Syropek z morfiną dla dziecka, heroina na astmę. 10 “chorych” praktyk medycznych

Śledząc historię medycyny nie raz można złapać się za głowę
Syropek z morfiną dla dziecka, heroina na astmę. 10 “chorych” praktyk medycznych

Syropki uspokajające dla dzieci

​​​​​​Nieprzespane noce, marzenie byle tylko maleństwo spokojnie pozwoliło odpocząć choćby 6 godzin – który rodzic tego nie zna? Recept na to zjawisko w przeszłośni nie brakowało: od maku z mlekiem aż po środki medyczne i to dość ciężkiego kalibru. Popularne w XIX wieku specyfiki zawierały czystą morfinę – jak choćby Mrs Winslow’s Soothing Syrup. Syrup sprzedawano aż do 1930 roku mimo tego, że od początku XX wieku lekarze alarmowali, że skład syropu (amoniak, morfina – to tylko jego część) jest szkodliwy dla dzieci.

Rtęć jak lekarstwo

“Żywe srebro” ze względu na swój niesamowity wygląd często posądzane było o magiczne i lecznicze właściwości. Juhn Hunter, żyjący w XVII wieku szkocki chirurg przekonany był, że z jej pomocą może wyleczyć syfilis i inne choroby. Eksperymentował na sobie, co osłabiło jego organizm i mogło przyczynić się do śmierci. Zmarł na atak serca podczas kłótni na uczelni.

Heroina na kaszel i inne dolegliwości

Wynaleziona w1874 roku przez C.R. Aldera Wrighta “młodsza siostra morfiny” została zarejestrowana jako lek w 1898 roku. Polecano ją do leczenia bezsenności oraz astmy, zapalenia oskrzeli i gruźlicy. Koncern Bayer, w którego laboratorium zsyntetyzowano heroinę w 1897 roku, przekonywał, że to pracujący w firmie chemik Heinrich Dreser jest faktycznym wynalazcą substancji i jej leczniczego zastosowania. Od 1902 roku zaczęto donosić o przypadkach uzależnień, a w 1913 roku Bayer zakończył produkcję heroiny. W 1920 roku trafiła ona na listę nielegalnych substancji w USA.

Elektryczne pasy na potencję

Elektryczność szybko została zauważona i przyjęta przez medycynę z otwartymi ramionami. Elektrowstrząsami probówano leczyć dosłownie wszystko, łącznie z potencją to usprawiedliwia ten dziwny wynalazek, który za pomocą rażenia mężczyzny prądem miał pobudzić jego narządy do pracy i wzmocnić erekcję… my podziękujemy jednak.

Lobotomia

Przerażający zabieg polegający na na przecięciu włókien nerwowych łączących czołowe płaty mózgowe ze strukturami międzymózgowia. Efektem miało być natychmiastowe uspokojenie narowistych pacjentów i zatrzymanie ataków nerwowych. Wiele osób umierało podczas zabiegu, a inne stawały się bezduszne, pozbawione tożsamości i uczuć. Przez pewien czas uważano nawet, że lobotomią można leczyć homoseksualizm. Antonio Egas Moniz, portugalski neurochirurg i ojciec metody, otrzymał za nią w 1949 Nagrodę Nobla.

Urynoterapia

Od czasów starożytnych nie brakuje zwolenników leczenia za pomocą picia moczu. Jednak lekarze przestrzegają – choć to substancja sterylna to jednak pochodzi z filtracji w nerkach, gdzie zachodzi wydalanie niepotrzebnych, a czasem też szkodliwych dla organizmu substancji. Czemu zatem z powrotem umieszczać je w organizmie?

Upuszczanie krwi

Popularne także od czasów starożytnych – metoda dosłownie na wszystko. Znajdziecie jej świadectwa w podaniach, historiach i dokumentach z wielu wieków. A jej skuteczność? Wciąż pozostaje niepotwierdzona, dlatego medycyna akademicka praktycznie nie stosuje tej metody. Obecnie pijawki i upuszczanie krwi wraca do łask wśród zwolenników medycyny alternatywnej.

Tasiemiec na dobrą linię

To niestety nie jest przypadek z odległej przeszłości, od czasu do czasu można usłyszeć o przypadkach celowego zarażania się jajami tasiemca przez ludzi liczących, ze w ten sposób będą mogli szybko schudnąć i nie martwić się o efekt jojo. Przypominamy, że wprowadzanie pasożytów do własnego organizmu (poza tym, że obrzydliwe) jest bardzo niebezpieczne!

Medyczne korzenie piły mechanicznej – przecięcie spoiwa łonowego

Tak, rodowodu tego narzędzia należy szukać na salach operacyjnych. Służył on między innymi do zabiegu przecięcia spoiwa łonowego – który dziś uważany jest za okaleczanie i pogwałcenie praw człowieka. W XX wieku stosowano go jako alternatywę do cesarskiego cięcia, na przykład w katolickiej Irlandii. Szacuje się, że tylko tam przeprowadzono go na 1,5 kobiet i dziewcząt, czasem bez ich zgody. W początkowym czasie stosowania używano do niego takiej ręcznej piły łańcuchowej jak ta na ilustracji.

 Kokaina w pastylkach na ból zębów

Ta pozycja pewnie nie zdziwi was po przeczytaniu poprzedniech dziewięciu. Kokaina stosowana była, podobnie jak heroina, do leczenia bolu, kaszlu i objawów astmy. Popularne tabletki z nią można było podawać nawet dzieciom.