Wspaniałe stulecie. Prawdziwa historia Sulejmana i Roksolany

Kim naprawdę była Roksolana? I jaki wpływ miała na sułtana Sulejmana Wspaniałego? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Czas panowania Sulejmana Wspaniałego to szczyt potęgi Imperium Osmańskiego Sulejman prowadził liczne wojny i rozszerzał terytorium Imperium. Panował przez 46 lat, a jego czasy nazwano złotymi. 

Sulejman Wspaniały, zanim zakochał się w Roksolanie, miał trzy żony. Każda z nich urodziła mu syna. Pierwszy i drugi syn zginęli w czasie epidemii ospy w 1511 i 1521 1521 roku. Trzeci syn Sulejmana, Mustafa początkowo został uznany przez ojca za następcę tronu. Jednak później z polecenia sułtana został zgładzony, gdy wpływy Mustafy w armii okazały się zbyt zagrażające dla potęgi Sulejmana.

 

Hürrem, w Europie znana jako Roksolana, była czwartą żoną Sulejmana Wspaniałego. Jej pochodzenie jest nieznane. Wiele źródeł wskazuje, że mogła ona pochodzić z ruskiej części Królestwa Polskiego i prawdopodobnie została ofiarowana sułtanowi jako niewolnica.

Zdaniem niektórych badaczy, bardzo możliwe, że Roksolanę ofiarowano Sulejmanowi, gdy ten został sułtanem w 1520 r. On miał 26 lat, ona pewnie była jeszcze nastolatką. Co ciekawe, weneccy posłowie odnotowali, że sułtan – początkowo często korzystający z usług wielu niewolnic w haremie – nagle przywiązał się do Hürrem. Opisywali, że jest ona „młoda, nieładna, ale pełna wdzięku, nieduża”. Poza tym „miła, skromna i bardzo dobrze zna naturę sułtana”. To był klucz do jej sukcesu.

 

Roksolana urodziła Sulejmanowi syna Mehmeda (1521), córkę Mihrimah (1522), Abdullaha (1523; zmarł, mając 3 lata), Selima (1524), Bajezida (1526) i Dżihangira (1530). Wcześniej, gdy niewolnica zachodziła w ciążę i rodziła syna, to nie wracała już do łoża sułtana, tylko była wysyłana wraz z dzieckiem do jednej z osmańskich prowincji. Sulejman jednak nie odesłał Roksolany po narodzinach pierwszego syna. Urodziła mu kolejne dzieci i została w Stambule na zawsze. Sulejman pewnie korzystał z innych kobiet w haremie, ale ona nie dała się już usunąć z uprzywilejowanej pozycji.

 

Ślub Sulejmana z Roksolaną odbył się w 1534 r. i był świadomym zerwaniem z obowiązującą tradycją. Po raz pierwszy w historii Imperium Osmańskiego niewolnica miała być wyzwolona i zostać prawowitą żoną władcy. Wysłannik z Genui opisywał, że uroczystość ślubna swoim splendorem przyćmiła wszystko, co wcześniej widziano. Ulice Stambułu rozświetliła iluminacja i przyozdobiły girlandy. Na starożytnym hipodromie ustawiono trybunę dla sułtanki. Z niej Roksolana wraz z dworem „obserwowała wspaniały turniej, w którym uczestniczyli zarówno chrześcijańscy, jak i muzułmańscy rycerze”. Towarzyszyły temu występy kuglarzy i parady dzikich zwierząt, w tym żyraf „z szyjami tak długimi, że wydawało się, jakby sięgały nieba”. 

Do ceremonii doszło prawdopodobnie po śmierci matki sułtana – Hafizy. Gdyby żyła, niewątpliwie chciałaby wyperswadować synowi taki „mezalians”. W Imperium Osmańskim najważniejszą kobietą była nie żona sułtana, ale właśnie matka. To ona miała wpływ na władcę od dzieciństwa i starała się otworzyć mu drogę do tronu.

 

Spór o rolę Roksolany jest w Turcji obecnie żywy z powodu… kontrowersyjnego serialu „Wspaniały wiek”. „Hürrem jest tam pokazana, jakby miała wielki wpływ na wszystko. Historycy wiedzą, że nie był aż taki duży.  Nie można zapominać, że Roksolana zajmowała się też działalnością charytatywną. Kazała zbudować kompleks Haseki Sultan, gdzie były szkoła, szpital (funkcjonujący do dziś), biblioteka, hamam. Postawiła też kuchnię dla biednych obok meczetu Hagia Sofia.

CZYTAJ TEŻ: SUŁTANKA ROKSOLANA: NAJPOTĘŻNIEJSZA KOBIETA IMPERIUM OSMAŃSKIEGO