To fascynujące! Grupa małp weszła w Epokę Kamienia

Naukowcy byli zszokowani oglądając zwierzęta celowo i wielokrotnie wykorzystujące kamienne narzędzia.
To fascynujące! Grupa małp weszła w Epokę Kamienia

Zwierzęta korzystały z nich by rozłupywać orzechy oraz pancerze mięczaków. Grupa kapucynek białoczelnych mieszka wyspie Jicarón u wybrzeży Panamy, na terenie Parku Narodowego Coiba. Sam park obejmuje trzy wyspy, na każdej z nich występuje ten gatunek małp. Jednak tylko na jednej z nich jest grupa, która nauczyła się korzystać z narzędzi, a nie jest to w tym gatunku powszechna umiejętność. Co jeszcze ciekawsze, robią to tylko samce i do tego jedynie w konkretnym rejonie wyspy. 

– Jesteśmy zaskoczeni, że takie zachowanie wiąże się z geograficznym położeniem – mówi Brendan Barret, badacz z Instytutu Maxa Plancka dla Ornitologii w rozmowie z New Scientist. 

Pierwsze doniesienia o podobnych zachowaniach na terenie tego parku miały miejsce już w 2004 roku, opisała je współautorka badań Alicia Ibáñez. W marcu 2017 badacze rozlokowali na tym terenie fotopułapki by bezpiecznie podglądać małpy. 

Zobaczyli, że samce otwierają skorupy kokosów, pancerze krabów i ślimaków za pomocą kamieni. Trudno wytłumaczyć to dlaczego takie zachowanie nie rozprzestrzeniło się po całej wyspie. Teoretycznie powinno tak się wydarzyć, bo poszczególne małpy zmieniają co jakiś czas grupy. 

Grupa naukowców sugeruje, że wejście w Epokę Kamienia ma w sobie czynnik losowy i raczej nie powinno być traktowane jako kierunek rozwojowy naczelnych. Możliwe, że pojedynczy osobnik o wyższej inteligencji wpadł na pomysł, który skopiowała część samców. Mając niewiele możliwości zdobywania pokarmu kapucynki przyjęły narzędzie jako doskonałą metodę zwiększenia szans na przetrwanie.

Obserwacja grupy trwa, naukowcy liczą, że da im ona znacznie więcej odpowiedzi. Opisywana grupa jest drugą w tym gatunku, która weszła w Epokę Kamienia. Pierwsza z nich, żyjąca w Południowej Ameryce, robi to od 700 lat. Innymi gatunkami, które korzystają z narzędzi są makaki w Tajlandii oraz szympansy w Zachodniej Afryce. 

Źródło: IFLS