2 kwietnia: Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Eksperci ONZ podkreślają, że problemy związane z autyzmem są poważne, ale można i trzeba im przeciwdziałać.

Według specjalistów dziś co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Często są one dość głębokie i można je zauważyć. Chorzy mogą żyć w swoim świecie, używać tylko kilku słów, mieć napady złości czy drgawki. Inne towarzyszące chorobie objawy to problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. 

W Polsce autyzm jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym (występuje u 1 na 100 dzieci)

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają jednak, że prawie połowa dzieci z autyzmem ma co najmniej przeciętny lub nawet ponadprzeciętny poziom IQ. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie, a potem intensywna terapia. 

Fundacja Synapsis prowadziła kampanię społeczną “Dziecko Ci nie powie, że ma autyzm”, w której zachęca do badania niemowląt dzięki programowi wczesnego wykrywania autyzmu. Im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa w przyszłości na samodzielne życie.

Autyzm zagraża kilkunastu procentom dzieci, których starsze rodzeństwo lub ktoś z rodziny ma diagnozę autyzmu. Zagrożenie autyzmem dotyczy także 25% wcześniaków z wagą urodzeniową poniżej 1500 g. Szczegółowe informacje na temat choroby, poradniki i informatory są dostępne na stronie Fundacji Synapsis. Akcje związane z Dniem Autyzmu koordynuje Fundacja JiM.

CZYTAJ TEŻ: