Polskie zabytki w Minecrafcie

W środowisku gry Minecraft znajdziesz wspaniałe obiekty wybudowane, zaprojektowane lub ufundowane przez Polaków na całym świecie. Właśnie przybył kolejny: w dość zaskakującym miejscu.
Polskie zabytki w Minecrafcie

Okazuje się, że w popularnym Minecrafcie można przeżyć przygodę z historią, faktami, ludźmi i zabytkami. Na pomysł taki ostatnio wpadł Instytut Polonika, zajmujący się badaniami, ochroną i popularyzacją polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Skąd taka idea i o jakie zabytki chodzi – o tym poniżej.

Jak wypromować to, co zapomniane? Minecraft pomoże

Polonika to potoczna nazwa naszych pozostałości kulturowych sprzed lat. Na całym świecie można spotkać budowle, dzieła sztuki i urządzenia, które na wiele sposobów wiążą się z Polską lub z Polakami. Rzadko pamiętamy, jak wielu artystów, architektów, inżynierów czy uczonych tworzyło z daleka od ojczyzny. Zostawili po sobie fantastyczną spuściznę, żeby wspomnieć Lwów pełen kilkusetletnich kościołów, słynną kolej transandyjską projektowaną przez Ernesta Malinowskiego czy obrazy polskich twórców z kolekcji chicagowskiego The Polish Museum of America. 

Takich miejsc i obiektów są tysiące. Bywają skromne jak grób Norwida w podparyskiej miejscowości Montmorency lub strojne jak malowidła Franza i Sebastiana Ecksteinów na sklepieniu nawy lwowskiego kościoła jezuitów. Ostatnio zostały odsłonięte po 4 latach prac konserwatorskich. Szokują rozmiarami (1000 m2), a także kunsztem artystów. W XVIII wieku Ecksteinowie malowali tak, aby nadać freskom wrażenie przestrzeni – jak w 3D, choć oczywiście bez zakładania dodatkowych okularów! 

Historia bez wątpienia jest fascynująca, z drugiej strony zwykle trudno zachęcić do jej zgłębiania. Jak atrakcyjnie opowiadać o architekturze i sztuce? Gdzie w tym umieścić ludzkie życiorysy? Jak wytłumaczyć, czym zajmują się konserwatorzy dzieł sztuki? Instytut Polonika uznał, że czasem od pisania czy mówienia znacznie bardziej skuteczne są filmy animowane, podcasty lub właśnie Minecraft. 

Kierunek: odległe Baku

W środowisku tej gry można umieścić naprawdę wiele, a że wiedzę można upowszechniać dosłownie wszędzie, postanowiono to wykorzystać, promując polskie zabytki w Minecrafcie. 

Od czego zaczynamy grę? Najpierw trzeba wejść na specjalny serwer, na który zaprasza wirtualna dyrektor Instytutu (w świecie rzeczywistym to historyk sztuki Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika w świecie rzeczywistym). Dalej przenosimy się już do konkretnych obiektów. 

Jakich? To dobre pytanie. W Minecrafcie debiutuje budynek Rady Miejskiej w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Dlaczego akurat ten gmach wybrano? I skąd Polska w odległym Baku? Okazuje się, że ten wspaniały budynek zaprojektował Józef Gosławski (1865‒1904), który na przełomie XIX i XX stulecia był naczelnym architektem miasta

Polskie zabytki w Minecrafcie: Od Ameryki po Syberię

Poza możliwością zwiedzania wirtualnej przestrzeni gracz dostaje informacyjną „pigułkę” z ciekawostkami, faktami oraz życiorysami twórców czy fundatorów różnych poloników. Będzie też mógł wykonać zadania ze swoim historycznym przewodnikiem-bohaterem (w przypadku gmachu z Baku jest to Józef  Gosławski) i pobawić się w minigry. W końcu najwięcej wiedzy przyswaja się podczas zabawy.

Wkrótce premiera kolejnych poloników i kilku nowych postaci w Minecrafcie. Lista miejsc na razie nie została ujawniona, ale na pewno będzie można odwiedzić:

  • Stany Zjednoczone,
  • Ukrainę,
  • Białoruś
  • Syberię 

„Polonika w Minecrafcie” działa od 6 grudnia. Gra jest przeznaczona dla właścicieli legalnych kopii Minecraft Java Edition. Wejście, oczywiście po uprzednim zalogowaniu, jest bezpłatne. Z Instytutem Polonika można się skontaktować przez kanał w komunikatorze Discord: Poloniki w Minecrafcie.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 grudnia 2017 roku. Instytut realizuje swoje cele poprzez projekty naukowo-badawcze, konserwatorskie, informacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie skupione w trzech programach strategicznych: BADANIA, OCHRONA i POPULARYZACJA. Więcej informacji na stronie https://polonika.pl/