Wysypka może być jedynym symptomem COVID-19. Wyróżniono trzy typy skórnych zmian

Zmiany skórne powinny być czwartym, obok gorączki, gwałtownego kaszlu oraz  utraty węchu i smaku oficjalnym klinicznym symptomem COVID-19, choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy z King’s College London po analizie danych od setek tysięcy dorosłych Brytyjczyków.
Wysypka może być jedynym symptomem COVID-19. Wyróżniono trzy typy skórnych zmian

Trzy różne typy wysypki opisane zostały przez badaczy na podstawie informacji przekazanych przez 336 tys. aktywnych użytkowników  aplikacji mobilnej COVID Symptom Study służącej do monitorowania rozsiewu wirusa na Wyspach. 

W badaniu dostępnym na serwisie MedRxiv, czekającym dopiero na ocenę merytoryczną niezależnych badaczy z tej samej dziedziny nauki, napisano, że 8.8 proc. zainfekowanych cierpiało też, obok innych symptomów, na jakąś formę wysypki.

W grupie użytkowników aplikacji zdradzających któryś z trzech głównych symptomów (gorączka, kaszel, utrata powonienia/smaku), ale którzy nie mieli robionego testu na koronawirusa, odsetek tych z wysypką wyniósł 8,2 proc. Wśród osób zdrowych na zmiany skórne (niezwiązane z COVID-19) żaliło się 5,4 proc.

Dodatkową pomoc lekarze otrzymali po przeprowadzeniu w sieci ankiety i prosząc o zdjęcia osoby z różnymi wysypkami. Fotografie swoich zmian skórnych wysłało blisko 12 tys. osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym COVID-19.

– Okazało się, że w przypadku znacznej (21 proc.) grupy osób z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 wysypka była jedynym objawem choroby. Dla 17 proc. był to pierwszy symptom – zauważa Sky News

Wyróżniono trzy typy wysypek:

Pokrzywkowa – nagle pojawiające się i po kilku godzinach znikające wypuklenia skóry, często bardzo swędzące. Mogą pojawiać się w każdej części ciała, choć zwykle najpierw na stopach. Mogą prowadzić do puchnięcia powiek i ust. Długo nawracająca.

Potówkowa (podobna do wirusowej ospy wietrznej) – płaskie, lub lekko podniesione grudki i plamki, zajmujące małe obszary różnych części ciała, szczególnie jednak często na łokciach i kolanach oraz zewnętrznej stronie stóp i dłoni. Może utrzymywać się kilka dni a nawet tygodni.

“Covidowe palce” (zmiany skórne przypominające odmrożenia) – czerwonawe, czasem niebieskawe wypuklenia na palcach dłoni i stóp, czasami bolesne, raczej nie swędzące.

Kierująca badaniami dr Veronique Bataille, konsultantka dermatologiczna szpitala St Thomas i wykładowca King’s College London zwróciła uwagę, że obecność wysypek u pacjentów z COVID-19 nie dziwi, ale nie wolno jej bagatelizować.

– Zmiany skórne towarzyszą wielu chorobom wirusowym. W tym przypadku, to może być pierwszy, a często i jedyny symptom choroby. Jeżeli ktoś wykryje ją u siebie, powinien zachować zasady bezpieczeństwa, m.in. izolując się od innych i możliwie szybko poddać testowi na koronawirusa. 

Na początku maja lekarze opisali pięć różnych form wysypki (w tym ”covidowe palce” ) u pacjentów z COVID-19 przebywających w hiszpańskich szpitalach. Były to:

  • Bolesne, asymetryczne zmiany na stopach i dłoniach przypominające odmrożenia. Zwykle u młodszych pacjentów. Utrzymują się średnio 12 dni. Obecne w 19 proc. przypadków.
  • Wyrzuty małych, dość swędzących pęcherzy na kończynach. Zwykle u pacjentów w średnim wieku. Utrzymują się ok. 10 dni i pojawiają się przed innymi symptomami. Obecne w 9 proc. przypadków.
  • Różowe lub białe wypuklenia skóry przypominające pokrzywkę, często swędzące. Zwykle na ciele, czasami tylko na dłoniach. Obecne w 19 proc. przypadków.
  • Wysypka plamisto-grudkowa. Płaskie lub lekko podniesione czerwone ślady. Obecne u 47 proc. przypadków. Utrzymują się ok. 7 dni i pojawiają równolegle z innymi symptomami. W takich przypadkach zwykle chodzi o ciężkie infekcje.
  • Siność siatkowata (sinica marmurkowata) objawiająca się czerwono-niebieskimi plamami na skórze, tworzącymi siateczkę. Obecna w 6 proc. przypadków. To oznaka osłabionego krążenia krwi. Pojawia się u starszych pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem.