11 wydarzeń, które zniknęły w cieniu innych

Trudno jest decydować arbitralnie o tym, które wydarzenie jest ważniejsze. Jednak często po latach widać, które odbiły się szerszym echem. Niektóre zawirowania historii bywają “zasłaniane” przez inne – poznajcie 11 bardzo ciekawych przykładów!

1. Zamach na prezydenta i śmierć pisarzy

Niewielu z nas decyduje o dniu swojej śmierci, ale jeśli już staje przed nami taki wybór – nie polecam dzielić się datą z kimś znanym. Dwudziestego drugiego listopada 1963 zmarli dwaj wybitni pisarze: C.S. Lewis oraz Aldous Huxley. Pierwszy dał nam między innymi cykl “Opowieści z Narnii”, drugi “Nowy wspaniały świat” oraz choćby “Drzwi percepcji”, od którego to tekstu Jim Morrison zaczerpnie nazwę dla zespołu The Doors.

Śmierć pisarzy jednak została zupełnie “przykryta” przez zamach na prezydenta USA Johna F. Kennedyego. Przez wiele tygodni tragedia ta wyparła wszystkie inne wydarzenia z opinii publicznej.

Fot. Wikimedia Commons

Redakcja Focus.pl wybierze dla Ciebie najlepsze artykuły tygodnia. Zapisz się na nasz newsletter

 

2. Zatrzymanie żołnierzy i katastrofa

W 1959 roku podzielony na dwie części Berlin był jednym z najbardziej zapalnych punktów politycznych świata. Trzeciego lutego amerykańska kolumna kilku ciężarówek wracając z rutynowej misji nie chce poddać się kontroli na sowieckim punkcie kontrolnym. Żołnierze radzieccy zatrzymują 5 Amerykanów i samochody. Żeby ich wydobyć potrzeba było interwencji dyplomatycznej na najwyższym szczeblu, Rosjanie wietrzyli prowokacje, Amerykanie podobnie. W tamtych czasach byłby to temat numer jeden dla amerykańskiej prasy… gdyby nie tragiczny wypadek lotniczy. 

Tego samego dnia rozbił się samolot z trójką muzyków na pokładzie. Trzy gwiazdy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens oraz J.P. “The Big Bopper” Richardson, zginęli wraz z pilotem na miejscu. Okrzyknięty “Dniem, w którym umarła muzyka” 3 lutego wpisał się na trwałe w kalendarz. 

Fot. US Army

 

3. Eksplozja w Texas Coast

16 kwietnia 1947 port Texas Coast w zatoce Galveston dosłownie się zatrząsł. Doszło do pożaru i eksplozji na statku “Grandcamp” wiozącym 2300 ton saletry amonowej przeznaczonej dla europejskich rolników. Przyczyna? Splot nieszczęśliwych okoliczności: ładunek zapakowany w worki papierowe wzmacniane asfaltem lub tkaniną, które rozgrzały się podczas przechowywania w magazynie; opóźnienie wypłynięcia, przez które znudzeni dokerzy czekając palili papierosy przy otwartych włazach (mimo zakazu). Eksplozja i spowodowana nią katastrofa uznawane są za jedne z największych przemysłowych tragedii w historii USA. Zginęło 581 osób, rannych zostało około 5 tysięcy, 113 uznano za zaginione. Siła wybuchu wyrzuciła 2-tonową na odległość około 2,7 km, a główna 5-tonowa kotwica statku przeleciała aż 800 metrów. 

Tragedia została w mediach dość szybko przykryta wydarzeniem ze świata sportu, ale o społecznym znaczeniu. Dzień wcześniej Jackie Robinson został pierwszym Afroamerykaninem w XX wieku grającym w Major League Baseball stając się sensacją sportu i dla środowisk walczących o prawa ciemnoskórych z rasizmem w USA.  

Fot. Wikimedia Commons

 

4. Sygnał z kosmosu i śmierć gwiazdy

Rok 1977, obserwatorium Uniwersytetu Stanowego Ohio. Pracujące tam urządzenie do nasłuchiwania sygnałów w kosmosie, zwane Wielkim Uchem, odbiera sygnał. Nie jest to znany i nieznaczący kosmiczny szum. Jerry R. Ehman, który go odbierze i zanotuje dopisze na wydruku słowo “wow!” i stanie się to nazwą tej “wiadomości”: sygnał wow! Trwał zaledwie 72 sekundy i nigdy później się nie powtórzył. To jedyny przypadek takiego pozaziemskiego sygnału, który udało się odebrać. Próbowano go wychwycić ponownie za pomocą nowocześniejszych instrumentów badawczych wiele lat później, ale nigdy się to nie udało. Do dziś nie brakuje miłośników teorii wiążących sygnał z cywilizacjami pozaziemskimi. 

W latach 70-tych XX wieku, czasach między innymi aktywności programu SETI, taka wiadomość byłaby prawdziwą sensacją. Byłaby gdyby nie inna wiadomość – następnego dnia, 16 sierpnia 1977 umiera Elvis Presley co zdominuje wszystkie media na długi czas. 

Fot. Wikimedia Commons

 

5. Śmierć Aniołka

Dla wielu była ideałem piękna, jej rola w serialu “Aniołki Charliego” z lat 70-tych XX wieku dała jej rozpoznawalność ikony popkultury. Grała w wielu znanych filmach serialach, nominowano ją do Emmy i Złotego Globu, ale też i do Złotej Maliny (oczywiście za różne role). Jej charakterystyczny szeroki uśmiech i falujące włosy będą próbować kopiować amerykańskie piękności przez wiele kolejnych lat. Swoją sławę wykorzystała między innymi do wspierania organizacji walczących z przemocą w rodzinie i pomagających jej ofiarom. Zmarła w 2009 roku po trzyletniej walce z rakiem. Jednak jej śmierć została przyćmiona przez zgon innej gwiazdy popkultury. Tego samego dnia umiera Michael Jackson nazywany Królem Popu. 

Fot. Wikimedia Commons

 

6. Łowy na terrorystę

1 maja 2011 duża część polskiej opinii publicznej śledziła ceremonię beatyfikacyjną Jana Pawła II podczas mszy w Rzymie. Jednak to, co wydarzyło się wieczorem tego samego dnia przykryło większość wiadomości – także religijnych. Prezydent USA Barack Obama poinformował świat o sukcesie operacji “Neptune Spear”. Jej celem było odnalezienie i zabicie Osamy bin Ladena. 

Fot. Wikimedia Commons

 

7. Dwóch morderców… a może jeden

Ten przypadek nie dotyczy zbieżności dat, a raczej… działania. Na przestrzeni zaledwie jednego roku pod koniec XIX wieku w USA doszło do serii brutalnych morderstw na służących. O sprawie było dość głośno w ówczesnej prasie, a morderca (przypisywano je wszystkie jednej osobie) zyskał przydomek “Servant Girl Annihilator”. Po zatrzymaniu około czterdziestu podejrzanych i wyznaczeniu przez policję nagrody za schwytanie sprawcy mordy ustały. Do dziś nie wiadomo kto za nimi stał.

Jednak ta historia po latach nie będzie tak znana, jak bliźniaczo podobna – brutalne morderstwa Kuby Rozpruwacza z 1888 roku w londyńskiej White Chapel. Niektórzy badający obie sprawy mówią, że “Jack the Ripper” po prostu miał lepszy pseudonim i potrafił się “zareklamować”. Nie brakuje jednak takich, którzy przekonują, że morderca z USA uciekł na Stary Kontynent i tam kontynuował swoją straszliwą pasję – jako Kuba Rozpruwacz właśnie. Żadnego z nich do tej pory nie zidentyfikowano. 

Fot. Wikimedia Commons

 

8. Upadek imperium

Rok 1453 wydaje nam się bardzo odległy, jednak miały w nim miejsce dwa wydarzenia o ogromnym wpływie na Europę, z czego jedno zdaje się często przyćmiewać drugie w podręcznikach do historii. Pierwsze to koniec Wojny Stuletniej, nazywanej zbiorczo serii konfliktów między Anglią i Francją, która wciągała w swój wir wiele innych krajów Europy. Zakończyła się wyparciem Anglików z Francji, choć nie powstał żaden formalny dokument kończący konflikt. 

W 1453 roku doszło jednak do innego wydarzenia, które zapisało się w podręcznikach większymi literami – upadł Konstantynopol, umiera ostatni cesarz Bizancjum, co jednocześnie stało się datą graniczną 1500 lat trwania Imperium Rzymskiego (którego Cesarstwo Wschodnie miało być bezpośrednią kontynuacją) oraz narodzin Imperium Osmańskiego.

Fot. Wikimedia Commons

 

9. Zagłuszony przez strzały na wiwat

“Szalony gazownik”, “Upiorny znieczulacz”, “Znieczulający zbir” – tak nazywano człowieka odpowiedzialnego za ataki gazowe w amerykańskim Mattoon, w latach 40-tych XX wieku. Mężczyźnie przypisuje się około 24 akcji, które na szczęście nie pociągnęły za sobą ofiar. Część badaczy uważała, że to postać z legend miejskich, a winne były zanieczyszczenia zindustrializowanych miast. Inni podejrzewają masową histerię, ale nie brakuje też takich, którzy wszystkie przypadki przypisywane Szalonemu gazownikowi łączą z jedną osobą. Dziesięć lat wcześniej podobne ataki miały miejsce w Botecourt County.

Czy Upiorny znieczulacz powrócił po 10 latach? Nawet jeśli, to niestety nie mógł liczyć na taki rozgłos, jakiego większość przygotowujących podobne akcje oczekuje. Wiadomości o atakach w latach czterdziestych zostały przykryte przez doniesienia z Europy o wyzwoleniu Paryża. 

Fot. Wikimedia Commons

 

10. Tragedia w cieniu innej

Zawalenie się fragmentu trzykilometrowego mostu to ogromna katastrofa, szczególnie gdy w jej wyniku giną ludzie. The Queen Isabella Causeway to przeprawa łącząca Sauth Padre z wybrzeżem Teksasu. Gdy w 2001 roku w jedno z jej przęseł wpadła barka część mostu runęła do morza. Zginęło 8 osób, które nie mogły uciec z tonących samochodów.

Tragedia wydarzyła się 15 września, czyli 4 dni po zamachach terrorystycznych na World Trade Center, tak więc uwaga świata i USA zwrócona była w innym kierunku.

Fot. Wikimedia Commons

 

11. Katastrofa pod Smoleńskiem

Dziesiąty dzień kwietnia w roku 2010 w Polsce kojarzy się jednoznacznie. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z pozostałymi 95 pasażerami samolotu i załogą. Trudno jest umniejszyć polityczne i społeczne znaczenie tej tragedii oraz dziwić się temu, że zdominowała media. 

Tego samego dnia w Tajlandii podczas tłumienia politycznych protestów zginęło 25 osób.  Doszło także do katastrofy śmigłowca na Kamczatce wiozącego niemieckich turystów. Z 18 osób na pokładzie zginęło 10. 

Fot. Wikimedia Commons

Źródła: How Stuff Works / ListVerse

Warto sprawdzić

Wczytuję wpisy...