Chiny uruchomiły przełomową turbinę gazową na morzu. Obniża emisje o 80 000 ton dwutlenku węgla

Sto osiemdziesiąt kilometrów na południowy wschód od Schenzhen, na Morzu Południowochińskim znajduje się platforma naftowo-gazowa Lufeng 8-1. To właśnie tam uruchomiono właśnie przełomową morską turbinę gazową Taihang-7. Przedstawiciele chińskich władz twierdzą, że wykorzystanie tejże turbiny obniża emisje gazów cieplarnianych aż o 80 000 ton.
Chiny uruchomiły przełomową turbinę gazową na morzu. Obniża emisje o 80 000 ton dwutlenku węgla

Według danych przekazanych przez operatora turbina w ciągu każdej godziny generuje tyle energii, ile trzeba na pokrycie dziennego zapotrzebowania około 500 gospodarstw domowych. Warto tutaj podkreślić, że Taihang-7 jest pod względem wykorzystanej technologii osiągnięciem przełomowym. Jest to bowiem pierwsza opracowana w Chinach turbina gazowa dostosowana specjalnie do morskich platform, na których wydobywa się ropę i gaz.

Mówiąc inaczej, Taihang-7 jest wprost rewelacyjnym źródłem zasilania dla platform wiertniczych znajdujących się na morzu. Moc turbiny ustalono na imponujące 7 megawatów, przy czym turbina jest w stanie wytworzyć nawet 5 megawatogodzin energii w ciągu godziny. Jak wspomniano wcześniej, jest to ilość energii zaspokajająca dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad pięciuset przeciętnych gospodarstw domowych. Co ważne, instalacja ta doskonale wpisuje się w dążenia do ograniczenia wzrostu temperatur poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Taihang-7 pozwala na ograniczenie emisji aż o 80 000 ton CO2 rocznie w stosunku do podobnych instalacji pochodzących od zagranicznych dostawców. Jakby tego było mało, producent turbiny przekonuje, że innowacyjna konstrukcja jest 15 proc. tańsza od konkurencyjnych rozwiązań tego typu, a i koszty jej serwisowania są znacznie niższe.

Stworzenie nowatorskiej turbiny gazowej nie należało do zadań trywialnych. Na etapie jej projektowania niezbędne było opracowanie zupełnie nowych technologii, procesów i materiałów, które ostatecznie umożliwiły jej stworzenie, ale także stanowią teraz podstawę do znaczącego postępu technologicznego w całym sektorze energetycznym.

Na obecnym etapie rozwoju naszej cywilizacji, pomimo intensywnych wysiłków na rzecz przechodzenia na odnawialne źródła energii, platformy wiertnicze zlokalizowane na morzach i oceanach wciąż stanowią kluczową rolę w zapewnianiu dostaw energii poprzez wydobywanie ropy i gazu spod dna oceanu, a tym samym znaczące uzupełnianie globalnego koszyka energetycznego. Tylko za pomocą platformy wiertniczej można dostać się do złóż ropy i gazu znajdujących się pod dnem zbiorników wodnych, które jakby nie patrzeć pokrywają ponad 70 proc. powierzchni naszej planety. Wydobywane w ten sposób zasoby umożliwiają rozwój przemysłu, transportu, ale także na stabilne dostawy energii dla gospodarstw domowych na całym świecie. Budując zatem na takich platformach turbiny takie jak Taihang-7, można maksymalnie zwiększyć wydajność platformy, zmniejszyć ich koszty operacyjne, ale przede wszystkim ograniczać ich niewątpliwie negatywny wpływ na środowisko.

Projektanci turbiny podkreślają, że do stworzenia Taihang-7 inżynierowie wykorzystali chiński know-how z zakresu projektowania i budowy silników kosmicznych, a jak wiadomo, ten sektor na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat znacząco się w Chinach rozrósł i rozwinął.

Zbudowanie i uruchomienie turbiny gazowej na platformie Lufeng 8-1 to przełomowe osiągnięcie chińskiego sektora energetycznego. Można śmiało powiedzieć, że jest to dowód na to, że Chiny mogą samodzielnie tworzyć i wprowadzać do użytku nowatorskie technologie produkcji energii w tak nietypowych miejscach jak właśnie platformy wiertnicze znajdujące się na morzu.