1 na 9 mężczyzn w USA ma HPV. Droga zarażenia: oralna

Ten dość często występujący wirus przenosi się drogą płciową. Może doprowadzać do powstawania nowotworów gardła, odbytu, penisa i waginy.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób prawie każdy mężczyzna i kobieta zostanie na jakimś etapie życia zarażony jedną z odmian wirusa – a jest ich około 150.

Około jeden na dziewięciu badanych Amerykanów jest nosicielem przenoszonej drogą oralną odmiany wirusa HPV. Opublikowane w Annals of Internal Medicine badania wskazują, że w obrębie całego USA – 11,5% mężczyzn i 3,2% kobiet (11 milionów do 3,2 mln.) jest zarażonych.

Już wcześniej przedstawiano badania pokazujące większą obecność wirusa u mężczyzn, jednak to opublikowane 16.10.2017 wskazuje na oralną drogę przenoszenia.

Można też spodziewać się, że wirus ma większe szanse na przetrwanie w organizmie mężczyzn – podejrzewa Ashish A. Deshmukh, jeden z autorów badania, profesor College of Public Health and Health Professions na Florydzie – potrzebne jest jednak jeszcze więcej badań by w pełni to zrozumieć.

W latach 2008-12 odnotowano w USA prawie 39 tysięcy przypadków nowotworów bezpośrednio związanych z obecnością wirusa HPV. Każdego roku w tych samych ramach czasowych obserwowano wzrost przypadków raka kolczystokomórkowego – ponad 12,5 tysiąca mężczyzn i 3,1 tysiąca kobiet.

To najczęstsza odmiana nowotworu powiązanego z HPV. Istnieje szczepionka przeciwko temu wirusowi, jednak wciąż nie jest ona odpowiednio powszechnie stosowana. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób doradza by zaczęto powszechnie stosować ją u osób poniżej 26 roku życia.

Źródło: CNN