzić zapiski, dodawać zdjęcia czy filmy, a na podstawie ostatnich aktywności wbudowana w urządzeniu technologia uczenia maszynowego może podpowiadać nam różne sugestie jako inspirację dla kolejnych wpisów. Co istotne – wszystko jest szyfrowane i nawet Apple nie ma dostępu do naszych zapisków, a samą apkę można dodatkowo zablokować.

Zwiększona prywatność w Safari — przeglądarka w trybie przeglądania prywatnego skuteczniej chroni prywatność użytkownika, zarówno przed elementami śledzącymi, jak i przed osobami mogącymi uzyskać dostęp do urządzenia użytkownika. 

Łatwiejsze i bezpieczniejsze udostępnianie haseł i kluczy — użytkownicy mogą je ujawniać grupie zaufanych kontaktów, a każda osoba z takiej grupy może dodawać i edytować hasła tak, żeby pozostawały aktualne. Udostępnianie odbywa się za pośrednictwem Pęku kluczy iCloud, więc dane są szyfrowane na całej trasie przesyłu.

Wsparcie dla zdrowia psychicznego w aplikacji Zdrowie oraz funkcje nastawione na dbanie o wzrok użytkownika.

Korzystanie z Map w trybie offiline – w iOS 17 można już korzystać z pobranych map wybranego przez siebie obszaru. Pozwala to m.in. używać nawigacji krok po kroku, sprawdzać szacowany czas przybycia i znajdować miejsca w Mapach bez połączenia z internetem.

To tylko najważniejsze z przygotowanych przez Apple’a nowości. Resztę z pewnością sami odkryjecie, bo gigant jak zwykle mocno pracował nad tym, by najnowsza wersja systemu przynosiła sporo zmian.