Polacy odkopali tajemniczy grób w Armenii. W środku zobaczyli dwa ciała oraz olbrzymią fortunę

Polsko-armeński zespół archeologów odkrył na terenie stanowiska Metsamor bogato wyposażony grób z późnej epoki brązu. To, co zobaczyli w jego wnętrzu, zachwyciło badaczy. Znalezisko może rozjaśnić, kim byli ludzie zamieszkujący ten region ponad 3200 lat temu.
Zdjęcie poglądowe. Widok na Ararat

Zdjęcie poglądowe. Widok na Ararat

Badacze z Instytutu Archeologii UW, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Departamentu Starożytności i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Armenii prowadzi od dekady prace archeologiczne na terenie stanowiska Metsamor w dolinie Ararackiej, w pobliżu miasteczka Mecamor, niedaleko Erywania. Jak donosi PAP, na terenie wykopalisk natrafiono na bardzo ciekawy grób.

Okazało się, że odkryty grobowiec pochodzi z późnej epoki brązu (ok. 1300-1200 r. p.n.e.). Jest to okres, kiedy w starożytnym Egipcie rządził faraon Ramzes II Wielki. Natomiast, kto wówczas zamieszkiwał osadę Metsamor, nie do końca wiadomo. Przyjrzyjmy się jednak najpierw grobowi. Przez tak długi czas nie został on w ogóle obrabowany. Złożono w nim dwa ciała – kobiety i mężczyzny. Prawdopodobnie zostali oni pochowani w tym samym czasie i zmarli w wieku 30-40 lat – twierdzą archeolodzy.

Czytaj też: Znaleźli bezgłowe szkielety w grobach sprzed 1700 lat. Tak wyglądał przedziwny zwyczaj pogrzebowy

Rzut na stanowisko Metsamor w 2019 roku / źródło: Facebook, Metsamor Archaelogical Mission

Tajemniczy grób w Armenii. Jaka jest historia osady Metsamor?

Poza szczątkami zmarłych natrafiono również na ponad 100 paciorków i zawieszek ze złota. Prawdopodobnie składały się ona na trzy naszyjniki – uważa prof. Krzysztof Jakubiak z UW cytowany przez PAP. Ponadto w grobie znajdowały się naczynia ceramiczne i fajansowa flasza, która nie jest wytworem ludu mieszkającego w Metsamor – przywieziono ją z pogranicza syryjsko-mezopotamskiego.

Osada Metsamor istniała przez bardzo długi czas, ale ludzie w niej żyjący nie potrafili pisać. Zatem wszelkie interpretacje dotyczące życia i kultury w tym miejscu naukowcy mogą interpretować tylko na podstawie tego, co znajdą dosłownie w ziemi. Sekwencja stratygraficzna w Metsamor obejmuje okres od epoki brązu po średniowiecze, ale pierwsze ślady bytności człowieka sięgają tutaj aż chalkolitu, czyli V tysiąclecia p.n.e. Osada zmieniała swoją rolę w ciągu historii – była centrum religijnym, gospodarczym, działało tutaj przetwórstwo metali – możemy dowiedzieć się ze strony projektu badawczego.

Czytaj też: Sensacja na placu budowy. Pod autostradą odkryli grób “księcia Hunów” z głową konia i czymś jeszcze

Naukowcy odkryli około 100 grobów w Metsamor, ale tylko nieliczne okazywały się niesplądrowane. Właśnie dlatego najnowsze znalezisko jest takie cenne, ponieważ przyniesie wiele kluczowych informacji na temat życia tutejszych mieszkańców 3200 lat temu.

Więcej:Armenia