WYBORY EKSPERTA – UŻYTKOWNIKA LORNETKI W TEATRZE

Lornetka jest urządzeniem optycznym, którego zakup powinien być dokładnie przemyślany, bo przecież kupujemy ją na wiele lat. Często kupujemy jedną lornetkę na całe życie i chcemy mieć pewność, że dobrze wydaliśmy swoje pieniądze.

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze lornetki jest powiększenie. Przykładowo lornetka NIKON SPORTER EX 8×42 ma powiększenie wynoszące 8. Obraz w lornetce wydaje się nam 8 razy większy niż widziany naszym gołym, nieuzbrojonym lornetką okiem. Tłumacząc prościej:  jeśli oglądamy obiekt znajdujący się w odległości 100m to wykorzystując lornetkę o powiększeniu 8 będziemy go widzieć tak jakby znajdował się 12,5m od nas. Mając lornetkę  NIKON ACTION  10×40 CF  przy takich samych warunkach, obiekt ten będzie widziany jakby był 10m od obserwującego.

Druga liczba będąca opisem parametrów lornetki, czyli w przypadku NIKONA SPORTER EX 8×42 liczba  42, mówi nam o średnicy każdego z obiektywów . Im większa średnica obiektywu, tym więcej światła do niego wpada. Typowe lornetki do obserwacji dziennej mają obiektywy o średnicy nie większej niż 42mm, lornetki uniwersalne do obserwacji zarówno w ciągu dnia jak i nocą 40 – 50mm, natomiast lornetki przeznaczone do obserwacji w nocy mają obiektyw o średnicy powyżej 50mm.

Kolejny, ważny parametr w wyborze lornetki to pole widzenia. Jest to obszar widziany przez lornetkę z odległości 1000m. Oczywiście im większe pole widzenia tym lepiej. Musimy mieć jednak świadomość, że im większe powiększenie ma lornetka tym, dla identycznej optyki, mniejsze będzie miała pole widzenia. Przykładowo lornetka NIKON SPORTER EX 8×42 posiada pole widzenia o szerokości 122m.

Odstęp źrenicy wejściowej określa nam maksymalną odległość, w jakiej może się znajdować oko od okularu zachowując pełne pole widzenia. Im większa wartość tym lepiej. Jest to bardzo ważny parametr, szczególnie dla osób noszący okulary.

Ostatni z ważnych parametrów to średnica źrenicy wyjściowej. Parametr bardzo prosty do policzenia samemu. Dzielimy średnicę obiektywu lornetki przez jej powiększenie Wartość otrzymujemy w milimetrach. Przykładowo lornetka 8×42 będzie to 42/8 = 5,25 mm.

Im większa średnica źrenicy wyjściowej, tym lepiej lornetka nadaje się do wykorzystania w nocy. Wraz z wiekiem człowieka źrenica rozszerza się coraz słabiej przy mniejszym oświetleniu tak więc parametr ten traci na znaczeniu w przypadku osób powyżej 50tego roku życia lub w przypadku jeśli planujemy wykorzystywać lornetkę tylko w ciągu dnia. Wtedy nasza źrenica ma średnicę około 2-3m, co odpowiada parametrom lornetek  NIKON o powiększeniu 10x i średnicy obiektywu od 20 do 32 mm.

„Teatr jest światem, ale żeby go przeniknąć trzeba mu się dobrze przyjrzeć – ta myśl Szekspira była ze mną , kiedy jako młoda dziewczyna oglądałam pierwsze inscenizacje widowisk teatralnych – powiedziała RENATA DYMNA, teatrolog , reżyser i wykładowca uniwersytecki – Łączyły się one z wizytami w operze i wypożyczeniem magicznej lornetki w szatni. Dzięki niej można było dokładnie obejrzeć wszystko, co działo się na scenie. Przyjrzeć się szczegółom kostiumów i dekoracji. Popatrzeć w oczy aktorom, dostrzec każde, nawet minimalne zmiany w mimice grającego. Pierwszą lornetkę, którą dostałam w prezencie wiele lat temu, dziś zastąpił  Nikon Sportstar EX 8×25 DCF.

To mała lornetka z 8-krotnym powiększeniem. Rzeczywisty kąt widzenia 8,2 stopnia sprawia, że w odległości 1000 metrów można obserwować obszar o średnicy 143 metrów, dzięki czemu otoczenie obserwowanego obiektu w mniejszym stopniu rozprasza uwagę. Wysokiej jakości soczewki i pryzmaty ze szkła ekologicznego (bez ołowiu i arsenu) pokryte wielowarstwowymi powłokami przeciwodblaskowymi zapewniają bardzo dobry kontrast obrazu. Obudowa pokryta gumową powłoką zapewnia odporność na wstrząsy i pewny, wygodny uchwyt. Lornetka jest wodoszczelna, a dzięki wypełnieniu azotem odporna na zaparowanie wewnątrz.

Lornetka  Sportstar EX 8×25 DCF  doskonale nadaje się  do  wykorzystania  w teatrze, czy operze a także  do obserwacji imprez sportowych. Dzięki przegubowej konstrukcji, z łatwością zmieści się w damskiej torebce czy w kieszeni spodni. Można ją więc zabrać ze sobą dosłownie wszędzie: na drogę wspinaczkową, na narty, ale też na koncert, zawody sportowe czy rodzinną wycieczkę do zoo. To wspaniały sposób na dyskretną obserwację.

Bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić przy zakupie lornetki jest okres gwarancji, jaką oferuje producent.  Firma  NIKON na swoje wyroby daje 10 lat gwarancji.

Kupując dobrą lornetkę , trzeba postawić na jakość. To zawsze się opłaci. Jednocześnie, warto dokładnie uświadomić sobie, czego oczekujemy od lornetki. Właściwie wybrana z pewnością stanie się nieodłącznym towarzyszem wielu wydarzeń.