Te zdjęcia aż krzyczą. Zwycięzcy Environmental photographer of the year 2019

Organizowany przez niezależną organizację Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) konkurs oprócz nagradzania najlepszych prac i znakomitych fachowców jest soczewką, w której możemy zobaczyć najbardziej palące problemy świata. Dlatego oglądanie tych zdjęć nie jest łatwe. Za pięknymi kadrami kryją się przejmujące historie.

Jednak nie tylko zagrożenia i cierpienie są obecne na tych kadrach. Zdjęcia w konkursie pokazują też siłę człowieka jako gatunku i jego umiejętność radzenia sobie w nawet najtrudniejszych warunkach.

„Zachęcamy wszystkich zgłaszających by prace były współczesne, nośne, wyzywające, oryginalne i piękne, ale co najważniejsze, by inspirowały ludzi na całym świecie to zadbania o środowisko i odpowiedzialność za swoje czyny” – piszą organizatorzy na stronie konkursu.

Oto galeria zwycięskich prac Environmental photographer of the year 2019.

1. Wysoka fala zalewa domy w Mumbaju i porywa jednego z rybaków.

Fot. SL Shanth Kumar/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

2. Tuwalu znika pod falami. Powalone drzewa i wielkie fale w lagunie Funafuti pokazują efekty klimatycznego kryzysu.

Fot. Sean Gallagher/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

3. Pierwszy stycznia 2018 w Mexicali, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Fot. Eliud Gil Samaniego/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

4. Chłopiec pije brudną wodę z kałuży, w miejscu Kenii, gdzie zniknęły naturalne wodopoje wraz z wycinaniem lasu. Brak czystej wody sprowadza na całe populacje zagrożenie śmiertelnymi chorobami.

Fot. Dharshie Wissah/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

5. Pozostałości po lesie Hambach, który miał 12 tysięcy lat. Teren kupiła kompania energetyczna by wydobywać tam węgiel. Z obszaru leśnego wielkości Manhattanu zostało zaledwie 10%.

Fot. J Henry Fair/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

6. Ucięcie rogu nosorożca może czasem być jedynym sposobem na ochronę zwierzęcia przed kłusownikami. Robi się to co rok/dwa lata, ponieważ rogi naturalnie odrastają. Zwierzę zostaje wcześniej znieczulone.

Fot. Neville Ngomane/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

7. Czyszczenie dna oceanu w Bosforze, w ramach akcji Zero Waste Blue.

Fot. Sebnem Coskun/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

8. Kobieta śpiąca na śmieciach płynących przez miasto Dhaka w Bangladeszu.

Fot. Amdad Hossain/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

9. Chłopiec bawiący się plastikową torbą w Ouagadougou, w Burkina Faso. Każdego roku produkowane jest około 380 milionów ton plastiku na całym świecie. Codziennie około 8 milionów plastikowych przedmiotów trafia do oceanów.

Fot. Aragon Renuncio/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

10. Płuca ziemi.

Fot. Ian Wade/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

11. Dziewczynka śpiąca na ławce w szkole w Burkina Faso. W ciągu ostatnich 35 lat ilość ekstremalnych ulew wzrosła tam trzydziestopięciokrotnie z powodu globalnego ocieplenia. Tylko w ciągu ostatniej dekady zanotowano tam 70 tak wielkich opadów i okresowych równie dotkliwych susz.

Fot. Aragon Renuncio/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

12. W wyniku nadmiernych połowów coraz trudniej złapać zdobycz, dlatego rybacy korzystają z sieci o coraz mniejszych oczkach. Przez to ich połowy jeszcze mocniej dewastują morską przyrodę. Zdjęcie zrobiono w wietnamskim Phu Yen.

Fot. Tran Tuan Viet/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

13. Tysiące ludzi codziennie wędruje do miasta Dhaka, stolicy Bangladeszu, w poszukiwaniu pracy. Wielu jest zmuszonych do tak ciężkiej fizycznej pracy jak noszenie węgla na głowach w kopalniach.

Fot. Yousuf Tushar/2019 Ciwem environmental photographer of the year

 

14. Niewidzialni. Na gigantycznym wysypisku śmieci Sisdol w Nepalu codziennie kręcą się ludzie próbujący odnaleźć wśród odpadków cokolwiek co można sprzedać. To miejsce w Katmandu działa od 2005 roku i dziś kończy się na nim miejsce.

Fot. Valerie Leonard/2019 Ciwem environmental photographer of the year