Tenisowy niezbędnik kibica

Sukcesy, które na światowych kortach odnoszą Agnieszka Radwańska, jej siostra Urszula, a także
Łukasz Kubot, Jerzy Janowicz i nasi debliści, sprawiają, że coraz więcej Polaków zaczyna interesować się białym sportem. Oto co każdy początkujący kibic tenisa wiedzieć powinien

Jak się liczy punkty w tenisie?
Sposób liczenia punktów może wydawać się w tenisie sprawą szczególnie skomplikowaną. Rzecz nie jest jednak aż tak trudna. Aby wygrać mecz singlowy, należy zdobyć dwa sety (o trzy sety grają panowie w turniejach wielkoszlemowych). Aby zaś wygrać seta, należy zdobyć sześć gemów. W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje specjalny dodatkowy gem, zwany tie-breakiem. Tego rodzaju dogrywkę wygra ten, kto pierwszy zdobędzie siedem punktów przy przewadze co najmniej dwóch punktów. W każdym gemie walczy się o cztery punkty. I tu sprawa może wydać się już odrobinę pogmatwana, ponieważ punkty liczone są w sposób niestandardowy: pierwszy punkt to 15, drugi 30, trzeci 40, a czwarty decyduje o zdobyciu gema. W przypadku remisu 40:40, zawodnicy walczą do przewagi dwóch punktów.

Co to jest złoty set?
To set, w którym jeden z zawodników nie zdobędzie ani jednego punktu, czyli jego przeciwnik wygrywa całą partię do zera, zdobywając wszystkie punkty w każdym z sześciu gemów. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Złotego seta zdobyła podczas ostatniego Wimbledonu Jarosława Szwiedowa z Kazachstanu, która wygrała z finalistką tegorocznego French Open Włoszką Sarą Errani 6:0; 6:4. W pierwszym secie, który trwał zaledwie 15 minut, Sara nie zdobyła żadnego punktu.

Ile trwał najdłuższy mecz?
Najdłuższy mecz rozegrali między sobą Francuz Nicolas Wimbledon to jeden z najstarszych Mahut i Amerykanin John Isner w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku. Przepisy tego turnieju nie przewidują tie-breaka w ostatnim secie, zawodnicy grają więc do dwóch gemów przewagi. Mahut i Isner przez wiele godzin szli łeb w łeb. Mecz trwał 11 godzin i 5 minut. Zakończył się zwycięstwiem Amerykanina, który triumfował historycznym wynikiem 6:4, 3:6, 6:7(7:9), 7:6(7:3), 70:68. Paradoksalnie, rok później ci sami zawodnicy również spotkali się w pierwszej rundzie Wimbledonu, tym razem Isnerowi poszło dużo szybciej – do zwycięstwa potrzebował około 2 godzin.

Ile wynosiła prędkość najszybszego serwisu?
Rekord padł w maju tego roku. Podczas turnieju w Busanie (Korea) australijski tenisista Sam Groth w meczu z Białorusinem Uładzimirem Ignatiakiem zaserwował asa z prędkością, bagatela, 256 km/godz.! Pomimo tak niezwykłego osiągnięcia nie udało mu się wygrać meczu. Wśród pań rekord szybkości serwisu pobiła w 2007 roku Amerykanka Venus Williams (207,6 km/godz.).

Dlaczego na Wimbledonie obowiązują białe stroje?
Wimbledon to jeden z najstarszych i stawiających najbardziej konserwatywne wymagania turniejów świata. To tutaj od ponad stu lat pojawia się śmietanka towarzyska Londynu, z reguły w wielkich kapeluszach i supermodnych okularach. Zawodnik powinien być ubrany na biało, mało tego, przed turniejem musi przesłać swój oficjalny strój do akceptacji. Zupełnie inna atmosfera panuje na pozostałych szlemach. Na US Open w Nowym Jorku – dla odmiany – można się poczuć jak na meczu futbolowym. Na wielkich arenach kibice krzyczą i buczą, tenisiści mają różnokolorowe kreacje, a po trybunach chodzą panie sprzedające burgery.

Czy nawierzchnia tenisowa ma znaczenie?
Tak! W tenisa ziemnego gra się na czterech różnych nawierzchniach: ziemnej, trawiastej, twardej i dywanowej. Dawniej grywano również na nawierzchni drewnianej. Nie każdy tenisista jest wyspecjalizowany w każdym rodzaju kortu. Pod tym względem Roger Federer najlepiej się czuje na trawie, a Rafael Nadal – na ziemi. Agnieszka Radwańska, która najwięcej tytułów zdobyła na kortach twardych, zdradziła „Sekretom Nauki”, że lubi grać na każdej nawierzchni.

Która narodowość dominuje w Top 10 rankingu WTA?
Polska! Co prawda tylko Agnieszka Radwańska oficjalnie reprezentuje nasz kraj, ale w czołowej dziesiątce sklasyfikowane są także: Angelique Kerber, grająca dla Niemiec (pozycja 7.) oraz była liderka rankingu – Karolina Woźniacka reprezentująca Danię (pozycja 8.). Pod uwagę bierzemy ranking po Wimbledonie 2012.

Top 5 najlepszych polskich tenisistów i tenisistek w historii

1. Wojciech Fibak (ur. 1952)
2. Łukasz Kubot (ur. 1982)
3. Władysław Skonecki (1920–1983)
4. Wiesław Gąsiorek (1936–2002)
5. Michał Przysiężny (ur. 1984)

1. Agnieszka Radwańska (ur. 1989)
2. Jadwiga Jędrzejowska (1912–1980)
3. Magdalena Grzybowska (ur. 1978)
4. Marta Domachowska (ur. 1986)
5. Urszula Radwańska (ur. 1990)

Wimbledon 2012 w liczbach:
127 meczów
294 sety
2741 punktów
484 862 kibiców na kortach
41 lat – Kimiko Date Krumm, najstarsza tenisistka
38 narodowości