Yada yada, czyli bezmyślna paplanina, oficjalną nowego wirusa

Jak ogłosić światu odkrycie czegoś ważnego, co jednak jest nudne i absolutnie nie przełomowe? Najlepiej wprost, z autoironią i nawiązaniem do popkultury. W ten sposób serwisy poświęcone nauce donoszą o czymś, na czym w innych okolicznościach nie zawiesiłyby oka.

Dokładnie tak zrobiła Jana Batovska, doktorantka z Melbourne, zajmująca się chorobami zakaźnymi i komarami. Pracując dla ośrodka naukowego AgriBio, instytucji zajmującej się biotechnologią a działającej przy uniwersytecie LaTrobe, wpadła na trop nowego wirusa przenoszonego przez komary.

Choć nowoodkryty szczep należy do alfawirusów, atakujących mózg RNA-wirusów pochodzących od stawonogów (jak bardzo groźne chikungunya czy EEE, końskie zapalenie mózgu), to jest problemem tylko dla komarów. Ludziom nie szkodzi wcale.

Cykl informacyjny w przypadku odkryć naukowych jest jaki jest, i aktualnie przebijają się do publicznej świadomości tylko historie o największych zagrożeniach, czy innych naj podobnego typu. A YYV (Yada Yada Virus) do tej kategorii w żaden sposób się nie zalicza.

Nie dość, że niegroźny dla ludzi, to też sposób jego przenoszenia się jest już dobrze znany i opisany. Innymi alfawirusami krążącymi tylko między insektami są choćby odkryty w 2012 roku na izraelskiej pustyni Negev wirus Eilat, czy opisane w 2018 i 2019 roku wirusy Mwinilunga (Zambia) oraz Agua Salud (Panama).

Odczytanie przez Janę Batovską pełnego genomu wirusa YYV może pomóc lepiej rozumieć ewolucję tych tworów natury. Wiedza o jego budowie przyda się też w tworzeniu szczepionek i diagnostyce. Aż tyle, i tylko tyle. Biolożka miała pełną świadomość, że choć jej odkrycie jest ważne, to poza wąskim gronem specjalistów mało kogo zainteresuje. Wykazując zdolność do autoironii nazwała więc wirusa Yada Yada.

 

 

Na czym polega żart? Według angielskiego słownika Merriam-Webster [LINK] https://www.merriam-webster.com/dictionary/yada%20yada [/link] yada yada pochodzi od, i zachowuje sens zwrotu yatter-yatter, oznaczającego nudną, bezmyślną paplaninę. Choć yada yada używane było w obiegu powszechnym co najmniej od lat ’40 XX wieku, wyrażenie spopularyzowali, de facto przejmując jako ”własne”, bohaterowie serialu komediowego z lat ’90, ”Seinfeld”.

– Tak, nazwa wirusa nawiązuje do “Seinfelda”. Rozwój technik metagenomicznego sekwencjonowania sprawił, że co chwila pojawiają się informacje o nowoodkrytych wirusach. I to jest właśnie kolejny. Wirus Yada Yada. A ”Seinfeld” jest genialny – napisała młoda badaczka z Australii.