Wykład o inteligencji roślin

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl „Horyzonty poznania SWPS“. Pierwszy wykład będzie poświęcony roślinnej inteligencji. Wstęp wolny!

Do niedawna inteligencję przypisywaliśmy tylko niektórym zwierzętom (z człowiekiem na czele). Jednak rośliny całkiem dobrze radzą sobie z poznawaniem środowiska i przekazywaniem sygnałów między różnymi częściami swojego ciała, a nawet między różnymi osobnikami. Tymczasem uczeni – w tym polski biolog Stanisław Karpiński – dowiedli, że rośliny mają rodzaj układu nerwowego i mogą po całym ciele rozsyłać informację w podobny sposób, jak zwierzęta! Okazuje się, że mają również pamięć.

O „zielonej“ inteligencji pisaliśmy niedawno w „Focusie“ (w artykule „Rośliny takie jak my“). Teraz zapraszamy na otwarty wykład prof. Karpińskiego, który przedstawi najnowsze odkrycia w tej dziedzinie i odpowie na pytania. Spotkanie poprowadzi Wojciech Eichelberger. 

Wykład będzie początkiem cyklu spotkań „Horyzonty poznania SWPS”, który łamie myślowe stereotypy, wypycha nasz umysł z utartych kolein, każe zastanowić się nad tym, co w nauce pewne, a co wymaga zbadania na nowo. Pomysłodawca cyklu, Wojciech Eichelberger, zachęca swoich gości: przyrodników i humanistów z Polski i zagranicy do dyskusji o ich badaniach i poglądach. Poglądach, które wymykają się tradycyjnej nauce i pomagają przekraczać horyzonty naszego poznania. Cyklowi patronują „Focus” i „Gazeta Wyborcza”, a współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kiedy: 27 października 2011 r. o godz. 18.00 
Gdzie: aula 214 im. prof. Tadeusza Tomaszewskiego, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31 (mapa: http://g.co/maps/77ca4, foursquare: http://4sq.com/bxVqRd)
Więcej informacji: http://www.swps.pl

Więcej:cywilizacje