20 wskazówek, które pomogą uniknąć izolacyjnego smutku

Groźny wirus sieje spustoszenie w układzie oddechowym, ale nie waha się też atakować głowy – długotrwały lęk i izolacja mogą przyczyniać się do rozwoju depresji. Jak radzić sobie z trudnymi chwilami w tym stresującym czasie?

1. Dbaj o kluczowe relacje w swoim życiu i staraj się utrzymywać regularny kontakt z najbliższymi – nie tylko tymi, z którymi mieszkasz.

2. Nie poddawaj się pokusie, żeby się położyć i nic nie robić. Będzie trudno, ale postaraj się ją zwalczyć.

3. Nie porzucaj aktywności fizycznej – jest niezbędna dla dobrego fizycznego i psychicznego samopoczucia.

4. Uważaj na swoją dietę. Dla wielu osób nuda = jedzenie, ból = jedzenie, samotność = jedzenie. Ważne, by być tego świadomym. Staraj się jeść zdrowo.

5. Uważaj na alkohol. 

6. Wysypiaj się. To, że nie musisz zrywać się z rana do pracy, nie oznacza, że możesz siedzieć przed komputerem do 3 w nocy.

7. Czytaj książki i nie bądź newsowym ćpunem. Owszem, wiadomości są ważne, ale ich natłok może przyczynić się do spadku samopoczucia. Sięgaj po książki, które nie mają nic wspólnego z obecnym kryzysem.

8. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych. Niekończące się przewijanie Twittera i Instagrama jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie.

9. Codziennie słuchaj ulubionej muzyki.

10. Jeszcze lepiej – rób muzykę. Nie musisz umieć, a sam akt tworzenia dźwięków będzie świetną terapią odprężającą.

 

11. Zapisuj swoje myśli i rób listy rzeczy do zrobienia/nauczenia.

12. Utrzymuj kontakt z ludźmi, z którymi kontaktujesz się na co dzień – zaczep na czacie koleżankę z pracy, odezwij się do znajomego, z którym chodzisz na siłownię. To da namiastkę normalności.

13. Odnów znajomość z kimś, z kim straciłeś/aś kontakt. Na pewno jest kilka osób, do których planujesz zadzwonić już od dawna, ale trudno było znaleźć na to chwilę. Obecna sytuacja jest idealną do odnawiania zardzewiałych znajomości.

14. Codziennie rób coś dobrego dla kogoś innego.

15. Rób łatwe rzeczy, jeśli trudno ci robić te trudniejsze. Nie musisz być superbohaterem/ką, zwłaszcza teraz.

16. Próbuj nowych rzeczy.

17. Ciesz się naturą, o ile masz taką możliwość. Badania dowiodły, że regularne przebywanie wśród natury ma terapeutyczny wpływ na nasze ciało i emocje.

18. Pamiętaj, że wszystkie kryzysy w końcu się kończą. Zanim ten się skończy, będzie dużo śmierci, dużo smutku i dużo cierpienia. Ale w końcu przyjdzie finisz, a większość świata wciąż będzie na swoim miejscu.

19. Nie panikuj.

20. Szukaj szansy w każdym niepowodzeniu. Owszem, pandemia jest strasznym doświadczeniem, ale jednocześnie pokazała nam, jak szybko natura regeneruje się, kiedy świat jest zapauzowany, jak życzliwi i bezinteresowni potrafią być ludzie i jak łatwo zredukować zanieczyszczenie powietrza. Wyciągaj cenne lekcje ze wszystkich doświadczeń.