Wydatki firmowe udokumentowane cyfrowo mogą być kosztem uzyskania przychodu

Krajowa Informacja Skarbowa nie ma już żadnych wątpliwości: wszelkie obawy o to, czy przychody udokumentowane dowodami źródłowymi w formie cyfrowej są bezzasadne. To odpowiedź na pytanie spółki IDMK, właściciela marki maszfakture.pl.
Wydatki firmowe udokumentowane cyfrowo mogą być kosztem uzyskania przychodu

Kwestia tego, jak traktować przepisy podatkowe wobec powszechnego trendu digitalizacji faktur budziła kolejne pytania wraz z postępującymi zmianami na rynku. Stopniowe odchodzenie od standardowego systemu obiegu dokumentacji na rzecz formatów cyfrowych przekłada się na oszczędności firmowe. Są wśród nich:
●    lepsze zabezpieczenie dokumentacji utrzymywanej w formie zapisów pamięci wirtualnej
●    łatwiejszy dostęp do zestawień i szybsza generacja danych
●    oszczędności: nie tylko finansowe – np. brak zakupu materiałów biurowych – ale i czasowe
●    łatwość wymiany dokumentacji przez internet. 

Stąd powszechne przenoszenie procesu generowania i utrzymywania faktur do środowiska wirtualnego. Jednocześnie nowy trend – nie regulowany bezpośrednio przepisami skarbowymi – budził wątpliwości interpretacyjne. Dotyczyły one głównie kwestii zaliczania w skład kosztów działalności usług oraz produktów, których zakup udokumentowany jest dowodem źródłowym przechowywanym w formie cyfrowej. 

Według interpretacji przedstawionej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2020 r. jest to prawidłowe. 

Jak casus maszfakture.pl rozwiązuje dylemat przedsiębiorców
Interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie zadane przez IDMK Sp. z o.o. Firma, właściciel marki maszfakture.pl – systemu do fakturowania online, elektronicznego przesyłania i importowania faktur oraz narzędzia do digitalizacji oraz archiwizacji faktur – złożyła zapytanie o wykładnię przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczyła ona zakresu możliwości obniżenia podstawy opodatkowania poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które zostały udokumentowane dowodami źródłowymi przechowywanymi w formie cyfrowej. 

W kwietniu 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej postanowił o odmowie wszczęcia postępowania twierdząc, że wniosek ten dotyczy przepisów ustawy o rachunkowości, a nie prawa podatkowego. Nie mógłby więc stanowić podstawy analizy w trybie interpretacji indywidualnej. W maju 2018 r. IDMK Sp. z o.o. złożyła zażalenie na postanowienie. W związku z ponowną negatywną odpowiedzią ze strony KIS, sprawa trafiła do najpierw Wojewódzkiego, a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że KIS jest zobowiązany do zajęcia stanowiska. 

Założenie dotyczyło sytuacji, w której spółka IDMK – jako właściciel systemu maszfakture.pl i administrator danych przetwarzanych za jego pośrednictwem – wykorzystuje w procesie fakturowania automat zintegrowany z najpopularniejszymi programami księgowymi i handlowymi. Eliminuje w ten sposób proces ręcznego i standardowego wprowadzania faktur do programów handlowych i księgowych. Obieg faktur odbywa się na poziomie integracji i bezpośredniego połączenia kontrahent – kontrahent lub kontrahent – biuro księgowe. 

Faktura po cyfrowej archiwizacji może zostać zniszczona
Serwis poszerzył możliwości o rozwiązanie, w którym system zapewnia wgranie plików – w formie skanów – faktur otrzymanych w formacie dokumentu papierowego. Są one utrzymywane w formie cyfrowej na serwerach, jednocześnie zapewniając: 
●    autentyczność pochodzenia
●    integralność treści
●    brak możliwości zmiany danych. 

Założono, że po imporcie danych, faktury w formie papierowej będą niszczone zgodnie z polityką obiegu dokumentów przyjętą w danej firmie. Pozwala to bowiem m.in. na minimalizację kosztów związanych z prowadzoną działalnością oraz ogranicza ryzyko związane z możliwością ich utraty. 

W związku z tą integracją, właściciel maszfakture.pl wystąpił o interpretację dotyczącą możliwego obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych o koszty uzyskania przychodów, które rozpoznane byłyby na podstawie źródeł cyfrowych – przekształconych z formatu papierowego. 

Według interpretacji KIS, wydatek ten może stanowić koszt uzyskania przychodów o ile zostanie prawidłowo udokumentowany przez wnioskodawcę. Tak więc: oryginały faktur otrzymanych pierwotnie – jako dokumenty – mogą zostać zniszczone po utrwaleniu cyfrowym oraz zapisie na serwer. Poniesienie wydatków można udowodnić w dowolny sposób – np. jako skan dokumentu. – Należy również pamiętać, że warunkiem jest precyzyjna i wnikliwa polityka przechowywania dokumentów. Musi ona uwzględniać systemowe zasady archiwizacji. Powinna także zawierać informację, że po imporcie danych na serwer, skany otrzymanej dokumentacji papierowej zostaną zniszczone – podkreśla Maciej Zyznarski, współwłaściciel firmy IDMK, właściciela serwisu maszfakture.pl