World Space Week we Wrocławiu. Kosmiczne technologie na ratunek Ziemi

Konferencja World Space Week Wrocław już po raz piąty zbierze pasjonatów kosmosu, technologii i astronomii, aby wspólnie świętować osiągnięcia ludzkości na polu nauki. Wydarzenie online dostępne będzie bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Technologie przyszłością naszej planety”. Imprezie patronuje Focus.pl.

Stowarzyszenie WroSpace co roku odbiega od oficjalnej tematyki globalnych obchodów World Space Week (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej). Zawsze stara się ją dobierać tak, aby dopasowana była do aktualnej sytuacji światowej, a także była bliska sercom uczestników konferencji.

Coraz więcej mówi się o problemach klimatycznych, które dotykają naszą planetę. Póki co, nie mamy „Planety B”, musimy więc dbać o Ziemię. A w tym pomagają nam właśnie technologie.

Kosmiczne technologie z korzyścią dla Ziemi

Technologia cały czas ewoluuje. Nowe pomysły dotyczące usprawnienia naszego życia, jednocześnie mające na względzie dobro planety, pojawiają się bez przerwy. Dlatego na konferencji obecne będą takie tematy, jak zestawienie technologii kiedyś i dziś, przegląd polskich technologii (także tych kosmicznych), a także refleksja nad tym, jakie szanse ich rozwoju widzimy już teraz. Ponadto słuchacze dowiedzą się czy istnieje szansa, aby przemysł kosmiczny stał się ekologiczny, a może już taki jest?

Podczas konferencji poruszony zostanie także temat obserwacji Wszechświata i podróży kosmicznych. Zastanowimy się też, jakie technologie pomogą nam tworzyć bazy na Marsie czy Księżycu. Po raz kolejny (poprzednia edycja dotyczyła technologii kosmicznych mających zastosowanie w zrównoważonym rozwoju) zwrócimy uwagę na to, jakie korzyści dla nas i naszej planety daje przemysł kosmiczny.

Warto pamiętać, że technologie kosmiczne, które były innowacyjne i „nie z tej Ziemi” jeszcze pięćdziesiąt lat temu, dziś są przedmiotami codziennego użytku, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tak samo wynalazki opisane przez Lema w jego książkach – dziś wiele z nich możemy znaleźć w swoim otoczeniu.

Projekt popularyzacyjny dla każdej grupy wiekowej

W tym roku pod hasłem „Technologie przyszłością naszej planety” organizowana jest nie tylko konferencja World Space Week Wrocław 2021. Jest ona częścią ogromnego projektu o tej samej nazwie. W jego skład wchodzi także wiele innych elementów:

 • kosmiczno-technologiczny miesiąc warsztatów Space Tech Kids,
 • konkurs plastyczny „Lemowska wizja przyszłości”,
 • amatorski system monitoringu jakości powietrza,
 • szkolenie dla nauczycieli „Kosmiczne Inspiracje”,
 • badawcze misje stratosferyczne,
 • kanał popularnonaukowy na platformie YouTube,
 • kreatywne szkolenia dla rodziców, którzy chcą rozwijać umiejętności techniczne u swoich pociech.

Cały projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz edukację i kształtowanie nowych pokoleń w zakresie wykorzystania rozwoju technologii do ochrony środowiska naturalnego i zasobów Ziemi. Celem jest ponadto popularyzacja nauk ścisłych ze szczególnym uwzględnieniem:

 • technologii kosmicznych,
 • ochrony środowiska i ekologii,
 • kształcenia umiejętności inżynieryjnych,
 • wpływu rozwoju technologii na zagrożenia, jak i korzyści dla środowiska naturalnego,
 • optymalizacji technologii oraz tempa ich rozwoju w aspekcie ochrony środowiska.

Dzięki projektowi Stowarzyszenie WroSpace chce zaszczepić pasję do kosmosu w wielu pokoleniach, dbając o to, aby, patrząc w gwiazdy, ludzie pamiętali o naszej planecie.

Więcej informacji: https://worldspaceweek.pl/
Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.