12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu

7 grudnia w Warszawie nowy dokument Wernera Herzoga Death Row (Korytarz śmierci) otworzy Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – jeden z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, od 12 lat konsekwentnie popularyzujący filmy dokumentalne wśród polskiej publiczności

W ciągu 10 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.  W tym roku po raz pierwszy projekcje festiwalowe odbędą się równolegle w dwóch polskich miastach –  Warszawie (7 – 16 grudnia)  i Lublinie (7 – 10 grudnia).

 

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu będzie retrospektywa Jafara Panahiego, utożsamianego z irańską Nową Falą laureata prestiżowych nagród, oraz ofiary wieloletnich represji ze strony rządu Iranu. Wśród prezentowanych dzieł znajdzie się m.in. jego ostatni film, głośny To nie jest film, przemycony z Iranu na projekcję w Cannes na nośniku USB ukrytym w ciastku.

W konkursie zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka. O nagrodę WATCH DOCS ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich walczyć będzie 15 filmów powstałych w 2011 i 2012 roku. WATCH DOCS to również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Zbliżenia: Birma,  Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, Panowie na prawo, tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów oraz Nowe filmy polskie. 12. edycja WATCH DOCS to także powrót sekcji filmów krótkometrażowych – Na krótko. Ponadto  w programie festiwalu znalazły się dwie retrospektywy tematyczne: Portret oprawcy czyli zestaw dokumentów przedstawiających zbrodniarzy, którzy za sprawą ideologii lub propagandy popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości  oraz Inny – w pułapce obrazu  – retrospektywa poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze, a zwłaszcza kulturze filmowej.

Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w zajęciach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych dokumentalistów, w spotkaniach z twórcami prezentowanych filmów oraz  ekspertami w dziedzinie praw człowieka, a także w pokazach specjalnych.

W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów,  w kinie Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Lublinie filmy 12. WATCH DOCS będzie można zobaczyć w sali projekcyjnej lubelskiego ośrodka TVP i w kawiarni Kawka. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego wspieranych w tym roku przez lubelskie Stowarzyszenie Homo Faber. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie i Lublinie, WATCH DOCS rusza w Polsce – w 2013 roku jego objazdowa odsłona zawita do 40 polskich miast.