Żyrafy nie są takie głupie. Osobliwy eksperyment ujawnił, na ile znają matematykę

Czy tylko człowiek posiada zdolność do wyciągania wniosków na podstawie informacji statystycznych? Otóż nie. Przeprowadzony na żyrafach eksperyment ukazuje, jak zdumiewająco dobrze radzą sobie z rachunkiem prawdopodobieństwa.
Żyrafy nie są takie głupie. Osobliwy eksperyment ujawnił, na ile znają matematykę

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Barcelonie oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu w Lipsku (Niemcy) przeprowadzili niebanalny eksperyment na żyrafach, który dotyczył statystycznej oceny pewnych zasobów.

Czytaj też: Żyrafa dostała własne ortezy robione na zamówienie. To prawdziwy dowód pasji i miłości do przyrody

Dotychczas uważano, że tylko zwierzęta o dużych mózgach w stosunku do wielki ciała potrafią poprawnie wyciągać wnioski z informacji statystycznych. W opublikowanej na łamach Nature pracy udowodniono, że ta teoria nie do końca spotyka się z prawdą. Żyrafy, który posiadają relatywnie niewielkie mózgi, również potrafią zadziwić swoimi zdolnościami matematycznymi.

Badacz wyciąga warzywa z pudełka i daje żyrafie wybrać to, gdzie statystycznie może znaleźć się marchewka / źródło: https://doi.org/10.1038/s41598-023-32615-3, CC-BY-4.0

Żyrafy umieją statystykę. Potrafiły ocenić, gdzie statystyczne znajduje się ich smakołyk

Na czym polegał eksperyment badaczy? Przygotowali oni dwa pudełka z bardziej i mniej lubianą żywnością przez żyrafy. Były to odpowiednio kawałki marchewki i cukinii. Podczas pierwszej tury testów przeprowadzający eksperyment wyciągał w sposób niewidoczny dla zwierzęcia po jednym kawałku z pudełka. Następnie żyrafa miała wybrać konkretną dłoń, w której znajduje się bardziej lubiana przez nią przekąską. Tutaj proporcje marchewki do cukinii oraz ogólnej ilości warzyw zmieniano, ale za każdym razem ssak wybierał tę rękę, która wyciągała warzywo z pojemnika, gdzie więcej było marchewki.

Czytaj też: Życie seksualne żyraf jest dziwniejsze, niż myślisz

Druga tura wyglądała podobnie z tą różnicą, że utrudniono żyrafie sytuację. Każde z pudełek przedzielono na dwie części – dolną i górną. Naukowcy sekretnie chowali w dłoniach tylko warzywa z górnej części, gdzie widoczne było, którego warzywa jest więcej. Dolna część przy tym pozostała przy wyrównanych proporcjach przekąsek. Żyrafy w tym przypadku, nie widząc, które warzywo było trzymane w dłoni badacza, wybierało smakołyka z tej ręki, która brała je z pudełka z większą ilością marchewki.

Przykładu proporcji warzyw w pudełkach, które miała oceniać żyrafa / źródło: https://doi.org/10.1038/s41598-023-32615-3, CC-BY-4.0

Taki prosty test na czterech żyrafach udowodnił, że zwierzęta te potrafią oceniać statystyczne prawdopodobieństwo, tutaj akurat występowania marchewki w ręce (nawet jeśli faktycznie była to cukinia). Naukowcy przed badaniem upewnili się, że zwierzęta nie będą rozpoznawać warzyw po ich zapachu. Dzięki temu warunkowi mamy pewność co do tego, że żyrafy także umieją myśleć statystycznie. Obala to dotychczasową teorię, że tylko zwierzęta o proporcjonalnie dużych mózgach posiadają tę zdolność. Czyżby teraz powiedzenie o „ptasim móżdżku” powinno przyjąć zupełnie inne znaczenie?