Kolejny kraj w Europie wprowadził kaucję na butelki. Kiedy doczeka się tego Polska?

Z początkiem tego roku grono krajów europejskich, w których obowiązuje system kaucyjny, zwiększyło do liczby 14. W tej grupie występują także kraje Europy Środkowo-Wschodniej takie jak np. Litwa, Słowacja czy Estonia. Kto dołączył do tego grona jako ostatni? Kiedy Polska doczeka się własnego systemu kaucyjnego?
Węgry wprowadziły kaucję na opakowania po napojach

Węgry wprowadziły kaucję na opakowania po napojach

Najmłodszym krajem, który wzbogacił się o system recyklingu opakowań po napojach, są Węgry. Od 1 stycznia 2024 roku u południowego sąsiada zostaje naliczania kaucja za butelki z tworzyw sztucznych, opakowania szklane i puszki aluminiowe. Kwota kaucji jest taka sama dla każdego opakowania i wynosi 50 forintów (w przeliczeniu około 57 groszy) – informuje serwis Packaging Europe.

Czytaj też: W tych krajach system kaucyjny to ideał. Matka Natura podziękuje nam za te zwrócone butelki

Na terenie Węgier zostało zainstalowanych około 2000 punktów zwrotu opakowań znajdujących się w sklepach spożywczych o powierzchni co najmniej 400 metrów kwadratowych. W zamian za zwróconą butelkę lub puszkę konsument otrzyma kupon do zrealizowania w sklepie lub wymienienia na gotówkę.

Zebrane opakowania z tworzyw sztucznych będą przerabiane na surowiec wtórny

Odpowiedzialnym za cały system jest duet dwóch firm – TOMRA oraz MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. Węgrzy szacują, że w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania systemu uda im się osiągnąć wskaźnik zwrotu rzędu 90 proc. Jest to bardzo realny cel, patrząc na to, że wielu innym krajom z systemem kaucyjnym bez problemu udało się to osiągnąć.

Czytaj też: Z wysypiska śmieci do annałów historii. Przypadkowy kawałek skały rozwiał sekret diamentów

Poza Węgrami od bardzo niedawna (1 grudnia 2023) w gronie krajów z systemem zwrotu opakowań jest również Rumunia, która może pochwalić się tym, że jest największym na świecie scentralizowanym systemem liczącym aż 80 tysięcy punktów zwrotu. Kiedy w Polsce doczekamy się podobnego rozwiązania?

Kaucje do opakowań naliczają już Węgrzy i Rumunii. Za niedługo dołączy do nich Polska

Wszystko wskazuje na to, że od system kaucyjny zawita do naszego kraju od początku 2025 roku. Ustawa weszła w życie już w 2023 roku. Kaucja będzie naliczana dla butelek jednorazowych o pojemności do 3 litrów, puszek metalowych o pojemności do 1 litra i butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra. Wysokość kaucji będzie wynosiła najprawdopodobniej 50 groszy.

Czytaj też: 8 warunków, aby system kaucyjny w Polsce osiągnął sukces. Zwrot butelek też w naszym interesie

Odpowiedzialnym za system kaucyjny ma być podmiot utworzony przez producentów opakowań. To oni wprowadzają je do obrotu i na nich spoczywa obowiązek ponownego zbierania. Jak podaje Świat OZE, najpewniej nie będzie w Polsce systemu scentralizowanego, a w zamian za to będzie funkcjonować około pięciu operatorów, którzy będą musieli ze sobą współpracować pod względem komunikacji, przepływu opakowań i środków pieniężnych.

To będzie na pewno niemałe wyzwanie logistyczne. Patrząc jednak na to, że w wielu dużych krajach systemy kaucyjne działają bez zarzutu, to prawdopodobnie także w Polsce uda się bez większych przeszkód go wprowadzić.