Zatarli granicę między ludźmi a sztuczną inteligencją. Efekt? Pierwszy taki robot na świecie

Naukowcy z pomocą modelu językowego ChatGPT, z którego korzysta zapewne każdy uczeń, mający głowę na karku, stworzyli coś wyjątkowego, bo pierwszego takiego robota, zacierając granicę między ludźmi a sztuczną inteligencją.
Zatarli granicę między ludźmi a sztuczną inteligencją. Efekt? Pierwszy taki robot na świecie

Ludzie i ChatGPT to duet idealny. Pierwszy robot opracowany z pomocą systemu “wiedzącego wszystko” to potwierdza

Wyjątkowa współpraca i równie wyjątkowy projekt wyznaczyły wspólnie nową erę, w której ludzie i sztuczna inteligencja mogą pracować ramię w ramię, aby przekroczyć zupełnie nowe granice kreatywności oraz wydajności. Opracowanie pierwszego na świecie robota z pomocą ChataGPT, to wręcz przełomowe osiągnięcie, które podkreśla potencjał połączenia ludzkiej kreatywności i możliwości sztucznej inteligencji. Dziś już pewne jest, że kreatywność ludzi w połączeniu z łatwo dostępną wiedzą oraz analizą informacji, które zapewnia ChatGPT, to wręcz klucz do dalszego rozwoju naszej cywilizacji oraz przyspieszania procesu produkcyjnego w wielu branżach.

Naukowcy z Delft University of Technology i Swiss Federal Institute of Technology doczekali się publikacji podsumowania swojej pracy w dzienniku Nature Machine Intelligence, w którym to przeczytamy, jak zespół wykorzystał ChataGPT, aby wspomóc się w procesie projektowania i konstruowania robota do zbierania pomidorów. Zdecydowali się na takiego właśnie robota po tym, jak ChatGPT stwierdził, że jedne z wyzwań dla ludzkości obejmują podaż żywności, starzenie się populacji i zmiany klimatyczne. Jako że te dwa ostatnie problemy trudno rozwiązać z wykorzystaniem robota, naukowcy wybrali zaopatrzenie w żywność jako najbardziej obiecujący kierunek ratowania ludzkości i zapytali ChatGPT, jakie cechy powinien mieć właśnie taki robot żniwny.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja nie będzie miała w Unii lekko. Komisja Europejska szykuje nowe regulacje

Czytaj też: 5 przykazań Microsoftu. Mają pomóc światu zapanować nad sztuczną inteligencją

Narzędzie zasugerowało, aby stworzony przez naukowców robot obsługiwał chwytak napędzany silnikiem do zrywania dojrzałych pomidorów. Dostarczył także kilka spostrzeżeń oraz wskazówek dotyczących fizycznego projektu robota, oraz oprogramowania, które ma nim zarządzać. Z tym bagażem wiedzy od sztucznej inteligencji naukowcy zajęli się modelowaniem projektu, optymalizacją kodu i samą produkcją, a także zbudowali chwytak robota na podstawie uzyskanych sugestii. Następnie przetestowali go w świecie rzeczywistym, gdzie robot rzeczywiście był w stanie zbierać pomidory. Dlatego właśnie naukowcy mają nadzieję, że to studium przypadku może zademonstrować potencjał ChatGPT jako narzędzia do współpracy człowieka z robotem i całkowicie się z tym zgadzam.

Udana współpraca między ludźmi i ChatGPT przy tworzeniu pierwszego robota toruje drogę do ekscytującej przyszłości. Ten model współpracy może być stosowany w różnych dziedzinach, gdzie ludzka wiedza i możliwości sztucznej inteligencji mogą się wzajemnie uzupełniać. Wykorzystując potencjał współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją, ludzkość może odblokować nowe granice innowacji i stawić czoła złożonym wyzwaniom, z którymi trudno byłoby sobie poradzić, korzystając wyłącznie z możliwości człowieka lub sztucznej inteligencji.