Szachy w centrum debaty o „rasizmie”. Bo białe zawsze zaczynają pierwsze

Australijski nadawca radiowy – stacja ABC – znalazła się pod obstrzałem krytyki po tym, jak jednemu ze znanych szachistów zaproponowała udział w debaciena temat rasizmu w szachach. John Adams, bo o nim mowa, poinformował o zaproszeniu na Twitterze. W sieci zawrzało.

John Adams, ekonomista, entuzjasta szachów i były reprezentant australijskiej federacji szachowej, opublikował na Twitterze informację, że skontaktował się z nim producent stacji radiowej Australian Broadcasting Corporation z Sydney, państwowego nadawcy telewizyjno-radiowego w Australii.

Pracownik kanału ABC zapytał Adamsa, czy zechciałby wziąć udział w debacie, aby omówić zasady gry w szachy i wyjaśnić, czy dla graczy nie jest problematyczny fakt, że białe pionki zawsze wykonują pierwszy ruch.

Jak informują media – Adams miałby wypowiedzieć się na temat braku „wrażliwości rasowej” szachów.

 

„Dość bzdur”

„ABC przyjęło pogląd, że szachy są rasistowskie, biorąc pod uwagę, że białe zawsze są na pierwszym miejscu! Szukają szachowego eksperta do komentarza, czy trzeba zmienić reguły!” – napisał na Twitterze szachista, nie kryjąc wzburzenia.

Biorąc pod uwagę cały dramat wynikający z COVID-19, jestem zdumiony, że ABC zajmuje się tak nieistotnymi tematami” – dodał.

Na wpis Adamsa zareagował prowadzący program – James Valentine i wyjaśnił, że stacja nie miała na celu ogłosić, że szachy są grą rasistowską a jedynie podjąć na ten temat dyskusję.

Australijski dziennik „Daily Telegraph” potwierdził później w rozmowie z przedstawicielami ABC, że odcinek programu poświęcony przejawom rasizmu w szachach rzeczywiście ma zostać wyemitowany, mimo oburzenia części słuchaczy.

Adams skrytykował ABC za produkcję kontrowersyjnego odcinka i stwierdził, że zarówno czas twórców jak i słuchaczy mógłby zostać lepiej spożytkowany. Wskazał przy tym, że jego post na Twitterze spotkał się z dużym poparciem.

„Ludzie chcą, żeby krajowy nadawca koncentrował się na większych problemach. Ludzie walczą z gospodarką, ze swoim zdrowiem, z blokadą. Nie chcą marnować swoich pieniędzy na bzdury” – podkreślił.

Ostatecznie w programie w roli eksperta wystąpił szachista Kevin Bonham, który na antenie stwierdził, że taktyczna natura szachów spowodowała, że ​​białe pionki poruszają się najpierw. Już po programie opublikował na Twitterze post, w którym stwierdził, że temat debaty był „najgłupszą wojną kulturalną w historii”.

Napisał także, że nie ma znaczenia, który kolor rozpoczyna grę, ale po fali krytycznych komentarzy przyznał, że dla gracza ważna jest możliwość wykonania pierwszego ruchu.

 

YouTube usuwa film o szachach

Na szachowe ruchome piaski wszedł także YouTube, usuwając film z popularnego kanału poświęconego szachom – Agadmator’s Chess Channel, który ma ponad 270 tysięcy subskrybcji.

Jak poinformował youtuber, który założył kanał, jego ostatni podcast został usunięty z powodu „złamania zasad społeczności”. Zamieszczane przez niego treści zostały oznaczone jako „niebezpieczne i szkodliwe”, a to przez używanie zwrotów „czarne przeciwko białym” i tym podobnych.

A przynajmniej takie są domysły szachowego influencera, bo YouTube nie wskazał dokładnie o jakie słowa chodzi. Agadmator liczy, że sprawa szybko się wyjaśni, a nagranie wróci na kanał. Tym bardziej, że opublikował on przez lata setki innych tego typu treści i żadna dotychczas nie została usunięta.

Debata o rasistowskim podłożu szachów jest pokłosiem trwających w Stanach Zjednoczonych protestów antyrasistowskich, które wybuchły po zabójstwie czarnoskórego mężczyzny George’a Floyda przez policjanta.

Antyrasistowskie ruchy domagają się m.in. usunięcia marek, które mogą być uznawane za rasistowskie i podtrzymują szkodliwe rasowe stereotypy bądź nawiązują do okresu niewolnictwa.