W grobie znaleźli szkielety sprzed tysięcy lat. Badacze mówią wprost: to niewiarygodnie rzadkie

Archipelag Orkadów znajdujący się na północy Szkocji jest pełen archeologicznych perełek z epoki neolitu. Tym razem naukowcy natrafili tam na niezwykły grobowiec, w którym odkryli kilkanaście szkieletów. Kogo tam pochowano? Jak ważne jest to znalezisko dla zrozumienia prehistorycznych dziejów?
źródło: Narodowe Muzeum Szkocji, materiały prasowe

źródło: Narodowe Muzeum Szkocji, materiały prasowe

Orkady są niewielkim i rzadko zaludnionym archipelagiem na Oceanie Atlantyckim, który zlokalizowany jest na północ od Szkocji. Na bezleśnych, smaganych często huraganowym wiatrem wyspach od wielu lat są odkrywane liczny neolityczne obiekty takie jak grobowce, kurhany itd. Tym razem na stanowisku badawczym w Holm odkryto ruiny grobowca sprzed 5000 lat.

Czytaj też: Mazowieckie miasto jest starsze, niż zakładano. Archeolodzy natknęli się na tajemnicze szkielety i szereg obiektów 

Wykopaliska były prowadzone przez dra Hugona Andersona-Whymarka z Narodowego Muzeum Szkocji i prof. Vicki Cummings z Uniwersytetu w Cardiff – relacjonuje BBC. Odsłonili oni resztki prawdawnego kopca o średnicy 15 metrów usypanego z kamieni, wewnątrz którego znajdowała się komora grobowa. Zostało z niej wykopane aż 14 szkieletów, które należały do mężczyzn, kobiet i dzieci w różnym wieku.

źródło: Narodowe Muzeum Szkocji, materiały prasowe

Szkielety sprzed 5000 lat na Orkadach. Odkryto wyjątkowo rzadki rodzaj grobowca

Na razie nic więcej odkrywcy nie są w stanie powiedzieć, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze analizy DNA oraz badań izotopowych. Wówczas potwierdzony zostanie wiek, pochodzenie oraz stopień pokrewieństwa między zmarłymi.

Czytaj też: Znaleźli bezgłowe szkielety w grobach sprzed 1700 lat. Tak wyglądał przedziwny zwyczaj pogrzebowy

Natomiast wiemy na pewno, że odkrycie z Holm jest jednym z 12 znanych tego typu grobowców neolitycznych z Orkadów. W skali tak niewielkiego archipelagu jest to, zdaniem uczonych, bardzo mało. Vicki Cummings w rozmowie z BBC dodaje, że kopiec, który zlokalizowali, mógł wyglądać podobnie do słynnego kurhanu Maes Howe.

źródło: Narodowe Muzeum Szkocji, materiały prasowe

Jest to obiekt grobowy sprzed 5000 lat o średnicy 35 metrów i wysokości 7 metrów, a zarazem najbardziej monumentalna budowla z czasów prehistorycznych, jaka znajduje się na Orkadach. Przypomina niewielką piramidę, chociaż powstała kilka wieków przed najstarszymi w Egipcie.

Czytaj też: Pozbawione głów szkielety tuż za naszą granicą. Przerażające znalezisko dotyczy niemal 40 osób

Kurhan Maes Howe znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy grobowiec z Holm również trafi na tę listę? Bardzo możliwe, ale najpierw musimy poczekać na szereg bardziej szczegółowych analiz brytyjskich naukowców.