Te 15 pytań pozwoli sprawdzić czy twój związek przetrwa. Opracował je psycholog

„Jeśli kochasz więcej, to boisz się mniej” – śpiewał Kazimierz Staszewski i bez wątpienia trudno się nie zgodzić. Jednak po pierwszej fali szoku, poziomy hormonów już tak nie szaleją i najczęściej właśnie w tym momencie pojawiają się rozterki… „Czy mamy szansę?”
Te 15 pytań pozwoli sprawdzić czy twój związek przetrwa. Opracował je psycholog

Profesor psychologii z Manmouth University opracował kwestionariusz składający się z piętnastu pytań. Gay W. Lewandowski przekonuje, że lista powstała na podstawie jego własnych doświadczeń z pacjentami, którzy pośród wielu pytań zadawali najczęściej jedno: „skąd mam wiedzieć, że jestem w odpowiednim dla siebie związku?”

– To prawdopodobnie najpopularniejsze pytanie, na które zadający sami nie mogą sobie odpowiedzieć – powiedział w rozmowie z The Independent – Natomiast gdy starają się tego dowiedzieć często nie wiedzą jakie pytania zadawać, by nie zadawać niewłaściwych pytań.

Tworząc swój kwestionariusz Lewandowski inspirował się „listą Keltnera”. To zestaw kryteriów, na podstawie których jej twórca potrafił określić czy zawodnik baseballu nadawał się do umieszczenia w National Baseball Hall of Fame – najbardziej prestiżowej liście zawodników tego sportu w USA.

Lewandowski chciał stworzyć coś równie przejrzystego i prostego w użyciu, jednocześnie wykorzystując naukową wiedzę. Przekonuje, że jeśli będziemy sami ze sobą szczerzy w odpowiedziach otrzymamy podpowiedź, którą podpierają badania naukowe.

Przejdźmy zatem do meritum, oto pytania i pamiętajcie – trzeba odpowiadać szczerze. Jeśli na wszystkie 15 odpowiecie „tak”, to trzymajcie partnera/partnerkę mocno, bo idealnie się dobraliście!

Czy twój partner/ka sprawia, że jesteś lepszą osobą i ty tak samo na nią działasz?

Czy oboje z partnerem/ką czujecie się bezpiecznie i swobodnie w mówieniu o swoich uczuciach, w bliskości oraz nie obawiacie się, że ta druga osoba odejdzie?

Czy oboje akceptujecie się w pełni i nie staracie się wzajemnie zmieniać/poprawiać?

Gdy pojawiają się różnice zdań czy rozmawiacie ze sobą z szacunkiem, bez pogardy lub gniewu?

Czy dzielicie się podejmowaniem ważnych decyzji i nikt na stałe nie przyjmuje pozycji jedynego lidera w związku?

Czy twój partner/ka jest twoim najlepszym przyjacielem, a ty jego/jej?

Czy ty i twój partner/ka częściej myśli w kategorii „my” niż „ty” i „ja”?

Czy powierzyłbyś swojemu partnerowi/erce hasło do kont bankowych i social media?

Czy macie o sobie wzajemnie dobre zdanie, ale bez nadmiernie napompowanego zachwytu?

 

Czy twoi bliscy przyjaciele, oraz przyjaciele partnera/ki uważają, że wasz związek jest udany i przetrwa próbę czasu?

Czy w waszym związku nie ma sygnałów ostrzegawczych (tak zwanych czerwonych flag) takich jak zazdrość, próba nadmiernej kontroli jednej ze strony czy zdrady?

Czy podzielacie z partnerem/ką ten sam system wartości, poglądy polityczne, społeczne, podejście do małżeństwa, plany odnośnie posiadania dzieci (lub nie) i ich ewentualnego wychowania?

Czy jesteście gotowi poświęcić dla siebie wzajemnie własne potrzeby i cele (psycholog nie ma tu na myśli jednak przesadnego „pantoflarstwa – przyp. red.) ?

Czy oboje macie zgodne i emocjonalnie stabilne osobowości?

Czy jesteście seksualnie kompatybilni (podobne potrzeby erotyczne i temperament)?

Jeśli na jedno z pytań odpowiedziałeś „nie” powinna zapalić ci się przysłowiowa czerwona lampka. Według Lewandowskiego związek może nie przetrwać próby czasu. Od siebie dodamy, że to lepiej na jego podstawie jednak nie rezygnować od razu, po pierwszym pytaniu, ponieważ związek to przede wszystkim niekończąca się rozmowa i praca ze sobą nad docieraniem.

 

Jeśli jednak macie bardzo poważne wątpliwości dotyczące tego z kim obecnie dzielicie życie, te 15 pytań z pewnością pozwoli uporządkować myśli w głowie. Ostateczne decyzje podejmujcie jednak samodzielnie i po dokładnym przemyśleniu sprawy. Czasem rozstanie to bolesna, ale najlepsza droga. Z drugiej strony, jeśli wszystko gra, nie warto by jeden psychotest sabotował wam całą relację. Może najlepiej siądźcie do niego razem? Przy okazji z pewnością wyjdzie wiele spraw, które można od razu wyjaśnić, a to zawsze oczyszcza.