Tajemnice chińskiego muru ujawnione dzięki niezwykłej metodzie. Badali to, co spada z kosmosu

Fizyka może okazać się ogromną pomocą w rękach archeologów badających wielowiekowe budowle, które mogą skrywać sekrety przeszłości. Za pomocą skanowania mionowego zbadano strukturę muru obronnego w chińskim mieście Xi’an.
Tajemnice chińskiego muru ujawnione dzięki niezwykłej metodzie. Badali to, co spada z kosmosu

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Lanzhou dowiedli, że metody fizyczne mogą okazać się cenną pomocą w badaniach archeologicznych. Przeprowadzili oni skanowanie mionowe na przykładzie muru obronnego w mieście Xi’an. Wyniki analiz opublikowali na łamach czasopisma Journal of Applied Physics. Co się możemy teraz dowiedzieć o murach twierdzy sprzed 650 lat?

Miony, których gęstość w kamiennym murze analizowano, są nietrwałymi cząstkami elementarnymi należącymi do leptonów. Są podobne do elektronów, ale odróżnia je od nich 207 razy większa masa. Miony docierają na Ziemię w postaci strumienia tzw. wtórnego promieniowania kosmicznego. Te miony, które docierają do powierzchni naszej planety, są produktem rozpadu wtórnych hadronów powstających w wyniki zderzeń „kosmicznych mionów” z jądrami atomów gazów atmosferycznych.

Czytaj też: Starożytny chiński przepis odtworzony. Liczy 2300 lat

Wieża na murze w Xi’an

Skanowanie mionowe nową metodą w archeologii. Teraz można poznać tajemnice chińskiego muru

Przyjmując, że miony znajdują się niemal wszędzie na Ziemi, badacze postanowili spróbować, co przyniesie skanowanie wielowiekowych budowli. Na tapet wzięli mur obronny pochodzący sprzed 650 lat z okresu panowania dynastii Ming. Budowla okala najstarszą część miasta Xi’an.

Mur w Xi’an wymaga pilnej ochrony. Skanowanie mionowe ujawniło różnice w gęstości w skali jednego metra. Badacze twierdzą, że mogą to oznaki groźnych wad konstrukcyjnych lub sygnały, że te obszary muru zawierają jakieś elementy warte do zbadania przez archeologów.

Czytaj też: Tak zbierano ryż w starożytnych Chinach. Odkryto niezwykłe narzędzia sprzed 10 000 lat

Skanowanie mionowe, inaczej nazwane przez naukowców mionografią, okazało się w rezultacie dokładną i dającą wiele szczegółów metodą. Chińscy uczeni wyrazili nadzieję, że w innych projektach archeologicznych również znajdzie się miejsce dla tego typu skanowania.

Nie bez powodu wybrano Xi’an na pierwszą próbę takich badań. Miasto jest kolebką historii Chin. To tutaj kończył i zaczynał się Jedwabny Szlak. W okolicach metropolii znajduje się słynne mauzoleum Pierwszego Cesarza z Terakotową Armią.

Terakotowa Armia w okolicach Xi’an
Więcej:Chinyfizyka