Technologia rodem ze “Star Treka”. Holoportacja to nowy sposób komunikacji

Technologie rodem ze “Star Treka” zaczynają coraz częściej pojawiać się w naszym świecie. Już wkrótce rozmowy online mogą zyskać zupełnie nowy kształt. Mowa o tzw. holoportacji.

W październiku 2021 r. chirurg NASA dr Josef Schmid, CEO AEXA Aerospace Fernando de La Pena Llaca i ich zespoły, byli pierwszymi ludźmi “holoportowanymi” z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Taka forma komunikacji, opierająca się na hologramach, może być znacznie bliżej, niż wielu mogłoby się wydawać.

Czym jest holoportacja?

Mianem holoportacji określamy rodzaj technologii przechwytywania, który pozwala na rekonstrukcję modeli ludzi 3D wysokiej jakości, ich kompresję i transmisję na żywo w dowolnym miejscu w czasie rzeczywistym. To po prostu tworzenie naszego hologramu, który wykonuje te same ruchy i mówi naszym głosem.

Holoportacji dokonano dzięki zestawowi Microsoft HoloLens Kinect i standardowego laptopa. Astronauta ESA Thomas Pesquet prowadził rozmowę z hologramami Schmida i De La Peny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), mimo że fizycznie ich tam nie było. Warto podkreślić, że holoportacja jest używana przez firmę Microsoft co najmniej od 2016 r. 

Dr Josef Schmid powiedział:

Jest to zupełnie nowy sposób komunikacji międzyludzkiej na ogromne odległości. Co więcej, jest to zupełnie nowy sposób eksploracji ludzkości, w którym nasza jednostka ludzka jest w stanie podróżować poza planetę. Nie ma tam naszego ciała fizycznego, ale nasza istota ludzka jest tam absolutnie obecna. Nie ma znaczenia, że stacja kosmiczna porusza się z prędkością 17 500 mil na godzinę i jest w ciągłym ruchu na orbicie 250 mil nad Ziemią, astronauta może wrócić trzy minuty lub trzy tygodnie później i jeśli system będzie działał, będziemy tam w tym samym miejscu, na żywo na stacji kosmicznej.

Nie ulega wątpliwości, że holoportacja będzie wykorzystywana w przyszłych misjach kosmicznych, m.in. na Marsa. Plusem jest, że technologia jest cały czas rozwijana przez Microsoft. W planach jest połączenie holoportacji z rzeczywistością rozszerzoną (AR).

Dr Schmid dodał:

Wyobraź sobie, że możesz mieć najlepszego instruktora lub rzeczywistego projektanta szczególnie złożonej technologii tuż obok siebie, gdziekolwiek nad nią pracujesz. Co więcej, połączymy rzeczywistość rozszerzoną z haptyką. Będziecie mogli wspólnie pracować nad urządzeniem, podobnie jak dwaj najlepsi chirurdzy pracujący podczas operacji. Dzięki temu wszyscy będą spokojni, wiedząc, że najlepszy zespół pracuje razem nad krytycznym elementem sprzętu.

Warto dodać, że holoportacja może mieć realne zastosowania także tutaj, na Ziemi. Może być przydatna w ekstremalnych środowiskach, jak Antarktyda, odizolowane od brzegu platformy wiertnicze czy miejsca działań wojennych.