Używasz tuszu do rzęs? ZAWSZE pamiętaj, by go odpowiednio zmyć

Opisany przez naukowców w naukowym czasopiśmie Ophthalmology przypadek kobiety z Australii pokazuje dlaczego tak ważne jest zmywanie makijażu.
Używasz tuszu do rzęs? ZAWSZE pamiętaj, by go odpowiednio zmyć

Australijka miała zwyczaj niezmywania tuszu do rzęs. Po pewnym czasie stan jej powiek stał się na tyle “ciekawy”, że zajęli się nim naukowcy. Pięćdziesięciolatka odwiedziła okulistę skarżąc się na dyskomfort w oczach. Przyznała, że używała dość intensywnie tuszu do rzęs przez ostatnie 25 lat i niezbyt dbała o zmywanie makijażu. 

– Wpadłam w zły nawyk noszenia grubego makijażu i niezmywania go – powiedziała później Theresa Lynch gazecie Daily Mail. 

Gdy lekarz zobaczył wewnętrzną stronę powiek kobiety odnalazł czarne grudki pod spojówkami. Niektóre były na tyle duże, że przebiły się przez cienką błonę i drażniły rogówkę. 

– Guzki były tak głęboko, że cząsteczki narastały jedne na drugich, było to takie nieprzyjemne – mówiła Lynch – moje powieki były opuchnięte i ciężkie. 

Dr Dana Robaei, chirurg okulistka Uniwersytetu Medycznego Sydney powiedziała Daily Mail, że grudki powstały z nawarstwiania się barwnika tuszu do rzęs. Istniało ryzyko zakażenia, a nawet utraty wzroku. 

Zabieg usuwania guzków trwał 90 minut. Pozostawił trwałe blizny na powiekach pacjentki, a dla nas wszystkich – jasne ostrzeżenie by pamiętać zawsze o zmywaniu makijażu z oczu. 

 

Więcej:urodazdrowie