Zdjęcie to zostało wykonane 9 marca 2025 roku z odległości 77 milionów kilometrów od Słońca, a więc dokładnie z połowy odległości między Słońcem a Ziemią. Do wykonania zdjęcia, a właściwie mozaiki, naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej wykorzystali 200 pojedynczych zdjęć wykonanych tego dnia. Efektem jest zdjęcie Słońca o wymiarach 12 544 x 12 544 pikseli, ujawniając niesamowite szczegóły aktywności słonecznej.
Czytaj także: Fenomenalne zdjęcie Słońca. To właśnie dlatego dla Ziemian jest to najbardziej fascynująca gwiazda
Warto tutaj podkreślić, że gdybyśmy sami znaleźli się w tym miejscu, w którym znajdowała się wtedy sonda Solar Orbiter, nie bylibyśmy w stanie zobaczyć tego, co widać na zdjęciu. Wynika to z faktu, że nie jest to zdjęcie wykonane w zakresie promieniowania widzialnego, a ultrafioletowego, którego nasze oczy nie rejestrują. To właśnie w tym zakresie promieniowania można dostrzec znacznie więcej szczegółów dynamicznej atmosfery Słońca, w tym także pętle koronalne i protuberancje wystające z powierzchni Słońca na dziesiątki i setki tysięcy kilometrów. Mało tego, widać tutaj także lśniącą koronę, czyli zewnętrzną atmosferę Słońca, która usiana jest jaśniejszymi i ciemniejszymi pasami.

Sonda Solar Orbiter tak naprawdę dopiero za jakiś czas znajdzie się na czołówkach gazet. Pod koniec marca sonda przeleciała w pobliżu Wenus, wykorzystując grawitację drugiej planety od Słońca do zmiany płaszczyzny orbity, po której krąży wokół Słońca. To sprawi, że sonda będzie teraz się wznosiła nad płaszczyznę Układu Słonecznego i jako pierwsza sonda w historii już wkrótce będzie mogła sfotografować nigdy dotąd niewidziane bieguny Słońca.
Solar Orbiter to jedna z najambitniejszych misji słonecznych, jakie kiedykolwiek stworzono. Została ona wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w lutym 2020 roku i jest wyposażona w dziesięć najnowocześniejszych instrumentów zaprojektowanych do badania zewnętrznej atmosfery Słońca, wiatru słonecznego i pól magnetycznych. Ich zadaniem jest poszukiwanie odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące wpływu Słońca na Układ Słoneczny. Misja ta ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia aktywności słonecznej, która wpływa na pogodę kosmiczną, a to z kolei może mieć bezpośredni wpływ na technologię i infrastrukturę Ziemi.
Czytaj także: Tak na Słońce jeszcze nigdy nie patrzeliśmy. Pierwsze zdjęcie z przełomowego instrumentu
Warto spojrzeć na nowe zdjęcie w nieco szerszym kontekście. Znajdujących się na Hawajach Teleskop Słoneczny Daniela K. Inouye — obecnie największy teleskop słoneczny na Ziemi — opublikował zaledwie kilka dni temu nowe zdjęcia Słońca o wysokiej rozdzielczości, ukazujące powierzchnię Słońca w niesamowitych szczegółach.
Solar Orbiter, Parker Solar Probe i naziemne teleskopy, takie jak Teleskop Daniela Inouye, aktualnie rewolucjonizują naszą wiedzę o Słońcu, oferując nam wgląd w jego atmosferę, powierzchnię i wnętrze, jakiego nigdy wcześniej nie mieliśmy. Nowe zdjęcie wykonane przez sondę Solar Orbiter, już w pełnej rozdzielczości, można zobaczyć na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.